Pierwszy rejs statku z malowidła

Materiał informacyjny Festiwalu Wisły

W średniowieczu statki tego typu transportowały towary po rzekach państwa zakonu krzyżackiego.

Historyczny moment. Historyczny rejs. Wczoraj w Gassach zwodowano wyjątkową jednostkę. Na Wiśle pojawiła się nasuta, czyli średniowieczny statek transportowy. Mierzy 13 metrów długości i 3 metry szerokości. Będzie jednostką flagową Festiwalu Wisły. Weźmie udział w tegorocznej edycji Festiwalu już za miesiąc.

Wodowanie odbyło się w kameralnej atmosferze. Pierwszy rejs do Portu Czerniakowskiego przebiegł spokojnie. Nasutę czeka jeszcze kilkanaście dni prac wykończeniowych. Uroczysty chrzest jednostki i oficjalne nadanie nazwy odbędzie się drugiego dnia Festiwalu Wisły, 14 sierpnia, w Toruniu.

Wzorem dla twórców tego statku, zespołu doświadczonych szkutników i konsultantów naukowych, było gotyckie malowidło z połowy XV wieku zdobiące północną ścianę kościoła Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Historycy uznają ten fresk za najdoskonalsze, bo w dużym stopniu realistyczne, średniowieczne przedstawienie statku rzecznego w skali Europy. O tym, że malowidło toruńskie przedstawia właśnie nasutę świadczą także liczne źródła pisane. Choćby w 1401 roku komtur toruński wysłał nasutę królowi polskiemu. Może tę z malowidła?

Warto dodać, że miejsce wodowania nasuty jest symboliczne. Kojarzy się oczywiście ze słynnym Flis Festiwalem w Gassach, imprezą inspirującą przed laty ożywienie wiślane w Polsce. Festiwal ten ma być reaktywowany. Miejmy nadzieję, że wróci. Podobnie jak nasuta, której na wodach Wisły nie było od kilkuset lat.

Dodaj ogłoszenie