Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piknik Naukowy przeniesie się na Narodowy

Redakcja
Tegoroczny Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się po raz pierwszy na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Na pierścieniu o obwodzie 900 m, który znajduje się w zewnętrznej bryle Stadionu, i w alejach prowadzących do obiektu, zostanie rozlokowanych ok. 190 namiotów, pod którymi odbędzie się ok. tysiąc pokazów. Zgodnie z tradycją, najbardziej spektakularne widowiska przez cały dzień będą odbywać się na głównej scenie Pikniku. Wystąpią na niej również międzynarodowe gwiazdy ze świata nauki, choć wciąż pozostaje tajemnicą, kto odwiedzi Warszawę w tym roku.

Piknik Naukowy ma już uznaną markę i renomę. Jego zorganizowanie na Stadionie Narodowym zapewnia większą przestrzeń wystawienniczą, co ułatwi piknikowiczom zwiedzanie. Z racji usytuowania w centrum stolicy i świetnej komunikacji (liczne linie autobusowe, tramwajowe, stacja PKP Stadion, dobre połączenie z Dworcem Warszawa Wschodnia i Warszawa Centralna) gwarantuje dobry dojazd – co ważne, także osobom spoza stolicy.

Czytaj także: Zakończył się warszawski XVI Piknik Naukowy [ZDJĘCIA]

Z partnerami wiele nas łączy – olbrzymi potencjał i niezwykły charakter miejsc. Centrum Nauki Kopernik jest naturalnym partnerem nie tylko z uwagi na bliskość miejsca, a Polskie Radio stanowi ogromne wsparcie w popularyzacji nauki – mówi Mikołaj Piotrowski, rzecznik prasowy Stadionu Narodowego. – Nasza 5-letnia współpraca to gwarancja kolejnych atrakcji na stadionie. Stadion inspiruje różnorodnością wrażeń i będzie ich coraz więcej.

W tym roku na Pikniku zaprezentuje się ok. 200 instytucji z Polski i z zagranicy. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Komisja Europejska. Wiemy już, że np. na stanowisku estońskiej Science Centre AHHAA Foundation będzie można dowiedzieć się, co sprawia, że LED-y są najmniej energochłonną i najbardziej efektywną technologią oświetleniową, która jest dzisiaj w powszechnym użyciu, a także stworzyć wyposażony w nie lampion. Pamiątką z Pikniku może być też naszyjnik z probówką, w której znajdzie się nasze własne… DNA. Tyle że najpierw trzeba je będzie samemu wyizolować, w czym pomogą specjaliści z BioCentrum Edukacji Naukowej i Fundacja Bioedukacji. Z kolei Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji umożliwi dokonanie samodzielnego zabezpieczenia śladów papilarnych. Będzie można wziąć udział w konkursie z wiedzy na temat kryminalistyki i w nagrodę zwiedzić Laboratorium.

Piknik 2013 jak zwykle będzie trwał dziewięć godzin: rozpocznie się o 11.00 a zakończy o 20.00. Pokaże wiele aspektów życia, bo to ono jest tematem przewodnim tegorocznej imprezy. Wstęp oczywiście wolny.

Za merytoryczny aspekt imprezy odpowiada Centrum Nauki Kopernik, które wyrosło zresztą z Pikniku. Plenerowa formuła sprawdziła się na tyle, że stała się inspiracją dla innych państw. Tylko w ubiegłym roku Piknik Naukowy – na wzór polskiego – zorganizowano po raz pierwszy w Gruzji i Chorwacji.

Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Wzięło w nim udział 17 warszawskich instytucji naukowych i dydaktycznych, które w 13 namiotach prezentowały doświadczenia i pokazy z fizyki, archeologii i medycyny. Piknik odwiedziło wówczas ponad 3 tys. osób, co środowisko naukowe uznało za duży sukces. W kolejnych latach liczba uczestniczących instytucji oraz zwiedzających osób szybko rosła.

Od 2001 roku Piknik ma temat przewodni, inny każdego roku (w 2012 – Energia, rok wcześniej – Wolność). W 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru „Nauka i społeczeństwo”. Od 2008 roku jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Przez ostatnie trzy lata odbywał się w stołecznym Parku Marszałka Rydza-Śmigłego, a w tym roku przenosi się na Stadion Narodowy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto