Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze piwo w wieku 7 lat, kontakt z marihuaną i dobra znajomość leków nasennych. Opublikowano raport o warszawskiej młodzieży

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Adam Wojnar
Co czwarty nastolatek upił się pierwszy raz w wieku 14 lat. Niektórzy wskazali, że swoje pierwsze piwo wypili w wieku 7 lat. Próbowali marihuany, haszyszu, regularnie piją energetyki. Dobrze znają nazwy leków uspokajających i nasennych. To tylko kilka z faktów z raportu zamówionego przez stołeczny ratusz. Niektóre dane mrożą krew w żyłach. O tym poniżej.

Badanie zostało zlecone przez stołeczny ratusz. Wykonano je jesienią na grupie licealistów (klasa pierwsza i druga), uczniów techników i szkół branżowych na terenie Warszawy. Wyniki analizy opublikowała Gazeta Wyborcza. Dowiadujemy się m.in. skąd pochodzą, jak się uczą oraz jak ich zachowanie zostało ocenione przez nauczycieli.

,,Większości to dobrzy uczniowie (średnia 59 proc. z nich to co najmniej cztery), na dodatek tacy, którzy w ocenie nauczycieli zachowują się dobrze (89 proc. badanych ma dobre, bardzo dobre lub wzorowe zachowanie)." - czytamy na stronie "Gazety Stołecznej".

Pierwsze piwo w wieku 7 lat

Analitycy zbadali także kwestie popularności alkoholu wśród warszawskiej młodzieży. Niemal 60 proc. uczniów (badanie w wieku od 14-16 lat) przyznało, że piło alkohol, który "dostali" od pełnoletnich znajomych.

Jak podaje Gazeta Wyborcza: co czwarty uczeń zgłosił, że w ciągu roku przed ankietą próbował kupić piwo albo wino. I tylko 11-16 proc. uczniów (odsetek zależy od rodzaju alkoholu) nie udało się tego zrobić.

Badani przyznali, że dostaje też alkohol od rodziców, przy czym dziewczynki częstowane są częściej (26 proc.) niż chłopcy (20 proc.). Jakie są to rodzaje alkoholi? Piwo, wódka oraz wino, które częściej wybierają dziewczyny.

Badanie ukazuje także przerażające fakty. Ankietowani nastolatkowie wskazali, że pierwszy kontakt z alkoholem mieli w wieku 14 lat (22% badanych) i 15 lat (16% badanych). Jest też przerażający fakt: ,,Prawie jedna trzecia wypiła piwo albo kieliszek wódki przed tą granicą, nawet w wieku 7, 10 czy 11 lat. Co czwarty uczeń upił się, gdy miał 14 lat i mniej" - podaje Wyborcza. Połowa badanych stwierdziła, że nigdy się nie upiła.

W ankiecie zbadano także, jak wyglądało picie alkoholu rok przed przeprowadzonym badaniem. Tutaj też wyniki są zatrważające. 1/3 badanych przyznało, że upiło się 1-2 razy w ostatnich 12 miesiącach. Niemal 50% - 3 razy. Co czwarty uczeń zrobił to przynajmniej trzy razy. Jedyne 37% nastolatków nie doprowadziło się do tego stanu.

W ankiecie zleconej przez stołeczny ratusz zadano także pytanie, w jakich miejscach najczęściej piją młodzi mieszkańcy Warszawy. Wymieniono: dom, parki, lasy, przestrzeń nad Wisłą, kluby i puby.

Napoje energetyzujące na topie

Młodzież w Warszawie przyznaje się do regularnego spożywania energetyków. 20% ankietowanych nigdy nie piła takich napojów. Nieco ponad 30% badanych wskazało, że miało kontakt z energetykami co najmniej 20 razy. Niemal 30% młodych przyznaje, że pobudzające napoje są dostępne w sklepikach szkolnych.

Jak wygląda sytuacja w przypadku narkotyków? Tutaj wyniki badania również szokują. Młodzi badani wskazali, że pierwszą substancją odurzającą, którą spróbowali była marihuana lub haszysz. Zrobili to w wieku 14/15 lat.

Na kolejnych miejscach znalazły się środki wziewne, leki nasenne albo na uspokojenie.

,,Warszawscy uczniowie wykazują się dobrą znajomością nazw leków uspokajających i nasennych, mieszanek na bazie kodeiny i nowych substancji psychoaktywnych. Około jedna piąta uczniów, którzy zadeklarowali, że słyszeli o tych substancjach, co najmniej raz w życiu je stosowała." - wskazuje Gazeta Wyborcza.

Badani nastolatkowie stronią od dopalaczy. 91% badanych nigdy nie miała kontaktu z takimi substancjami.

Weekendy w Internecie

W ankiecie znalazły się również pytania o Internet i czas spędzany przed ekranem. Badani poświęcają średnio 3 godziny dziennie (od poniedziałku do piątku) na sprawy internetowe. W weekendy jest to od trzech do nawet 9 godzin dziennie (odpowiedziało tak 12% ankietowanych). Najczęściej ma to miejsce po godzinie 22:00.

Relacje między rówieśnikami

W publikowanych danych znalazła się także kwestia relacji między rówieśnikami. Dowiadujemy się, że:

  • 81 % badanych jest zadowolonych ze swoich relacji z rówieśnikami
  • 81 % uczniów ma przyjaciela
  • 68% ma przyjaciela w klasie
  • 10% nastolatków doświadczyło lekceważenia
  • 50% doświadczyła wyzywania
  • 31 %. uczniów było w ciągu roku w grupie, której dokuczano
  • Ponad połowa uczniów przyznaje się do wyzywania, wulgarnych odzywek
  • 25% przyznaje, że dokuczało innym uczniom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto