Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pionowy ogród przy Krasickiego. Tak natura "zajęła" przedwojenną kamienicę

Barbara Woźnica
Barbara Woźnica
Ogród pionowy na budynku przy ul. ul. Krasickiego 20/22
Ogród pionowy na budynku przy ul. ul. Krasickiego 20/22 Krystian Dobuszyński
Zielona ściana budynku przy ul. Krasickiego 20/22 przyciąga uwagę i zachwyca od lat. W tym miejscu istnieje siedziba Fundacji Nauki Polskiej. Podczas przebudowy przedwojennej kamienicy zaprojektowano ogród pionowy, okrywający elewację budynku. Zobaczcie jak pięknie to wygląda.

Siedziba Fundacji na rzecz Nauki Polskiej znajduje się w trzypiętrowym budynku przy ul. Krasickiego 20/22. Kameralny biurowiec powstał na bazie przedwojennego wielorodzinnego budynku z 1933 roku. Budynek znacznie ucierpiał w czasie II wojny światowej, miał nawet zostać rozebrany, jednak z powodu braku lokali mieszkalnych w zniszczonej Warszawie, decyzję o rozbiórce zmieniono. Kamienica została odbudowana z niskiej jakości materiałów i bez zachowania wierności oryginałowi.

Ogród pionowy na budynku przy ul. ul. Krasickiego 20/22

Pionowy ogród przy Krasickiego. Tak natura "zajęła" przedwoj...

W latach 2012-2014 budynek został gruntownie przebudowany oraz zmieniona została jego funkcjonalność - z mieszkalnej na biurową. Koncepcję architektoniczną opracowała Pracownia Faab Adam Białobrzeski, Adam Figurski z Warszawy. Projektanci wykorzystali najnowocześniejsze rozwiązania ekologiczne - pompy ciepła, urządzenia zbierające i wykorzystujące deszczówkę (np. nawadniania ogrodu), ogromne świetliki dające naturalne światło do wnętrz oraz zaprojektowali zieloną elewację - pionowy ogród.

Był to pierwszy pionowy ogród zaprojektowany na budynku w Polsce. Zieloną elewację tworzy 17 tysięcy roślin, w tym całoroczne oraz kwitnące na wiosnę i w lecie.

Ogród pionowy na budynku przy ul. ul. Krasickiego 20/22
Ogród pionowy na budynku przy ul. ul. Krasickiego 20/22Szymon Starnawski

Rośliny są osadzone w modułowym podłożu, przytwierdzonym do precyzyjnie realizowanej podkonstrukcji stalowej. Z uwagi na zaprojektowany wzór roślinny, każdy z modułów był oznaczony i podczas montażu trafił w ściśle określone miejsce. Zewnętrzny pionowy ogród, o łącznej powierzchni 260 m², jest nawadniany za pomocą wody deszczowej, zbieranej do zbiornika retencyjnego z dachu i powierzchni nieprzepuszczalnych - czytamy w opisie projektu.

Zielony budynek może zachwycać przechodniów o każdej porze roku.

Tym, co dodatkowo wyróżnia siedzibę Fundacji Nauki Polskiej, jest brak ogrodzenia od strony ulicy, dzięki czemu działka z jej otwartym ogrodem jako jedyna w tej willowej okolicy nie jest odseparowana od tkanki miejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto