Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Paszporty Polityki 2017. W Teatrze Wielkim przyznano nagrody dla twórców kultury [ZDJĘCIA]

PW
Paszporty Polityki 2017. W Teatrze Wielkim przyznano nagrody dla twórców kultury [ZDJĘCIA]
Paszporty Polityki 2017. W Teatrze Wielkim przyznano nagrody dla twórców kultury [ZDJĘCIA] Damian Kujawa
Paszporty Polityki 2017 rozdane. Jak co roku, w Teatrze Wielkim odbyła się uroczysta gala. Doceniono młodych twórców kina, teatru, muzyki, literatury, sztuk wizualnych. W tym roku po raz pierwszy wręczono paszport w kategorii kultura wizualna. Kreatora kultury, za całokształt twórczości, otrzymał jazzman Jan Ptaszyn-Wróblewski.

Paszporty Polityki 2017

Uroczysta gala, podczas której tygodnik Polityka wyręcza nagrody dla młodych twórców kultury, odbyła się po raz kolejny w Teatrze Wielkim. Wydarzenie odbyło się 10 stycznia. Poza laureatami, na gali pojawili się przedstawiciele świata kultury, m.in.: Wojciech Smarzowski, Andrzej Chyra czy Arkadiusz Jakubik. Rozdanie paszportów uświetnił koncert Kayah oraz Julii Marcel. Kreatora Kultury, za całokształt twórczości, otrzymał muzyk jazzowy Jan Ptaszyn-Wróblewski.

Paszporty Polityki 2017. Laureaci

Film - Jan P. Matuszyński. "Ostatnia rodzina" po raz kolejny triumfuje. Młody reżyser za swój fabularny debiut został obsypany nagrodami. Teraz, jak sam przyznaje, potrzebuje przerwy, ale na pewno wróci z kolejnym filmem. Mamy nadzieję, że równie udanym, co opowieść o rodzinie Beksińskich.

Kultura Cyfrowa - Michał Staniszewski. W tym roku po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii kultura cyfrowa. Otrzymało ją Studio Plastic za grę "Bound".

Literatura - Natalia Fiedorczuk-Cieślak. Książka "Jak pokochać centra handlowe" została wydana w momencie, gdy o macierzyństwie zaczęto mówić głośniej. Autorka została doceniona za swój literacki debiut. „Fiedorczuk pisze o macierzyństwie chłodno, ostro, przenikliwie, umykając banalności dwubiegunowej kategoryzacji szczęście-cierpienie” – zauważył członek jury Piotr Kofta.

Muzyka Popularna - Wacław Zimpel. Nagrodzony został klarnecista, którego muzyka łamie style i kategorie. Sporo w niej muzyki Wschodu, trochę jazzowego grania. „Słuchając muzyki tego znakomitego klarnecisty – czy to w wersji solowej, jak na albumie „Lines”, czy w powołanym niedawno do życia trio LAM – łatwo zatracić się w transie, inspirowanym amerykańskim minimalizmem, ale doprawionym subtelną słowiańską melancholią” – uzasadniał swój wybór Jarek Szubrycht.

Muzyka Poważna - Marzena Diakun. W tej kategorii wygrała młoda i zdolna dyrygentka, która sławę zdobywa w filharmoniach na całym świecie. „Za konsekwentny rozwój kapelmistrzowskiej osobowości i kariery, mimo braku wsparcia albo wręcz jakby wbrew woli polskiego środowiska”, jak pisze Jakub Puchalski.

Sztuki Wizualne - Daniel Rycharski. Grafik, który zajmuje się kulturą polskiej wsi. W Kurówce, gdzie mieszka, wraz z mieszkańcami zrealizował kilkadziesiąt murali przedstawiających hybrydalne zwierzęta fantastyczne.

Teatr - Anna Smolar. Reżyserka różnorodnych spektakli, realizowanych w Bydgoszczy, Krakowie czy nawet w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. „Za umiejętność podjęcia dialogu z każdym niemal odbiorcą” – uzasadniał wybór Smolar Witold Mrozek.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto