18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik Golgota. Obrońcy wolności ekspresji artystycznej protestują

Ewa Jankowska
Piknik Golgota. Obrońcy wolności ekspresji artystycznej protestują
Piknik Golgota. Obrońcy wolności ekspresji artystycznej protestują materiały prasowe
Piknik Golgota. Kilka dni temu organizowane zgodnie z prawem pokazy spektaklu „Golgota Picnic” w ramach poznańskiego Malta Festival zostały odwołane. Zwyciężyli obrońcy czystości cudzego sumienia. Teraz zwolennicy wolności słowa protestują przeciwko ograniczaniu praw do swobodnej ekspresji artystycznej. W teatrach w całym kraju odbędą się pokazy filmowej wersji przedstawienia, a na placach i w parkach – czytania scenariusza spektaklu.

Piknik Golgota w odpowiedzi na protesty środowisk chrześcijańskich
"Golgota Picnic" to jeden z ikonicznych spektakli argentyńskiego reżysera Rodrigo Garcii. Pokazywany był już w wielu krajach, wszędzie wyzwalając wśród widzów duże emocje, od zachwytu i oczyszczenia po oburzenie. W Polsce miał być pokazany w ramach cyklicznej imprezy organizowanej w Poznaniu - Malta Festival. W ostatniej chwili organizatorzy zdecydowali się odwołać spektakl. Fala protestów ze strony środowisk chrześcijańskich, która miała miejsce przed pokazem, przestraszyła organizatorów.

Czytaj także: 2014 iPhone Photography Awards. Nagrodzone prace [ZDJĘCIA]

„Chcemy zdecydowanie podkreślić, że wyłącznym powodem odwołania spektaklu jest realne zagrożenie bezpieczeństwa publicznego. Działamy w poczuciu odpowiedzialności za naszych widzów, gości i artystów a także mieszkańców Poznania. Po raz kolejny podkreślamy też, że spektakl nie ma wymowy antychrześcijańskiej. To właśnie zarzucają mu głuche na jakiekolwiek racjonalne argumenty radykalne środowiska katolickie. Jesteśmy atakowani jako festiwal, atakowany jest reżyser – Rodrigo García, atakowani są pracownicy festiwalu oraz CK Zamek, którzy otrzymują listy i telefony z pogróżkami. (...) Zajadłemu szykanowaniu festiwalu towarzyszy jednak coś, czego zignorować nie możemy – groźby możliwego ataku na widzów, aktorów, naszych gości i mieszkańców Poznania, jaki mogą sprowadzić organizowane bez żadnej refleksji nad bezpieczeństwem protesty” – napisali w oświadczeniu organizatorzy Malta Festival.

Publikujemy "trailer" spektaklu:

Czytaj także: Świadkowie Jehowy na Stadionie Legii

Piknik Golgota - apel do wszystkich obywateli
Zespół Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie postanowił zainterweniować. Apeluje do wszystkich ludzi teatru i wszystkich obywateli Polski do, jak czytamy w oświadczeniu, "zbiorowego sprzeciwu wobec przemocy w życiu publicznym i do obrony wolności słowa, poglądów i ekspresji artystycznej".

Zespół namawia do włączenia się do oddolnej inicjatywy zorganizowania w całym kraju "Pikniku Golgota". Reżyser spektaklu wyraził zgodę na publiczne pokazy zapisu spektaklu i udostępnił scenariusz przedstawienia. Jak czytamy w oświadczeniu. przewidywane są 3 sposoby wykorzystania scenariusza w innych miastach niż Poznań - dla teatrów: czytanie tekstu z aktorami,dla bibliotek: zorganizowanie spotkania wokół tekstu, z lekturą i dyskusją.

Już kilka stołecznych teatrów postanowiło włączyć się w protest. Mieszkańcy Warszawy będą mogli się zapoznać ze treścią przedstawienia i sami ocenić czy jest to widowisko obrażające kogoś, czy nie.

Teatr Studio przygotowuje czytanie scenariusza "Golgota Picnic". Odbędzie się ono w piątek o godz. 20.00 na placu Defilad. Tego samego dnia czytanie odbędzie się w Poznaniu (o godz. 19 na Zamku). Z kolei TR Warszawa Grzegorza Jarzyny planuje pokaz rejestracji filmowej przedstawienia - w piątek w siedzibie przy Marszałkowskiej 8 o godz. 16. Teatr Druga Strefa również przyłącza się do protestu - pokaz rejestracji filmowej odbędzie się tam w piątek o 22. Wcześniej należy dokonać rezerwacji na bezpłatną wejściówkę. Najwcześniej pokaże spektakl Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego, bo już w czwartek 26 czerwca o 20 przy ul. Madalińskiego.

Jednocześnie członkowie ruchu Obywatele Kultury napisali list otwarty do prezydenta Bronisława Komorowskiego. Pod apelem: „Kultura musi być chroniona przed cenzurą, ignorancją i przemocą z taką samą siłą, z jaką broni się ojczyzny przed zniewoleniem”. Pismo podpisało już ponad 6 tysięcy osób, wśród nich Agnieszka Holland, Magdalena Środa, Krzysztof Krauze i Joanna Kos-Krauze, Agnieszka Odorowicz oraz Kazimiera Szczuka.

Czytamy w liście:
"Polska obchodzi właśnie dwudziestopięciolecie odzyskania wolności. Wolność słowa i poglądów, wolność ekspresji artystycznej i wolność kultury - fundamenty demokratycznego, wolnego państwa - są dziś bardzo poważnie zagrożone, ponieważ ludzie, którzy gotowi są użyć przemocy, by zdławić wolność słowa i ekspresji artystycznej, chcą decydować o kształcie publicznej dyskusji i o naszych sumieniach."

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto