MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pęzino. Zamek w którym gościł hetman Stefan Czarniecki

Redakcja
grzegorz drążek
W tej podstaragrdzkiej wsi jest do obejrzenia kilka interesujących zabytków. Wśród nich zamek zbudowany dla zakonu joannitów i kościół, późnogotycka budowla, powstała z polnych kamieni i cegieł.

Do Pęzina ze Stargardu jest zaledwie 13 kilometrów. Wieś leży przy ujściu Pęzinki do Krąpiela. Pęzino miało kilku właścicieli. Najpierw był to ród Pansin, potem Borkowie, joannici, znowu Borkowie, potem ród Puttkamerów. Ten ostatni zamieszkiwał tam do 1945 roku.
W Pęzinie można zobaczyć wspaniały zamek, który zbudowano dla zakonu joannitów. Zamek został wzniesiony na planie nieregularnego czworoboku. Do obrony służyła ogromna wieża wysoka na 25 metrów wraz z lochem. Zamek był dodatkowo chroniony przez fosę. Ma bardzo ciekawą historię. Renesansowe skrzydło zostało dobudowane w 1600 roku przez ród Borków. Natomiast w latach 1853-1855 neogotyckie skrzydło mieszkalne dobudował ród Puttkamerów. Cześć gotycka jednak spłonęła. Przyczyną był piorun, który uderzył w zamek.
Majątek folwarczny, który jest w Pęzinie, a także urokliwy zamek po 1945 roku przejęły Państwowe Gospodarstwa Rolne. Zamek w pewnym stopniu został zdewastowany, bo część pomieszczeń przeznaczono na mieszkania. Aktualnie ma on prywatnego właściciela. Ciekawostką jest, że podczas kampanii przeciw Szwedom w 1657 r. kwaterował tu hetman Stefan Czarniecki.
Podziwiając zamek warto zwrócić uwagę na przyległy do niego park ze wspaniałymi, starymi drzewami. Godna podziwu jest brama, ruiny kapliczki i altana. Niedaleko są budynki gospodarcze, czyli stajnia i powozownia. Ciekawy jest też pęziński kościół. To późnogotycka budowla, zbudowana z polnych kamieni i cegieł. Pochodzi z XVI wieku. Został przebudowany w 1906 roku. W środku ma liczne epitafia, które poświęcono rodom Borków i Puttkamerów. Byli oni fundatorami tego kościoła. Jest też barokowy ołtarz poświęcony Matce Boskiej. Na uwagę zasługują witraże, przedstawiające scenki z Nowego Testamentu. Warto też zajść na pobliski cmentarz, gdzie znajduje się nagrobek poświęcony pastorowi Justusowi Sagenbaumowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto