Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piersi ozdobione różową wstążeczką

Katarzyna Idczak
Adrianna Szepiela wygrała bitwę z nowotworem. Teraz z Bydgoszczy idzie z nim na wojnę pod sztandarem Wielkiej Kampanii Życia Avon Kontra Rak Piersi. Dotychczas rozmawiała z koleżankami i przy okazji spotkań ...

Adrianna Szepiela wygrała bitwę z nowotworem. Teraz z Bydgoszczy idzie z nim na wojnę pod sztandarem Wielkiej Kampanii Życia Avon Kontra Rak Piersi.

Dotychczas rozmawiała z koleżankami i przy okazji spotkań konsultantek w firmie. Po wystąpieniu lekarza, opowiedziała zebranym o własnych przeżyciach, kiedy w 2003 roku wykryto u niej raka piersi.

- To była dziwna sytuacja. Zawsze co pół roku robiłam badania profilaktyczne. I nigdy nic nie wykryto. W grudniu sama znalazłam guza, zrobiłam badania USG. Szybko trafiłam do szpitala onkologicznego i w ciągu dwóch tygodni usłyszałam wyrok. Wiadomo było, że jest to rak złośliwy i nie jeden, ale pięć guzków w stadium zaawansowanym - mówi Adrianna Szepiela.

Do projektu kampanii zgłosiła ją Krystyna Strońska, szefowa okręgowa firmy Avon. Obok wielu znanych twarzy polskiego showbiznesu (m.in. Ewa Bem), drugą ambasadorką w województwie kujawsko-pomorskim jest Małgorzata Wiśniewska z Torunia. Obie panie będą uczestniczyć we wszystkich imprezach w regionie i w kraju w ramach Wielkiej Kampanii Życia. We wrześniu dołączą do warszawskiego marszu "różowej wstążeczki", a już w najbliższych miesiącach będą koordynować “dni otwarte". To czas, kiedy wybrane gabinety ginekologiczne, które przyłączyły się do inicjatywy, przeprowadzą akcję badania piersi.

- Zapraszamy wszystkie ośrodki, zarówno państwowe, jak prywatne. Personel "Gabinetów z różową wstążeczką" przechodzi specjalne szkolenia, dysponuje materiałami edukacyjnymi. Niestety, w Bydgoszczy nie ma jeszcze takiej placówki - mówi Kinga Karaszewska z Avon.

Profilaktykę raka piersi oraz szyjki macicy prowadzi również Narodowy Fundusz Zdrowia w Bydgoszczy przy współpracy z Centrum Onkologii. W województwie kursują specjalne mammobusy, w których można zbadać piersi, a przy okazji świąt organizowane są imprezy informacyjne skierowane do kobiet w różnym wieku.

- Wykorzystujemy każdą sytuację. Fundusz przekazuje coraz większe sumy na ten cel. Nasze konferencje i debaty pokazują, że szczególnie dużo jest do zrobienia na szczeblu edukacji - tłumaczy Barbara Nawrocka, rzeczniczka prasowa Kujawsko-Pomorskiego Oddziału NFZ.

Również honorowa ambasadorka w mieście za najważniejszy cel stawia sobie szczerą debatę na temat nowotworów piersi.

- To śmiertelna choroba i nie można przemilczać sprawy. Wiele kobiet myśli, że ich to nie dotyczy, ze strachu wolą żyć w nieświadomości. To podstawowy błąd. W niektórych przypadkach wcześnie wykrytego raka można pokonać już pierwszą serią naświetlań. Chcę rozmawiać o emocjach, o tym, co się dzieje po operacji i jak można poradzić sobie z depresją - mówi Adrianna Szepiela.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto