Pierwsza domowa porażka koszykarzy Polonii

Maciej Stolarczyk
Do Warszawy musiał przyjechać lider Tauron Basket Ligi, by koszykarze Polonii przegrali pierwszy w tym sezonie mecz na własnym parkiecie. Skazywani na walkę o utrzymanie podopieczni Wojciecha Kamińskiego póki co radzą sobie w lidze nadspodziewanie dobrze. Na własnej skórze odczuli to gracze Energi Czarnych Słupsk. Ich zwycięstwo 82:78 do końca było zagrożone.

- Mogliśmy wygrać ten mecz, gdyby nie zawiedli moi wysocy zawodnicy. Przecież nie chodzi o to, żeby efektownie skakać pod koszem. W drużynie rywali Leończyk i Białek pokazali Palmerowi i Easleyowi, jak trzeba grać - podsumował mecz trener Kamiński.

Polonia lepiej od lidera TBL rozpoczęła sobotni mecz. Świetnie grali Harding Nana (15 punktów do przerwy, w sumie 23) i Darnell Hinson (13 i 30). Słabo spisywali się za to młodzi rozgrywający Michał Kwiatkowski i Marcin Nowakowski, którzy w poprzednich meczach byli mocnymi punktami drużyny.

- Dopadło nas jakieś fatum, bo Nowakowski skręcił kostkę dzień przed meczem, a Kwiatkowski w jego trakcie. I tak jestem im wdzięczny, że zagrali mimo bólu - ujawnił szkoleniowiec Czarnych Koszul.

Polonia wygrała pierwszą kwartę 18:10, ale w dwóch kolejnych gospodarze stracili inicjatywę. W zespole rywali uaktywnił się Białek, który na 13 punktów w całym meczu, 10 uzyskał w trzeciej części gry. W ostatniej kwarcie poloniści gonili wynik, ale mieli problem z celnością na linii rzutów osobistych. To zdecydowało o porażce.

Piąty mecz przegrał też rewelacyjny beniaminek - Zastal Zielona Góra. Podopieczni Tomasza Herkta zostali rozbici w Starogardzie Szczecińskim przez Polpharmę 61:82. Najwięcej pochwał zebrał rozgrywający gospodarzy Robert Skibniewski, który rzucił 19 punktów.

W jedynym niedzielnym meczu Turów Zgorzelec przegrał u siebie po dogrywce z Treflem Sopot 81:83.

Ciągłe przekładanie meczów sprawia, że nadal ostatnie miejsce w tabeli zajmują mistrzowie Polski. Koszykarze Asseco Prokom Gdynia tym razem pauzowali, bo w sobotę mieli do rozegrania mecz w międzynarodowej lidze VTB. Na własnym parkiecie gdynianie pokonali łotewski VEF Ryga 103:75, odnosząc trzecie zwycięstwo w rozgrywkach.

Tauron Basket Liga 11. kolejka

Kotwica Kołobrzeg - Siarka Tarnobrzeg 87:97; Polpharma Starogard Gd. - Zastal Zielona Góra 82:61; Polonia Warszawa - Energa Czarni Słupsk 78:82; AZS Koszalin - PBG Basket Poznań 81:76; PGE Turów Zgorzelec - Trefl Sopot 81:83; Asseco Prokom Gdynia - Anwil Włocławek przełożony na 15.01
1. Czarni 11 21 918-831
2. Trefl 11 18 847-779
3. Zastal 11 17 831-830
4. Turów 10 16 815-776
5. Polpharma 11 16 889-865
6. Polonia 11 16 790-821
7. Anwil 10 15 791-770
8. PBG 11 15 818-837