Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Pięciu Rogów jednak powróci? Nazwa "plac Poli Negri" unieważniona. "W Warszawie jest już taka ulica". Ale dlaczego jest to problem?

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wojewoda mazowiecki stwierdził nieważność uchwały Rady Warszawy w sprawie nadania imienia Poli Negri placowi zlokalizowanemu u zbiegu ulic Zgoda, Szpitalnej, Chmielnej, Brackiej i Kruczej. Chodzi o tzw. plac Pięciu Rogów. Powodem jest fakt, że w mieście nie może być dwóch obiektów miejskich: ulic, placów, skwerów, które mają tego samego patrona. Ale do tej pory było inaczej.

Rada Warszawy na sesji 25 sierpnia przyjęła uchwałę nadającą placowi imię Poli Negri, polskiej gwiazdy światowego kina niemego. W środę wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł w rozstrzygnięciu nadzorczym stwierdził nieważność uchwały.

Wojewoda argumentuje to faktem, że zgodnie „z zasadami kształtowania nazewnictwa obiektów miejskich w Warszawie, nazwa nie może powtarzać istniejących nazw nadanych we właściwym trybie obiektom miejskim”. Oznacza to, że w mieście nie może być dwóch obiektów miejskich: ulic, placów, skwerów, które mają tego samego patrona. Wojewoda przytacza fakt, że 16 września 2004 roku Rada Warszawy podjęła uchwałę, na mocy której jednej z ulic na Białołęce, która nie miała nazwy, nadała nazwę Poli Negri. Dodaje też, że nazwa ta nadal obowiązuje.

Plac Pięciu Rogów jednak powróci? Nazwa "plac Poli Negri" un...

Wojewoda zaznacza, że „Rada Warszawy podejmując uchwałę miała świadomość zarzucanej niezgodności z prawem”. W uzasadnieniu projektu uchwały znajduje się negatywna opinia zespołu Nazewnictwa Miejskiego. Wojewoda zwraca uwagę, że chodzi o bezpieczeństwo. Służby ratownicze z powodu tej samej nazwy mogą pojechać w inne miejsce. „Mając na uwadze szereg czynników, które mogą negatywnie wpłynąć na czyjeś życie lub zdrowie, dodawanie kolejnego ryzyka nie służy mieszkańcom Warszawy” – dodał wojewoda.

Na niniejsze rozstrzygnięcie nadzorcze stołecznemu ratuszowi przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w terminie 30 dni od daty doręczenia._ „Sprawa jest świeża. Nie ma jeszcze decyzji” _– przekazała rzecznik prasowa stołecznego ratusza Monika Beuth. Wykonanie uchwały zostało wstrzymane z dniem doręczenia rozstrzygnięcia nadzorczego.

Podwójne nazwy w Warszawie. Jak to wygląda?

Czy faktycznie w Warszawie nie ma podwójnych nazw? Na Wawrze istnieje 250 zdublowanych ulic, co jest skutkiem przyłączenia tej dzielnicy w 2002 roku. Pisaliśmy o tym kilka lat temu. - Skarg od mieszkańców na mylące nazwy ulic zasadniczo nie ma. Myślę, że nie jest to dla warszawiaków żaden problem - usłyszeliśmy wtedy w ratuszu.

- W dokumentach dotyczących położenia ulic, poza podaniem nazwy, dopisywana jest pełna nazwa dzielnicy - mówił nam wtedy Tomasz Demiańczuk z ratusza. Technicznie rozwiązuje to wspominany problem z tym, że w Warszawie jest już ulica Poli Negi - na Białołęce oraz plac - w Śródmieściu. Takich sytuacji, nawet nie licząc Wawra, jest więcej.

Aleja Jana Pawła II - to jedna z głównych ulic Warszawy, natomiast kolejna ulica Jana Pawła II znajduje się w Starej Miłosnej. Do tego na Ursynowie od lat istnieje Park im. Jana Pawła II. W Śródmieściu mamy ulicę Grzybowską i Plac Grzybowski, na Pradze-Północ ul. Wileńską i Plac Wileński, a na Białołęce ul. Światowida i Plac Światowida. Do tego można dodać Plac Narutowicza - na Ochocie oraz ulicę Narutowicza w dzielnicy Wesoła. Przykładów jest jednak znacznie więcej.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto