Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Bankowy. Trwa przebudowa skrzyżowania. Będzie więcej miejsca dla pieszych

Redakcja
Przebudowa przejścia dla pieszych przez ul. Marszałkowską na wysokości ul. Senatorskiej przekroczyła półmetek. Widać już poszerzony chodnik przy wlocie ul. Elektoralnej i maszty sygnalizacji świetlnej. Inwestycja jest jednym z elementów zmian składających się na Nowe Centrum Warszawy.

Prace rozpoczęły się w połowie listopada. Efekty dostrzeże każdy, kto przechodzi przy ulicach Senatorskiej czy Elektoralnej. Uwagę zwracają przede wszystkim maszty, na których już zamontowano sygnalizatory. Sygnalizacja świetlna – trwa jej podłączanie – stanowi punkt numer jeden całej inwestycji.

- Przejście przy pl. Bankowym było jedynym na blisko 3-kilometrowym odcinku ul. Marszałkowskiej w stronę pl. Konstytucji, na którym ruchem nie sterowały światła. Dlatego w trakcie audytu nieosygnalizowanych zebr w Warszawie uzyskało noty 1 i 2 w sześciostopniowej skali (od 0 do 5). Audytorzy wskazali, że piesi są tam narażeni na mknące z dużymi prędkościami samochody. I zarekomendowali właśnie budowę sygnalizacji - tłumaczy Zarząd Dróg Miejskich.

Plac Bankowy. Trwa przebudowa skrzyżowania. Będzie więcej mi...

Więcej miejsca dla pieszych

Widoczna jest już także zmieniona geometria skrzyżowania z ul. Elektoralną. Jej wlot zyskał nowy profil, dzięki czemu znalazło się miejsce na poszerzenie chodnika przy południowo-zachodnim narożniku. Do tej pory był bardzo wąski, bo częściowo znajduje się na podwyższeniu, do którego prowadzą schody. ZDM zaznacza także, że piesi zyskają więcej miejsca, ponieważ zostanie przesunięta sama zebra. Na razie wciąż wiedzie w starym śladzie. Widoczne są już jednak obniżone krawężniki i zamontowane płyty z wypustkami w miejscu, w którym będzie się znajdować przejście. Obok niego zostanie wyznaczony przejazd rowerowy.

- Będzie potem połączony z infrastrukturą rowerową planowaną w ramach przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Bankowego do Królewskiej. Układ pasów ruchu Marszałkowskiej w kierunku południowym też przyjmie kształt pasujący do planowanych zamian na tym odcinku ulicy - dodaje Zarząd Dróg Miejskich.

Zakończenie prac powinno nastąpić do końca roku. ZDM podkreśla, że jeśli utrzymane zostanie dotychczasowe tempo robót, sygnalizacja zostanie uruchomiona jeszcze przed okresem świąteczno-noworocznym.

Nowe Centrum Warszawy. Wiemy, jak zmieni się stolica. Oto ni...

Nowe Centrum Warszawy

Przebudowa przejścia przez ul. Marszałkowską na wysokości ulic Senatorskiej i Elektoralnej jest częścią zmian, które składają się na Nowe Centrum Warszawy. Jest to realizowany przez prezydenta Rafała Trzaskowskiego plan przemiany centralnej części miasta w bezpieczną, wygodną, dostępną i zieloną przestrzeń. W ramach tego programu metamorfozę przejdzie ul. Marszałkowska na odcinku od pl. Bankowego do pl. Konstytucji – trwa projektowanie zmian. Prowadzone są prace na tzw. placu Pięciu Rogów i rondzie Dmowskiego, gdzie powstają nowe przejścia dla pieszych i infrastruktura rowerowa, a od trzech tygodni trwa sadzenie nowych drzew. Zmienią się także ulice Chmielna i Krucza. Niedawno rozstrzygnięty został konkurs architektoniczny dla ulic Zgoda i Złotej, które również zyskają nowy wygląd. To samo czeka też Al. Jerozolimskie – po planowanym przez kolejarzy od 2024 r. remoncie linii średnicowej. Co więcej, w ramach Nowego Centrum Warszawy w zeszłym roku przebudowane zostały centralny odcinek al. Jana Pawła II i rondo Czterdziestolatka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto