Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Centralny w Warszawie. Poznaliśmy zwycięski projekt na zagospodarowanie przestrzeni wokół Pałacu Kultury i Nauki

Krzysztof Jędras
Plac Centralny w Warszawie.Wiemy już, jak będzie wyglądać teren wokół Pałacu Kultury i Nauki. Mniej bruku, więcej zieleni i brak samochodów – to główne założenia zwycięskiej koncepcji.
Plac Centralny w Warszawie.Wiemy już, jak będzie wyglądać teren wokół Pałacu Kultury i Nauki. Mniej bruku, więcej zieleni i brak samochodów – to główne założenia zwycięskiej koncepcji. UM Warszawa
Plac Centralny w Warszawie. Wiemy już, jak będzie wyglądać teren wokół Pałacu Kultury i Nauki. Mniej bruku, więcej zieleni i brak samochodów – to główne założenia zwycięskiej koncepcji. Szczegóły w artykule poniżej.

PLAC CENTRALNY WARSZAWA

Założenie jest takie, żeby Plac Centralny w Warszawie był miejscem, gdzie chce się być. Warszawiacy mają się tu spotykać i spędzać wolny czas. - Centrum Warszawy kolejny raz przeżywa transformację. Warszawiacy chcą tu być. Plac Centralny to miejsce codziennych spotkań, wydarzeń kulturalnych, wspólnego świętowania, dlatego wymaga zmian i dostosowania do zróżnicowanych stylów życia mieszkańców. Już powstaje tzw. zielona aorta z kwiatami i krzewami nad tunelem linii średnicowej PKP wzdłuż al. Jerozolimskich, teraz pora na plac Defilad. Poprzednicy pracowali, by przygotować różne inwestycje na centralnym placu Warszawy. Przed nami ich realizacja, krok po kroku zmienimy miasto wokół Pałacu Kultury i Nauki – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

CZYTAJ TAKŻE: Priorytety Rafała Trzaskowskiego: III linia metra, walka ze smogiem, polityka na rzecz LGBT. Tym prezydent zajmie się w pierwszej kolejności

Konkurs na zagospodarowanie przestrzeni wokół PKiN wygrała pracownica A-A Collective w składzie: Zygmunt Borawski, Srdjan Zlokapa, Martin Marker Larsen.

„Nie chcemy tworzyć kolejnej kamiennej pustyni. Uważamy, że koncerty, manifestacje, targi, gry miejskie, spektakle mogą być organizowane w przestrzeni, która łączy w sobie elementy parku i placu. Latem plac będzie działał jako rozległy obszar zabawy i wypoczynku. W zimie zaś jako park, którego widoki będą łagodziły mroźny krajobraz stolicy”

Jednym z głównych elementów Placu Centralnego ma być staw o powierzchni 140 m.kw. Znajdować się będzie tuż przy wejściu na plac od ul. Marszałkowskiej.

PLAC DEFILAD WARSZAWA

Jak zapowiadają twórcy, Plac Centralny w Warszawie ma być swego rodzaju „fantomową” mapą. Co to oznacza? Według planów nawierzchnia brukowa ma odwzorowywać układ dawnych ulic. Trawniki, które pojawią się na placu mają być obrysem przedwojennych budynków, które zostały zniszczone podczas wojny, a ich resztki później „uprzątnięte”, żeby zrobić miejsce dla Pałacu Kultury i Nauki. Dodatkowo linie dawnego getta warszawskiego zostaną „narysowane” przy pomocy czerwonych, wypalanych cegieł. - Plac Defilad z zielenią, nowymi budynkami i atrakcyjnym programem kulturalnym będzie pełnić ważną społeczną funkcję, uatrakcyjni ścisłe centrum miasta. Zapowiada to projekt pracowni A-A Collective. Powstanie swoisty palimpsest z historią Warszawy zapisaną symbolicznie w nawierzchni placu brukiem i zielenią – mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.

Na czas robót rozebrana zostanie trybuna honorowa. Plac ma bowiem zostać wyrównany (obecnie różnica poziomów sięga nawet 2 metrów). Gdy powierzchnia będzie już równa, trybuna wróci na swoje miejsce, choć też będzie nieco odmieniona. - Lekko przykryta przez roślinność straci swój autorytarny wygląd i uzyska ludzki wymiar. A wraz z nią cały plac – piszą architekci.

Plac Centralny w Warszawie ma być miejscem spotkań warszawiaków. Dlatego pojawi się na nim 40 ławek (tzw. ławki mokotowskie inspirowane czasami PRL), pojedyncze krzesła, półokrągłe ławki wokół drzew oraz ławy wieloosobowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto