Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piotr Buczek: "Konia z rzędem temu, kto zrobi w Warszawie coś wielkiego bez wsparcia biznesu"

Redakcja
Rozmawiamy z Piotrem Buczkiem, nominowanym w plebiscycie "7 Nadziei Mojego Miasta".

1. Gratulujemy nominacji w plebiscycie "7 nadziei miasta". Opowiedz o swoich początkach.

Odkąd pamiętam zawsze interesowałem się działalnością artystyczną, zwłaszcza tą adresowaną do osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Moje pierwsze kroki postanowiłem skierować w stronę domu pomocy społecznej, który znalazłem na Pradze. Ponieważ mam wykształcenie muzyczne i polonistyczne zacząłem wspólnie z kilkorgiem osób przygotowywać dla pensjonariuszy w ramach wolontariatu comiesięczne spotkania artystyczne - połączenie muzyki i słowa z ruchem.

Seniorzy byli wniebowzięci. Naszym wspólnym sukcesem było zajęcie I miejsca w Przeglądzie Piosenki Seniora organizowanym przez praskie Centrum Promocji Kultury, do którego intensywnie przygotowywałem reprezentantów naszej placówki.

Jestem człowiekiem czynu, lubiącym umilać życie cierpiącym i odrzuconym młodym ludziom, dlatego chcąc zrekompensować im pewne braki, stworzyłem wraz z zaprzyjaźnionymi osobami grupę teatralną "Teatralny Ogród". Nasze spektakle, których scenariuszem, reżyserią i stroną muzyczną zająłem się osobiście, zaczęły być prezentowane w ramach wolontariatu małym pacjentom szpitali dziecięcych i młodym mieszkańcom domów dziecka.

Kiedy spektakle się kończyły, współprowadziłem warsztaty plastyczno-teatralno-muzyczne. Dzieci malowały między innymi rysunki z obejrzanych przedstawień, z których powstawały wystawy zapełniające puste ściany. Po pierwszych przedstawieniach publiczność nas od razu kupiła ;-) Zacząłem wspierać, także od strony muzycznej, spotkania organizowane przez stowarzyszenie osób niepełnosprawnych działające na warszawskim Mokotowie.

Do innych moich inicjatyw należy współtworzenie w 2007 roku grupy artystyczno-poetyckiej "INVENIO", którą współkieruję do dziś. Wspólnie wydaliśmy dwa tomiki poezji. Spektakle teatralne i widowiska słowno-muzyczne naszej grupy prezentowane są w różnych częściach Warszawy. Współorganizuję je i sprawuję nad nimi artystyczną pieczę. W ciekawej, zaskakującej, rzadko spotykanej dziś formie, starają się przebić przez szum informacji i mówić o sprawach naprawdę ważnych.

2. Jak wyglądały Twoje plany, cele w zderzeniu z rzeczywistością? Jakie problemy napotkałeś?

Dzisiaj młodym ludziom aktywnie działającym w tym jakże szalonym świecie, najtrudniej jest się wypromować i znaleźć sponsorów, mecenasów, którzy zechcieliby wesprzeć ich pomysły. Często brakuje też miejsc w których można by prezentować swoje działania.

3. Czy Warszawa jest dobrym miejscem do realizacji niesztampowych przedsięwzięć? **Czy da się tu zrobić "coś wielkiego" bez wsparcia biznesu lub polityki? **

Tak. Myślę, że można tu jeszcze wiele godnych uwagi niesztampowych przedsięwzięć zrealizować.
Co do drugiego pytania: konia z rzędem temu, który to uczyni :-)

4. Jakich inicjatyw Twoim zdaniem potrzebuje stolica?

Przede wszystkim inwestycji komunikacyjnych, to znaczy poprawy jakości dróg i ulic, obwodnicy Warszawy, drugiego odcinka metra i nowego mostu.

Waże jest również polepszenie bezpieczeństwa w mieście poprzez zwiększoną ilość patroli policji na ulicach. Ułatwianie codziennego życia w stolicy osobom niepełnosprawnym i starszym. Obniżenie cen biletów do teatrów i kin, poprzez większe dotacje na państwowe instytucje kultury. Potrzebna jest także nowoczesna duża hala widowiskowa.

5. Czy nadal planujesz iść tą drogą? A może masz inne plany? Jakie?

Zamierzam w dalszym ciągu realizować i rozwijać swoją działalność. Aktualnie pracuję nad adaptacją pewnej powieści na potrzeby Teatru Polskiego Radia. Mam wiele planów, o których, aby nie zapeszyć, na razie nie będę mówił.


Piotr Buczek został nominowany w plebiscycie 7 Nadziei Miasta. Zobacz wywiady z pozostałymi nominowanymi i sam zaproponuj młodych zdolnych warszawiaków, którzy zmieniają nasze miasto!


7 Nadziei Mojego Miasta w skrócie

Kogo szukamy? Młodych, zdolnych ludzi, którzy są nadzieją na lepszą przyszłość w naszym mieście. Interesują nas osoby, które mają pasję i osiągają sukcesy w swoich dziedzinach, nawet jeśli nie są one nagłaśniane w mediach.

Co czeka na zwycięzcę? Wybieramy "7 Nadziei Mojego Miasta", jednak tylko osoba, która zdobędzie najwięcej głosów otrzyma 1000 zł oraz netbooka.

Jak zgłaszać kandydatów? Można to zrobić na dwa sposoby:
- dodając do MM-ki artykuł opisujący nominowaną osobę (pamiętaj o zdjęciach, może też być wideo). Na autora najciekawszej kandydatury czeka nagroda - iPod Shuffle 2GB!
- nominację możesz również zgłosić, przesyłając nam maila na adres [email protected]. Wówczas my zajmiemy się jej realizacją, jednak nie masz szansy na otrzymanie nagrody.

Ważne daty

zgłoszenia do 16 stycznia
głosowanie styczeń 2011
wyniki 3 lutego 2011 roku

Regulamin zabawy

Zobacz: Plebiscyt 7 Nadziei Miasta >>

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto