Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plac Pięciu Rogów z nową nazwą. Radni byli jednogłośni. Będzie "plac Poli Negri"

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Wyremontowany niedawno plac na przecięciu Kruczej i Chmielnej od lat nie miał oficjalnej nazwy. Potocznie wszyscy, łącznie z prezydentem Warszawy i urzędnikami, nazywali go "placem Pięciu Rogów". Na czwartkowej sesji radni zdecydowali, że nazwą to miejsce inaczej. Teraz jest to plac Poli Negri.

"Rada Warszawy podjęła uchwałę o nazwaniu obiektu miejskiego w dzielnicy Śródmieście placem Poli Negri (wcześniej zwyczajowo nazywany Placem Pięciu Rogów)" - przekazał Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy. Co ciekawe, decyzja rady była jednogłośna. Wcześniej podobnie głosowali radni Śródmieścia.

Nowa nazwa budzi wątpliwości, ponieważ od kilku lat na przecięcie Chmielnej, Kruczej i Szpitalnej zwyczajowo mówiło się "Plac Pięciu Rogów". Nawet w oficjalnych komunikatach ratusza pojawiała się ta nazwa. Postanowiono jednak wybrać inaczej. Najpierw w połowie sierpnia sprawą zajęli się radni ze Śródmieścia. Jednogłośnie zdecydowali, że zamiast "Pięciu Rogów" ma być plac Poli Negri. W uzasadnieniu czytamy:

"Nazwa ma nie tylko upamiętnić jedyną polską aktorkę, która na trwałe zapisała się w historii światowego kina, ale także będzie stanowić wskazanie pożądanej kulturotwórczej i rekreacyjnej funkcji tego miejsca. Nazwa pozwoli na nadanie spójnego – filmowego – charakteru ciągowi ul. Chmielnej, przy której znajduje się kino Altantic – jedno z najdłużej działających stołecznych kin."

Miejscy radni właściwie podtrzymali decyzję swoich kolegów ze Śródmieścia. Znów nie było głosów sprzeciwu.

Pola Negri. Gwiazda kina niemego była związana z Warszawą

Pola Negri (Apolonia Chalupec) urodziła się w 1897 roku w Lipnie na ziemi dobrzyńskiej (okolice Płocka). Władze carskie aresztowały jej ojca i wysłały na Syberię. Wtedy w 1902 roku przeprowadziła się – wraz z matką – do Warszawy. Ukończyła tu kursy teatralne w Szkole Aplikacyjnej, a następnie 1 września 1912 roku zadebiutowała rolę Klary w „Ślubach panieńskich” w Teatrze Małym. Następnie występowała w innych stołecznych teatrach. Wtedy również przyjęła pseudonim artystyczny – Pola Negri.

Dwa lata później, w 1904 roku, zadebiutowała na wielkim ekranie w filmie „Niewolnica zmysłów”. Międzynarodową karierę zapewniła jej współpraca z reżyserem Maxem Reinhardem w Berlinie. Grała tam od 1917 roku. Kilka lat później trafiła do Hollywood, gdzie została gwiazdą kina niemego a także… symbolem seksu, do czego przyczyniły się jej liczne i głośne romanse. Grała u boku Charliego Chaplina czy Rudolpha Valentino. Po wybuchu wojny kariera Negri zatrzymała się. Aktorka kina niemego nie przebiła się w nowej formule kina. Do śmierci – w 1987 roku – mieszkała w Teksasie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto