Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze od czasów II wojny światowej prace archeologiczne na Cmentarzu Żydowskim. Naukowcy odsłonili m.in. część nekropolii z XIX wieku

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego / instagram
Po raz pierwszy od czasu II wojny światowej archeolodzy weszli na teren Cmentarza Żydowskiego na Woli. Do tej pory nie prowadzono badań archeologicznych na żydowskich nekropoliach, ponieważ obawiano się naruszenia szczątków zmarłych. Prace na wolskim cmentarzu, przeprowadzone zgodnie z przepisami o ochronie zabytków i z poszanowaniem żydowskiego prawa religijnego, doprowadziły do kilku niezwykłych odkryć. Szczegóły poniżej.

Archeolodzy na Cmentarzu Żydowskim. To pierwszy raz od czasów II wojny światowej

Badania na cmentarzu przy Okopowej prowadzone były pomiędzy czerwcem a wrześniem i odbyły się na zlecenie Fundacji Dziedzictwa Kulturowego. To pierwsze tego typu prace na żydowskim cmentarzu w Polsce. Badania były prowadzone w zgodzie zarówno z przepisami o ochronie zabytków, jak i żydowskim prawem religijnym, a archeologom udało się dokonać sensacyjnych odkryć.

Naukowcy odsłonili najstarszą część cmentarza z początku XIX wieku, około 13 arów powierzchni Kwatery 1.

Na terenie kwatery np. znaleźliśmy niewybuch z czasów II wojny, który sugeruje, że jej część została zniszczona w drodze działań wojennych. Dzięki wykonanym pracom naszym oczom ukazał się widok, którego się nie spodziewaliśmy. Udało się odsłonić brukowane alejki, a także odnaleźć kilkanaście fragmentów macew pozwalających zidentyfikować kolejne nieznane wcześniej pochówki - powiedział PAP prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dr Michał Laszczkowski.

W trakcie prac odkryto nieznane wcześniej motywy dekoracyjne na macewach (między innymi wizerunek smoka i wiewiórki trzymającej orzechy), brukowane uliczki między grobowcami, pola grobowe osób, które w czasie II wojny wybudowały na terenie cmentarza bunkier, gdzie ukrywali się Żydzi z getta oraz artefakty - monety, sygnowane cegły, dużo szkła czy fragmenty butelek z okresu od II połowy XIX w.

Fundacja zapowiedziała kontynuowanie prac archeologicznych w przyszłym roku.

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto