Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy taki przeszczep w Polsce. „Jeden dawca, dwóch biorców”. Sukces WUM-u

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
W Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dokonano niezwykłego przeszczepu. Pobrano wątrobę ze zmarłego dawcy i wszczepiono dwóm biorcom. Dzięki temu uda się uratować dwa życia. Przełomową operacją kierował prof. Michał Grąt, najmłodszy kierownik kliniki chirurgicznej w kraju

Warszawski Uniwersytet Medyczny pochwalił się kolejnym sukcesem. Tym razem – po raz pierwszy w Polsce – najpierw pobrano wątrobę od zmarłego dawcy, a następnie podzielono ją i przeszczepiono dla dwóch dorosłych biorców. W ten sposób uratowano życie dwóch osób. Przełomową operacją kierował prof. Michał Grąt, najmłodszy kierownik kliniki chirurgicznej w kraju (rocznik 1987).

od 16 lat

„Operacja ta polega na podziale narządu pobranego od zmarłego dawcy i przeszczepieniu prawej części wątroby dla jednego biorcy i lewej części wątroby dla drugiego biorcy. Dzięki rozpoczęciu programu przeszczepiania podzielonych wątrób możliwe jest zwiększenie liczby przeszczepień, co ma niezwykle istotne znaczenie z uwagi na niewystarczającą liczbę dostępnych narządów. Metoda ta stanowi również szansę na przeszczepienie wątroby dla chorych o niewielkiej masie ciała, dla których okres oczekiwania na przeszczepienie i związane z nim ryzyko śmiertelności jest znacząco wydłużone” – tłumaczy Jarosław Kulczycki, rzecznik prasowy Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Pierwszy taki przeszczep w Polsce. „Jeden dawca, dwóch biorc...

Cała operacja była tak skomplikowana, że zaangażowanych w nią było aż 27 osób, personelu medycznego z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby:

  • 15 chirurgów
  • 2 anestezjologów
  • 1 radiolog
  • 5 instrumentariuszek
  • 4 anestetyczki.

Jak podają przedstawiciele Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, oba fragmenty wątroby zaczęły już funkcjonować po przeszczepie. Dwójka biorców jest w dobrym stanie, nie ma żadnych powikłań. - Prawidłowa funkcja przeszczepionych fragmentów wątroby jest zależna od wielu czynników, w tym wykonania skomplikowanych zespoleń naczyniowych zapewniających dobry dopływ i odpływ krwi – wyjaśnia Jarosław Kulczycki.

Wszczepienia lewych segmentów wątroby przeprowadził osobiście prof. Michał Grąt przy asyście Macieja Krasnodębskiego i dr Adama Bołucia. Za przeszczep prawego segmentu wątroby – do drugiego dawcy – odpowiadał dr Piotr Smoter przy asyście dr Konrada Kobrynia i dr Emilii Kruk. „Hepatektomię”, czyli usunięcie chorego narządu biorcy wykonali: dr hab. Krzysztof Dudek (operator), dr Jan Stypułkowski (asysta) i dr Andryi Zhylko (asysta).

mat. pras. / WUM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto