Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piosenki dla Małego Powstańca. Najmłodsi warszawiacy oddali hołd uczestnikom powstania

Monika Golonka
Monika Golonka
Już po raz siódmy młodzi warszawiacy zaśpiewali na placu Zamkowym Piosenki dla Małego Powstańca, oddając tym samym hołd najmłodszym uczestnikom powstania. - Podziękujmy powstańcom za to, że możemy być wolni, że nie musimy patrzeć na dramat wojny - mówił 1 sierpnia organizator akcji Bartłomiej Włodkowski.
Już po raz siódmy młodzi warszawiacy zaśpiewali na placu Zamkowym Piosenki dla Małego Powstańca, oddając tym samym hołd najmłodszym uczestnikom powstania. - Podziękujmy powstańcom za to, że możemy być wolni, że nie musimy patrzeć na dramat wojny - mówił 1 sierpnia organizator akcji Bartłomiej Włodkowski. Maksym Boldashev/Polska Press
Już po raz siódmy młodzi warszawiacy zaśpiewali na placu Zamkowym Piosenki dla Małego Powstańca, oddając tym samym hołd najmłodszym uczestnikom powstania. - Podziękujmy powstańcom za to, że możemy być wolni, że nie musimy patrzeć na dramat wojny - mówił 1 sierpnia organizator akcji Bartłomiej Włodkowski.

Akcja „Piosenki dla Małego Powstańca" po raz kolejny przyciągnęła na plac Zamkowy kilkuset najmłodszych warszawiaków. Młodzież, wykonując powstańcze piosenki, oddała hołd tym, w których dzieciństwo brutalnie wtargnęła wojna.

ZOBACZ TEŻ:

Chmielna róg Brackiej

Teraz 44. Współczesna Warszawa z Powstańcami w tle. Wzruszaj...

Bezcenna pomoc najmłodszych uczestników powstania

- Nie było do tej pory miejsca dla najmłodszych, dla dzieci, dla grup „lata w mieście" i stąd pomysł na to poranne spotkanie na placu Zamkowym i przypomnienie historii najmłodszych uczestników powstania: „Zawiszaków”, grup szturmowych, czyli tych, którzy co prawda nie walczyli z bronią w ręku, ale bardzo pomagali powstańcom, na przykład roznosząc harcerską pocztę polową czy pomagając w szpitalach polowych jako sanitariusze - mówił organizator akcji Bartłomiej Włodkowski z Fundacji Ave.

W spotkaniu z dziećmi wziął udział powstaniec Tadeusz Sułowski ps. „Tadek”, plutonowy z 7. Pułku Piechoty Okęcie „Garłuch”, który w chwili wybuchu powstania miał 15 lat, a wcześniej - w czasie okupacji - jako „Zawiszak”, przygotowywał się do wspierania powstańców w walce.

ZOBACZ TEŻ:

- Złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela „Montera”, dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej, rozkazu rozpoczęcia Powstania Warszawskiego
Godzina rozpoczęcia: 9.00
Miejsce: ul. Filtrowa 68 (dawna siedziba konspiracyjnej kwatery Okręgu Warszawskiego AK)

- Uroczystości przy pomniku Mokotów Walczący – 1944
Godzina rozpoczęcia: 10.00
Miejsce: Park im. gen. G. Orlicza-Dreszera

po zakończeniu uroczystości: Marsz Mokotowa - przemarsz ul. Puławską do ul. Dworkowej

- Złożenie kwiatów pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego „Grota”
Godzina rozpoczęcia: 13.15
Miejsce: Róg ul. F. Chopina i Al. Ujazdowskich

- Uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
Godzina rozpoczęcia: 14.00
Miejsce: ul. Wiejska

- Złożenie kwiatów przy grobie gen. Antoniego Chruściela „Montera”
Godzina rozpoczęcia: 16.00
Miejsce: Cmentarz Wojskowy na Powązkach


- Godzina „W” – oddanie hołdu Powstańcom Warszawskim
Godzina rozpoczęcia: 17.00 
Miejsce: Mur Pamięci, Muzeum Powstania Warszawskiego oraz inne miejsca na terenie całego miasta

- Akcja społeczna „Wolność łączy”
Godzina rozpoczęcia: 17.00
Miejsce: Miejsca pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta

- Uroczystości przy pomniku Polegli-Niepokonani. Modlitwa międzyreligijna
Godzina rozpoczęcia: 19.30
Miejsce: Cmentarz Powstańców Warszawy

- Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki – wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy
Godzina rozpoczęcia: 20.30 
Miejsce: pl. marsz. J. Piłsudskiego

- Uroczystości na Kopcu Powstania Warszawskiego. Rozpalenie Ogniska Pamięci
Godzina rozpoczęcia: 21.00
Miejsce: Bartycka


- Uroczysta premiera spektaklu teatralnego „Król Lear” Williama Szekspira w reż. Agnieszki Korytkowskiej - wstęp z zaproszeniem
Godzina rozpoczęcia: 24.00
Miejsce: Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego

75. rocznica Powstania Warszawskiego. Program obchodów w War...

- To była bezcenna pomoc. Te dzieciaki często przez cały okres okupacji przygotowywały się właśnie do tej roli, dokładnie rozpoznając topografię miasta, poznając wszystkie bramy, piwnice, przejścia i potem to w powstaniu rzeczywiście spełniło swoją rolę - mówił Włodkowski.

Pałacyk Michla, Żytnia, Wola, Bronią się chłopcy od "Parasola"...

W repertuarze koncertu znalazły się m.in. „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”, „Hej, chłopcy”, „Marsz Mokotowa”, „Sanitariuszka Małgorzatka” i „Warszawo ma”. Dzieci zaśpiewały wspólnie z solistką Filharmonii Narodowej Magdaleną Schabowską i wokalistką chóru Fundacji Ave Ewą Bogucką przy akompaniamencie zespołu muzycznego Filharmonii.

ZOBACZ TEŻ:

Kościół św. Krzyża, Krakowskie Przedmieście.

Spektakularne kolorowe zdjęcia z 1944 r. Tak wyglądała znisz...

Po odśpiewaniu piosenek powstańczych dzieci ustawiły się pomiędzy Kolumną Zygmunta a kościołem św. Anny w wielki znak Polski Walczącej i liczbę 75, wskazującą na przypadającą w tym roku rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. Następnie, w rozśpiewanej kolumnie, przeszły pod pomnik Małego Powstańca, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. - Ten pomnik jest wołaniem o pokój, o to, by nigdy więcej wojny nie było - przypominał organizator akcji "Piosenki dla Małego Powstańca". - Podziękujmy powstańcom za to, że możemy być wolni, że nie musimy patrzeć na dramat wojny.

W doroczną akcję zaangażowane są również władze stolicy. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreślała, że wydarzenie to jest wspaniałą okazją, by dotrzeć do młodych ludzi i przekazać im wiedzę na temat historii naszego miasta. A najlepszym świadectwem tamtych wydarzeń są sami powstańcy.

- Wiele z tych historii powstańczych jest nieprawdopodobnych, bardzo osobistych, przez co najbardziej przemawiają do najmłodszych. Chcemy z tego korzystać tak długo, jak długo powstańcy są wśród nas - mówiła Kaznowska. - Obchody wybuchu powstania warszawskiego celebrujemy co roku i będziemy to robić zawsze. Nigdy nie zapomnimy tego trudu, wysiłku, walki o Polskę i o nasze piękne miasto. Taką obietnicę złożyliśmy powstańcom warszawskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto