Piłkarze z Dębicy cztery razy na podium w Trofeo d'Italia

Sławek Oskarbski
archiwum DAP Dębica
Olbrzymim sukcesem zakończył się udział piłkarzy Dziecięcej Akademii Piłkarskiej Dębica w turnieju Trofeo d' Italia w Rimini. Cztery dębickie drużyny zajęły miejsca na podium.

Najmłodsi, czyli zespół rocznika 2002, bezapelacyjnie zajął pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej. Chłopcy urodzeni w latach 2000 oraz 2001 zajęli drugie miejsca, natomiast najstarszy rocznik 1999 stanął na najniższym stopniu podium.W turnieju rywalizowały drużyny z Austrii, Albanii, Niemiec, Czech, Słowacji, Szwajcarii, Węgier, Polski i Włoch.Rocznik 1999Drużyna DAP rozpoczęła zmagania pechową porażką 0-1 z włoską drużyną Morrovalle. Mimo że była drużyną lepszą, zabrakło jej szczęścia, na które z kolei nie mogli narzekać Włosi, gdyż w samej końcówce meczu celnym trafieniem przesądzili o wyniku całego spotkania.Następny pojedynek to bój z najlepszą drużyną turnieju - austrackim Mattersburgiem. Mecz toczył się pod dyktando Austriaków, którzy wygrali 2-1.Po dwóch porażkach postawieni w trudnej sytuacji dębiczanie odnieśli dwa zwycięstwa nad drużynami włoskimi wygrywając 1-0 i 2-0. W meczach tych zaprocentowało ogranie na sztucznej nawierzchni, dobra gra linii defensywnej i determinacja w dążeniu do uzyskania korzystnego rezultatu. Ostatnim meczem grupowym było spotkanie z Sovizzo Vicenza zakończone remisem 1-1.Dębiczanom wyniki uzyskane w grupie pozwoliły stanąć do walki w meczu o trzecie miejsce. W spotkaniu tym dali popis pięknej gry i pewnie pokonali Coriano Calcio 4-0.Skład DAP: Karol Kieraś, Wiktor Wójcik, Szymon Kulas, Krystian Marczyk, Patryk Machaj, Piotr Para, Albert Węgrzyn, Jakub Kujawski, Piotr Pyskaty, Szczepan Kramarczyk, Oskar Ożóg, Damian Mazur.Trener: Bogdan Cabaj.Kierownik drużyny: Piotr Mazur.Rocznik 2000Do rywalizacji stanęło 10 drużyn podzielonych na dwie grupy. W grupie 2 oprócz przeciwnikami DAP były FC Sudstern-Luzern (Szwajcaria), Ponte Calcio 2 Morrovalle (Włochy), TASK Tatabanya (Węgry) i AC Castelverde (Włochy).Pierwszym przeciwnikiem dębiczan byli Szwajcarzy. Po okresie rozpoznania sił uwidoczniła się przewaga piłkarzy DAP, udokumentowana bramką Michała Chęćka. Druga połowa to już znacząca przewaga dębiczan i gol Kacpra Wielgusa, który ustalił wynik meczu na 2-0.Kolejnym przeciwnikiem był zespół AC Casteverde, w którego składzie było kilku zawodników znacznie przewyższających dębiczan warunkami fizycznymi. Mecz rozpoczął się od zaciekłych ataków Włochów, którzy jednak nie potrafili zdobyć gola. Za to pod koniec pierwszej połowy DAP przeprowadziła szybką akcję lewą stroną boiska, zakończoną wrzutką w pole karne i golem Kacpra Kality. Tuż po rozpoczęciu drugiej polowy jest Kacper Kalita po indywidualnej akcji umieszcza piłkę w siatce przeciwnika i jest 2-0. Napór Włochów przyniósł im sukces w postaci gola kontaktowego z rzutu wolnego. Na więcej piłkarze DAP jednak przeciwnikowi nie pozwolili i z 6 punktami na koncie przystępowali do meczu drużyną TASK-Tatabanya. Był to mecz o wielką stawkę, bowiem zwycięstwo dawało pewny awans do finału turnieju. Spotkanie było zacięte i na wysokim poziomie. Przed końcem pierwszej połowy Damian Kirilov zdobył prowadzenie dla DAP. Po przerwie obie drużyny dążyły do zmiany rezultatu, jednak długo nikomu nie udało się trafić do bramki. Dopiero w ostatniej minucie znów błysnął Kacper Wielgus i ustalił wynik meczu na 2-0 dla DAP. W ostatnim meczu grupowym z Ponte Calcio Morrovalle 2 skończył się bezbramkowo.W finale DAP spotkała się z włoskim ASD Pontevalleceppi 1. Włosi już w pierwszej akcji objęli prowadzenie. To podłamało dębiczan i za chwilę jest już 2-0 dla Włochów. Potem polska drużyna zmobilizowała się i zaczęła walczyć o każdy kawałek boiska. Po przerwie piłkarze DAP wciąż toczyli wyrównaną walkę, ale gola zdobył przeciwnik i wygrał finał 3-0.Skład DAP: Rafał Serafin, Dominik Piekarczyk (kapitan), Maciej Pietrucha, Wojciech Płoszczyca, Kacper Kalita, Damian Kirilov, Jakub Sztorc, Michał Chęciek, Kacper Wielgus, Kornel Pijar, Nicolas Ciura, Kacper Krzysztoforski, Radosław DąbrowskiTrener: Tadeusz Stolarski.Kierownik drużyny: Paweł Serafin.Rocznik 2001Dębiczanie przez fazę grupową przeszli bez straty gola. Pierwszy mecz z rzymskim FC Massimina to typowe spotkanie na remis. Jednak wyprowadzona wzorcowo kontra dała dębiczanom zwycięskiego gola. Niesamowicie dużo emocji było w meczu z zespołem słowackiej ekstraklasy Zlate Moravce. Szybko zdobyta bramka przez Kacpra Sosnowskiego i asyście Bartka Pudły zezłościła Słowaków zmuszając piłkarzy DAP do twardej, bezpardonowej walki, z której jednak wyszli zwycięsko i dowieźli skromne prowadzenie do ostatniego gwizdka sędziego. Ten mecz kosztował dębiczan bardzo dużo. Stracili najlepszego napastnika Bartka Pudło, który zszedł z kontuzją i wiadomo było, że nie wystąpi z najlepszym - jak się później okazało - czeskim FC Graffin Vlasim. Mecz z Czechami był wyrównany i skończył się sprawiedliwym remisem 0-0.W kolejnym spotkaniu z włoskim O'range Chimera Arezzo DAP szybko objęła prowadzenie, a potem dokładała następne. Ostatecznie Polacy wygrali 4-0, co dawało awans do finału. Ostatni mecz z APD Cercemaggiore Compobasso nie miał większego znaczenia, ale dębiczanie zwieńczyli swoje dobre występy w grupie efektownym 5-0.W finale DAP ponownie zmierzyła się z czeskim Graffin Vlasim. Początek meczu to dominacja Czechów, a gra dębiczan ograniczała się jedynie do przeszkadzania im. Z upływem czasu mecz wyrównał się i właśnie wtedy, w najmniej oczekiwanym momencie, DAP straciła bramkę. Po niej gra dębiczan straciła płynność, nie mieli oni już sił, by wyrównać. Zostali wicemistrzami włoskiego turnieju.Skład DAP: Maciej Maziarka, Kacper Marszałek, Jakub Mydel, Denis Kępa, Adam Szczerbiński, Jakub Ciurkot, Karol Szczyrek, Jakub Zioło, Sebastian Szerszeń, Tomasz Wąsik, Kacper Sosnowski, Bartosz Pudło, Jakub Siry, Maciej Para.Trenerzy: Grzegorz Cyboroń i Krzysztof Bizoń.Rocznik 2002Dla chłopców z tego rocznika był to pierwszy tak duży turniej zagraniczny. Trafili do grupy B, gdzie przeciwnikami były zespoły: Ponte Calcio-Morrowalle, Bellaria United i O'range Chimera. W spotkaniu z Ponte dębiczanie od początku wysokim pressingiem narzucili swój styl gry i już po 4 minutach było 2-0 po bramkach Maksa Cetnarskiego. W drugiej połowie dębiczanie dorzucili dwie bramki po składnych akcjach. Dopiero w końcówce do głosu doszli Włosi, którzy zdobyli dwie bramki.W drugim spotkaniu dębiczanie łatwo ograli Bellarie United 6-0, a wszystkie bramki zdobył Maks Cetnarski. W ostatnim meczu grupowym DAP pokonała O'range Chimera 6-3. Dało jej to oczywiście pierwsze miejsce w grupie i awans do grupy finałowej, w której zespoły walczyły o miejsca 1-4.W pierwszym meczu tej fazy dębiczanie zmierzyli się z mocną włoską drużyną - Anconą 1905. Początek spotkania to wspólne badanie sił. W końcówce pierwszej połowy Maks Cetnarski przepięknym strzałem zdobył bramkę. Po przerwie goście rzucili się do frontalnych ataków, jednak defensywa DAP z Kacprem Świątkiem w bramce spisuje się bez zarzutów. Pod koniec meczu zespołową akcję wykończył Cetnarski i ustalił wynik na 2-0.W drugim meczu przeciwnikiem DAP byłą Scarperia. Nasz drużyna szybko objęła prowadzenie, ale chwilę później przeciwnik wyrównał z rzutu karnego. Później żadnej z drużyn nie udało się już trafić do siatki i spotkanie skończyło się remisem 1-1.W ostatnim meczu dębiczanie zagrali z Bellarią. Od początku zamknęli przeciwnika na jego połowie i zdobyli aż 8 bramek nie tracąc żadnej. Tym efektownym zwycięstwem piłkarze DAP zapewnili sobie puchar za zwycięstwo w Trofeo d'Italia.Skład DAP: Kacper Świątek, Jakub Chmiel, Michał Strojek, Mieszko Krajewski, Jakub Totoń, Dawid Knych, Rafał Wegrzyn, Bartek Wielgus, Maks Cetnarski, Michał Stalec.