MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

PIŁA - Szkoła policji wprowadza zmiany

TR
Rosną notowania policji wśród zawodów społecznego zaufania, ale nie wszyscy są zadowoleni z ich pracy. W tej grupie są prokuratorzy, którzy mniej lub bardziej oficjalnie narzekają na pogarszającą się jakość ...

Rosną notowania policji wśród zawodów społecznego zaufania, ale nie wszyscy są zadowoleni z ich pracy.

W tej grupie są prokuratorzy, którzy mniej lub bardziej oficjalnie narzekają na pogarszającą się jakość policyjnych dochodzeń. Mówią nawet o utrudnianiu im pracy.
Problem polega na tym, że w ciągu kilku ostatnich lat odeszło z policji wielu doświadczonych dochodzeniowców, a zastąpiła ich nowa, niewyszkolona jeszcze kadra. Dla przykład: wyszkolenie fachowca, który wie jak poprowadzić oględziny i gdzie szukać śladów, trwa około 5-7 lat. Młodzi policjanci, którzy uzupełnili wakaty w wydziałach dochodzeniowo--śledczych i kryminalnych nie mają nawet połowy z tego stażu. Zmiany były potrzebne.

- I zmiany już nastąpiły - mówi insp. Witold Stanisław Majchrowicz, zastępca komendanta Szkoły Policji w Pile. - Szkoła wraca do swoich "kryminalnych" korzeni.

Tak jak Słupsk był od szkolenia prewencji, tak Piła była zawsze szkołą kryminalnych. Szkolenie fachowców zeszło jednak na drugi plan, gdy trzeba było przyjąć całą armię nowych policjantów: kursy specjalistyczne ustąpiły miejsca kursom podstawowym, a wykładowcy coraz więcej czasu spędzali w Zakładzie Prewencji przygotowując nowy narybek do zadań na ulicy. Od 1 maja nie ma już Zakładu Prewencji, jest za to Zakład Prawa, Zakład Kryminalny, Zakład Kryminalistyki i Studium Komunikacji Społecznej. Zmniejszyła się również liczba kursów podstawowych. Przybyło za to kursów o charakterze kryminalnym. To właśnie ich słuchacze uczą się m.in. zabezpieczania śladów na miejscu przestępstwa, poznają metody prowadzenia przesłuchań oraz żelazne zasady sprawnego i rzetelnego śledztwa. Kadra dobierana jest według klucza kryminalnego: co najmniej 10-letni staż w komisariacie czy komendzie.

- Dobrze przygotowany policjant służby kryminalnej będzie partnerem dla prokuratora - zapewnia insp. Witold Stanisław Majchrowicz.

A szkoła na placu Staszica ma wszystko, co trzeba, żeby zrobić z nich takich partnerów. Od czterech lat uczy się w Pile taktyki i technik przesłuchań w oparciu o metody stosowane przez FBI. W trakcie 70 edycji przeszkolono już tysiąc policjantów, a to oznacza tysiąc fachowców, którzy mają umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia przesłuchań, nawiązywania kontaktu z przesłuchiwanym, prowadzenia rozmów i sposobów wykrywania kłamstw.
Prawdziwym strzałem w dziesiątkę okazały się również szkolenia e-learningowe. Pół roku temu pilska szkoła jako pierwsza w Polsce uruchomiła platformę e-learningową z pilotażową edycją szkolenia dla funkcjonariuszy służby dochodzeniowo-śledczej.

Przez dwa miesiące słuchacze samodzielnie zdobywają wiedzę, która później jest weryfikowana w praktyce na pięciodniowych warsztatach pod okiem i przy pomocy specjalistów z KGP, KWP, biegłych, prokuratorów i sędziów. Podobnych szkoleń będzie więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szokująca oferta pracy. Warunkiem uczestnictwo w saunie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto