Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasaż Italia zbudował założyciel gazety „La Stampa”. To włoska perełka ukryta w centrum Warszawy

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Pasaż Italia był unikatem. Gdy zbudowano go w latach 20., niemal sto lat temu, był namiastką „wielkiego świata”. Mieściły się w nim sklepy oraz kawiarnia prowadzona przez córkę założyciela włoskiej gazety „La Stampa”. Z czasem popadł w ruinę. Jednak nawet dziś jego architektura zachwyca.

Kamienica przy Nowym Świecie 23 powstała w latach 1923-24. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się restauracja „Trocadero”. Nowy budynek, z z charakterystycznymi kolumnami podpierającymi okna pierwszego piętra, łukami i zdobieniami, postawił Władysław Kościelski. Na dole otworzył luksusową księgarnię, a wyżej ulokował siedzibę wydawnictwa „Biblioteka Polska”.

Jednak już dwa lata po otwarciu kamienica zmieniła właściciela. Nabył ją włoski senator i magnat prasowy, założyciel słynnego dziennika „La Stampa”. Kupił ją dla swojej córki – Luciany Gawrońskiej-Frassati, żony Jana Gawrońskiego, ówczesnego ambasadora Polski w Wiedniu. Frassati, jako niezwykle majętny człowiek, nabył w sumie dwie kamienice – Nowy Świat 23 i 25. Na tym jednak nie poprzestał. Na księgarnię zamienił na kawiarnię „Italia”, rozbudował też podwórze. Tak powstał właśnie modernistyczny Pasaż „Italia”.

Pasaż Italia zbudował założyciel gazety „La Stampa”. To włos...

Zapomniana włoska „perełka” w centrum miasta

Pierwotnie Pasaż „Italia” biegł wzdłuż gigantycznej kawiarni. Podobno w jej wnętrza zainwestowano gigantyczne pieniądze. Każde z pomieszczeń budowano w innym stylu, w podziemiach urządzono dansing „Bodega”. Kawiarnia podobno specjalizowała się w słynnej kawie po turecku.

Lokal był tak wielki, że mimo starań właścicielki, nie mógł się utrzymać. Trzeba pamiętać, że na początku lat 30. dodatkowo szalał kryzys. „Italia” upadła, a jej miejsce podzielono. Do września 1939 roku była tam kawiarnia Swann, kino oraz klub taneczny. Kamienica została zniszczona w czasie wojny. Na początku lat 50. odbudowano ją, lecz w zupełnie innym stylu. Następnie mieściła się tam galeria sztuki.

Szymon Starnawski

Współcześnie, kamienica została zreprywatyzowana w 2009 roku, jednak komisja weryfikacyjna – w 2022 roku – cofnęła tę decyzję. Sam Pasaż „Italia” jest zdewastowany. Żadne sklepy w nim nie funkcjonują. Częściowo został zagrodzony. Znajduje się tam tani bar oraz siedziba Fundacji Inna Przestrzeń. Choć pasaż przetrwał wojnę i jest w opłakanym stanie, dalej widać, że była to wyjątkowa architektura. Klimat tego miejsca robią przeszklone kopuły oraz korytarze przypominające modne na początku XX wieku pasaże.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto