Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza w regionie szkolna stacja meteorologiczna służy uczniom i mieszkańcom

Barbara Kubica
W jankowickim gimnazjum uczniowie rozpoczynają każdą lekcję geografii od odczytania z komputera danych o pogodzie.  Fot. Agnieszka Materna
W jankowickim gimnazjum uczniowie rozpoczynają każdą lekcję geografii od odczytania z komputera danych o pogodzie. Fot. Agnieszka Materna
Uczniowie Gimnazjum numer 1 w Jankowicach mogą podczas lekcji geografii i spotkań kółka geograficznego przepowiadać pogodę. Nie posiadają umiejętności czytania z chmur, ale mają do dyspozycji nowoczesną stację ...

Uczniowie Gimnazjum numer 1 w Jankowicach mogą podczas lekcji geografii i spotkań kółka geograficznego przepowiadać pogodę. Nie posiadają umiejętności czytania z chmur, ale mają do dyspozycji nowoczesną stację meteorologiczną, która została zamontowana na dachu szkoły.

Na pomysł zainstalowania w szkole małej stacji meteo wpadła Edyta Cwanek, nauczycielka geografii.

- Na studiach miałam do dyspozycji dobrze rozbudowaną stacje meteorologiczną. Nawet dla nas studentów zajęcia na żywym organizmie były ciekawsze niż wykłady. Kiedy zaczęłam tutaj pracę, postanowiłam zainteresować uczniów zagadnieniami związanymi z pogodą - mówi Edyta Cwanek.

Pomysł spodobał się dyrekcji szkoły i urzędnikom, którzy wyłożyli na jego zakup pieniądze.

W sumie szkolna stacja pogodowa kosztowała około 4,5 tysiąca złotych. - Każda szkoła musi się czymś wyróżniać i w jakiś sposób przyciągnąć uczniów, oraz pobudzać ich do działania. My postawiliśmy na innowacje. Mamy już w szkole obserwatorium astronomiczne, teraz dołączyła stacja meteo - mówi Norbert Niestolik, dyrektor gimnazjum.

Jak działa stacja? Na dachu szkoły zainstalowanych zostało kilkanaście czujników pogodowych. - Wszystkie dane z czujników trafiają do komputera ustawionego w klasie. Tutaj razem z dzieciakami możemy odczytywać poziom temperatury, kierunek i siłę wiatru, ciśnienie i poziom opadów deszczu. Program komputerowy tak przetwarza wszystkie dane, że wiemy dokładnie, jaka pogoda będzie panowała na naszym terenie w ciągu najbliższych 12 godzin - mówi nauczycielka.

Wszystko to, przedstawiane za pomocą kilkunastu wykresów, tabelek i liczb, trafia potem do internetu. Teraz młodzi ludzie niemal każdą lekcję geografii zaczynają od sprawdzenia prognoz.

- To znacznie ciekawszy sposób na zdobywanie wiedzy niż tylko czytanie o zjawiskach atmosferycznych w książkach - mówi 14-letni Szymon Brzezin. - Często nawet na domowym komputerze sprawdzam dane o pogodzie - dodaje Monika Bodura.

Niewielu mieszkańców gminy wiedziało o tym, że w szkole działa system, dzięki któremu będąc nawet na drugim końcu Polski, możliwe jest sprawdzenie, jaka pogoda jest w Świerklanach. A wystarczy wejść na stronę internetową szkoły (

www.jankowice.edu.pl

) i kliknąć na ikonę stacji meteo.

- Do tej pory z tego urządzenia nie korzystałam, a to bardzo fajna i przydatna rzecz, bo prognozy w radiu czy telewizji nie zawsze się sprawdzają i zazwyczaj dotyczą tylko Katowic. A tu mamy obraz wprost na nasze podwórko - mówi Janina Kobut.

- Teraz będąc gdzieś poza regionem, przed powrotem do domu można zajrzeć na tę stronę i ubrać się w podróż powrotną tak, by pogoda na miejscu nas nie zaskoczyła - dodaje jej córka, Sonia.

Obserwują planety

W gimnazjum numer 1 w Jankowicach od kilku lat działa także obserwatorium astronomiczne. W specjalnie wyposażonej i urządzonej pracowni młodzi ludzie mogą obserwować gwiazdy, odległe planety i księżyc. - Dla dzieci to nie lada atrakcja, szczególnie kiedy zachodzą nietypowe zjawiska, takie jak na przykład zaćmienie słońca czy księżyca - mówią nauczyciele. Uczniowie mogą także wykonywać przez specjalny teleskop zdjęcia kosmosu. Te trafiają później do szkolnych gablotek. Ostatnio nawet szkoła wydała serię pocztówek, na których znalazły się też zdjęcia zrobione przez dzieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto