Pasaż Wolski do zmiany. Jak powinna wyglądać w przyszłości okolica popularnych pawilonów? Mieszkańcy zabrali głos

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Krystian Dobuszyński
Miasto jest w trakcie przygotowywania dokumentu planu zagospodarowania olbrzymiego - bo aż 123-hektarowego - obszaru Woli. Na tym terenie znajdują się m.in. pawilony handlowe, które mają w przyszłości zostać rozebrane. Aby planowane zmiany nie przyniosły negatywnych skutków dla mieszkańców i przedsiębiorców, dzielnica już teraz przeprowadza ankietę, jakie zmiany w przestrzeni pawilonów przy Wolskiej są oczekiwane. Jak ten teren widzą w przyszłości mieszkańcy? Sprawdźcie w artykule poniżej.

W pawilonach u zbiegu ulic Skierniewickiej i Wolskiej mieszkańcy mogą kupić m.in. Pizzę Dziada, rurki z kremem, kebab czy ukraińskie słodycze. W przyszłości może nie być to możliwe, bo Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego przygotowuje ostateczny dokument planu zagospodarowania obszaru, na którym znajdują się pawilony. Chociaż do wyprowadzki zostało jeszcze sporo czasu, wolskie instytucje nie próżnują - Wolskie Centrum Kultury przeprowadza wspólnie z Instytutem Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego badanie opinii publicznej, które ma za zadanie wskazać, jaka działalność prowadzona przy Wolskiej, zdaniem mieszkańców, powinna zostać objęta szczególną troską.

Choć zarządzające terenem w sąsiedztwie zbiegu ulic Działdowskiej, Wolskiej i Skierniewickiej stowarzyszenie od 2013 roku zajmuje teren bezumownie, dzielnica nie chce dopuścić do sytuacji, by dostęp mieszkańców do wartościowych usług uległ pogorszeniu, a przedsiębiorcy stracili swoje miejsca pracy - podkreślają urzędnicy.

Pasaż Wolski do zmiany. Jak powinna wyglądać w przyszłości o...

Zgodnie z wynikami badania, stosunek mieszkańców do pawilonów był on zróżnicowany z niewielką przewagą pozytywnego podejścia.

Najlepiej obrazuje to cytat zaczerpnięty od jednego z badanych "ani mnie grzeją, ani ziębią; powinny zostać pozostawione w spokoju". Jednocześnie najliczniejszą grupę respondentów stanowili mieszkańcy, którzy odpowiedzieli twierdząco na pytanie dotyczące potrzeby rozbudowy, renowacji lub całkowitego przekształcenia okolicy pawilonów, którzy stanowili blisko 47 proc. badanych, 24 proc. nie potrafiło się określić w tej materii - czytamy w podsumowaniu badania.

Osoby deklarujące negatywny stosunek do przestrzeni pawilonów poruszały przede wszystkim tematykę związaną z bezpieczeństwem i estetyką. Z kolei osoby pozytywnie nastawione do Pasażu Wolskiego najczęściej poruszały temat klimatu i historii pawilonów.

Pasaż Wolski - pomysły na zmiany

Podczas rozmów mieszkańcy wymieniali także ich zdaniem najpotrzebniejsze inwestycje na tym terenie. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowili zwolennicy zieleni. Padły również propozycje utworzenia więcej kawiarni, żeby usiąść i wypić kawę ze znajomymi. Ponadto badani mówili o potrzebie powstania klimatycznych restauracji z typowymi daniami warszawskimi, a także o braku miejsc do spotkań.

Kwestia pomysłów na zagospodarowanie i zmiany omawianej przestrzeni nie okazała się jednak jednoznaczna. Najliczniejsza grupa użytkowników nie wiedziała, czego może brakować w okolicy bądź jakie inwestycje mogłyby odmienić omawiany teren, mimo że 37 osób zadeklarowało potrzebę modyfikacji pawilonów. Ponadto więcej niż połowa badanych nie wskazała, czego na pewno nie chce na tym obszarze - wymienia wolski ratusz.

Z raportu można wnioskować, że wielu mieszkańców potrzebuje zmian, chociaż nie posiada konkretnych oczekiwań względem pawilonów. Mieszkańcy nie chcą jednak "niekończących się zabaw pijackich" (tak o problemie, jakim jest nagromadzenie tego rodzaju usług w okolicy, mówi jeden z badanych). Jednocześnie trzech rozmówców przyznało, że regularnie odwiedza wspomniane na początku artykułu lokale - top 3 lokali gastronomicznych odwiedzanych w pawilonach stanowią wolskie rurki z prawdziwą bitą śmietaną, Pizzeria "U Dziada" oraz Sapko Kebab Express.

_Już teraz mamy szereg programów osłonowych. Dla rzemieślników i działań kulturalnych, mając oparcie w podobnych badaniach, na pewno będziemy w stanie znaleźć rozwiązanie, które zadowoli właścicieli i ich gości _ - mówi Mateusz Matejewski, dyrektor wolskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami.

Jak zapewnił burmistrz Woli, dzielnica "będzie wspierać przedsiębiorców w tym, by planowane zmiany w mieście przyniosły jak najmniej kłopotu, a być może nawet zysk".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie