Plac zabaw w parku Żeromskiego coraz bliżej. Powstaną tam cztery strefy dla dzieci. Wiadomo, kiedy otwarcie

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Wojciech Barczynski/archiwum
Udostępnij:
Wspaniała wiadomość dla mieszkańców warszawskiego Żoliborza. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy podpisał umowę z wykonawcą prac modernizacyjnych na placu zabaw w Parku im. Stefana Żeromskiego. Popularne miejsce rekreacji w nowej odsłonie będzie dostępne już latem tego roku. Szczegóły poniżej.

Nowy plac zabaw na Żoliborzu

Za realizację inwestycji na kwotę ponad 1,7 mln zł jest odpowiedzialna firma Kępka Architektura Krajobrazu. Od podpisania umowy wykonawca ma 5 miesięcy na zakończenie robót budowlanych. Koncepcję placu zabaw stworzyła firma Porost.

Na placu zabaw pojawi się więcej urządzeń dla dzieci i naturalnych materiałów oraz nowa roślinność. Motywem przewodnim nowego placu zabaw w parku na warszawskim Żoliborzu jest literatura. Dlatego na zmodernizowanym terenie pojawią się tematyczne rzeźby np. w postaci stosu książek czy kredek, a także edukacyjne panele.

Będzie można również skorzystać z biblioteczki plenerowej. Na różnych elementach małej architektury umieszczone zostaną cytaty zaczerpnięte z literatury dziecięcej.

Cztery strefy zabaw dla różnych grup wiekowych

Głównym założeniem projektowym było wydzielenie kameralnych stref do zabawy i odpoczynku. Teren podzielono na cztery place zabaw dla różnych grup wiekowych: 0-3 lat, 3-6 lat, 6-12 lat i powyżej 12.

Część dotychczasowych urządzeń dla dzieci zostanie poddana renowacji, pojawią się też nowe, wykonane głównie z drewna. Wszystkie cztery place połączy drewniany podest. Pojawią się również dwie strefy wypoczynkowe z siedziskami i zadaszeniem w postaci drewniano-stalowych pergoli oraz teren do swobodnych zabaw na trawie.

W północnej części placu zabaw zaplanowano wyposażoną w stojaki rowerowe strefę wejściową, która płynnie przejdzie w strefę wypoczynkową ze stolikami, zadaszeniem oraz hamakiem.

Strefa dla najmłodszych

Plac zabaw dla najmłodszych dzieci (0-3 lata) wyposażony zostanie w zestaw wielofunkcyjny (m.in. zjeżdżalnia, schodki, mostek wiszący), ściankę wspinaczkową w formie tunelu i telefon do zabawy. Znajdzie się tam również nowy drewniany zestaw do zabaw w piasku, huśtawka oraz bujaki: konik i samochód. Zabawę urozmaicą kolorowe tablice edukacyjne. Otoczenie zestawu do zabaw w piasku zostanie dodatkowo osłonięte żaglem zacieniającym na drewnianych słupach.

Część dla najmłodszych będzie sąsiadować z placem zabaw dla dzieci w wieku przedszkolnym. Strefy te połączy tunel przechodzący pod drewnianą kładką. Na placu zabaw dla dzieci w wieku 3-6 lat wykorzystany zostanie istniejący już zestaw wielofunkcyjny. Miejscy ogrodnicy zaadaptują też wóz strażacki i huśtawki oraz wprowadzą nowe urządzenia do zabaw w piasku, bujaki, karuzelę (z możliwością wjazdu wózkiem inwalidzkim) i tematyczne tablice edukacyjne.

Strefy dla dwóch najmłodszych grup użytkowników zostaną wyposażone w piaskownicę wydzieloną drewnianą palisadą, która posłuży również jako siedzisko.

Dla starszych dzieci

Place zabaw dla dzieci w wieku szkolnym zostaną oddzielone od strefy dla maluchów i przedszkolaków pasem zieleni z trawiastą strefą swobodnej zabawy i drewnianym podestem.

Na placu zabaw dla dzieci w wieku 6-12 lat, w centralnej części terenu, zostanie wykorzystane istniejące urządzenie wielofunkcyjne z dużą wieżą centralną, obrotowy talerz, huśtawki oraz ścianka wspinaczkowa. Przewidziano również wprowadzenie nowej huśtawki obrotowej, huśtawki-wagi i tablic edukacyjnych.

Na placu zabaw dla dzieci w wieku powyżej 12 roku życia wykorzystane zostaną istniejące huśtawki i zestaw sprawnościowy. Zarząd Zieleni zamontuje tam nowy drewniany tor przeszkód, piramidę linową ze zjeżdżalnią oraz stół do ping-ponga. W pobliżu strefy zlokalizowana zostanie trampolina, z której będą mogły korzystać wszystkie dzieci w wieku powyżej 3 lat.

Nowa zieleń

Na placu pojawią się nowe elementy małej architektury – kosze na śmieci, stojaki rowerowe oraz ławy umiejscowione wzdłuż planowanych podestów drewnianych.

Miejscy ogrodnicy posadzą też siedem drzew liściastych – gatunki klonu: pospolity i jawor, a także jabłonie. Zarząd Zieleni planuje również nasadzenia krzewów, które mają wydzielać i urozmaicać place zabaw. Wybrane zostały m.in. budleja Dawida, dereń biały, jaśminowiec wonny, kosodrzewina, hortensja krzewiasta czy tawuła japońska. Dodatkowym urozmaiceniem kompozycji zieleni będą kwitnące rabaty bylinowe z krwawnikiem, jeżówką, kocimiętką, trawami oraz pnącza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie