Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierogi z grzybami. Przepis. Jak zrobić pierogi z prawdziwkami i podgrzybkiem?

Henryk Bańka
Pierogi z grzybami. Przepis. Jak zrobić pierogi z prawdziwkami i podgrzybkiem?
Pierogi z grzybami. Przepis. Jak zrobić pierogi z prawdziwkami i podgrzybkiem? Pixabay.com / zdjęcie ilustracyjne
Pierogi z grzybami. Farsz na pierogi z grzybami może wydawać się trudny, ale wcale takim być nie musi. Przepis na pierogi z grzybami publikujemy w nadziei, że zachęci on was do samodzielnego przygotowania tego dania. Warto pamiętać,że nie ma nic lepszego niż samodzielnie przygotowany posiłek. Dalsza część tekstu poniżej.

Pierogi to absolutna podstawa polskiej kuchni. Trudno wyobrazić sobie polski obiad bez pierogów ruskich, czy z mięsem, ale to pierogi z grzybami królują na naszym stole jesienią niepodzielnie. Nie każdy jednak robi je w domu i najczęściej zamawiamy je w barach lub restauracjach. Pamiętać jednak należy, że ciasto na pierogi z grzybami wcale nie musi być skomplikowane w zrobieniu. Musimy pamiętać o tym, by odpowiednio wcześnie je przygotować, zrobić i zagnieść, mając gotowy wcześniej farsz. Przepis na pierogi z grzybami uda się nam zawsze o ile będziemy pamiętać o kilku szczegółach.

Pierogi z grzybami na jesień

Nie każde grzyby nadają się do sporządzenia pierogów tak samo dobrze. Pierogi z grzybami potrzebują zwartego, mięsistego, ale nie za suchego farszu, który dobrze się przygotowuje i łatwo je, bez potrzeby nadmiernego żucia i gryzienia. Z tego powodu, pierogi z maślakami nie do końca nadają się do wyrobu tego dania. Możemy użyć oczywiście dowolnie wybranych grzybów, ale nie warto przygotowywać ich z drogimi smardzami, czy borowikami.

Przepis na pierogi z grzybami - wersja z kapustą

Składniki:
Farsz na pierogi z grzybami:

  • pierogi wigilijne: 400 g kiszonej kapusty,
  • 250 g suszonych grzybów, wcześniej namoczonych,
  • sól i pieprz,
  • 2 cebule,
  • kilka łyżek masła.

Ciasto na pierogi:

  • 1 jajko roztrzepane,
  • 2 szklanki mąki,
  • pierogi z kapustą i grzybamiszklanka ciepłej wody,
  • łyżeczka oleju,
  • szczypt soli.

    Pierogi z grzybami - przygotowanie:
    Cebulę siekamy i podsmażamy na maśle. Kapustę kiszoną drobno kroimy razem z grzybami, zalewamy wodą i gotujemy, aż ta odparuje. Aby mieć pewność, że w farszu nie ma wody, na gazę układam farsz, skręcam i wyciskam resztę wody, przekładam farsz do miski i dodaję cebulkę zrumienioną na maśle (połowę zostawiam do podania). Na blat wysypujemy mąkę, tworzymy na środku małe zagłębienie do którego wlewamy roztrzepane jajko, dodajemy sól oraz olej i stopniowo ciepłą wodę, całość starannie zagniatamy, jednak nie zbyt długo, bo ciasto zrobi się twarde. Gotowe ciasto rozwałkowujemy i wycinamy szklanką krążki, na środku których układamy farsz i zlepiamy. Gotowe pierogi gotujemy w wodzie z dodatkiem mąki, do momentu gdy wypłyną na wierzch. Podajemy z cebulą zrumienioną na maśle.

    To najpopularniejsze pierogi z grzybami, które goszczą na naszym stole. Na tym jednak nie koniec. Możemy przygotować też pierogi smażone z grzybami. Wystarczy ugotowane, gotowe danie obsmażyć na maśle, aż do powstania na pierogach chrupiącej rumianej skórki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto