Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plaga alarmów bombowych w Warszawie. Czy można bezkarnie paraliżować miasto?

STUL
Alarm bombowy, ewakuacja metra. Co grozi osobom, które paraliżują miasto?
Alarm bombowy, ewakuacja metra. Co grozi osobom, które paraliżują miasto? FOT GRZEGORZ JAKUBOWSKI / POLSKA PRESS
W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z dużą liczbą ewakuacji w Warszawie w związku z bezmyślnie pozostawionymi podejrzanymi pakunkami w różnych miejscach publicznych. Postanowiliśmy sprawdzić, co grozi ich opiekunom, a także osobom, które przyczyniają się do paraliżu miasta.

W związku z ostatnimi wydarzeniami w Warszawie, o których pisaliśmy tutaj: Dworzec Wileński. Uwaga pasażerowie! Stacja wyłączona z ruchu i tutaj: Dworzec Centralny ewakuowany! "Mnóstwo policji i straży" postanowiliśmy zadać kilka pytań stołecznej policji.

Z czym musi liczyć się osoba, która pozostawiła bagaż lub pakunek bez opieki? - Na lotniskach za pozostawienie bagażu bez należytego nadzoru grozi mandat w wysokości 500 zł (zgodnie z art. 210 Prawa lotniczego). Warto zaznaczyć, że instytucje, które poniosły straty w związku z prowadzonymi działaniami dotyczącymi pozostawionego bez należytego nadzoru bagażu, mogą na drodze cywilnoprawnej wystąpić o odszkodowanie za poniesione straty - informuje Agnieszka Włodarska z Wydział komunikacji Społecznej Komendy Stołecznej Policji i podkreśla, że stołeczna policja prowadzi szereg działań mających na celu zapobieganie podobnym sytuacjom. - Policjanci np. z metra warszawskiego lub komisariatu kolejowego prowadzą wiele działań prewencyjnych, w trakcie których uświadamiają podróżnych o konsekwencjach, jakie mogą oni ponieść za swoje roztargnienie, w tym m.in. o możliwości zniszczenia przez odpowiednie służby pozostawionego bez nadzoru bagażu. Również zarządcy lotnisk, dworców kolejowych czy metra przypominają w specjalnych komunikatach o obowiązku pilnowania bagażu - dodaje Włodarska.

Kara dla "bombowych śmieszków"
Nie bez echa pozostają też fałszywe alarmy bombowe. - Z kolei zgłoszenia dotyczące podłożenia ładunku wybuchowego, zgodnie z kodeksem karnym, traktowane są jako poważne przestępstwo. Zgodnie z art. 224a kk za tego typu czyn grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Sąd może też nałożyć na sprawcę nakaz pokrycia kosztów akcji - ewakuacji, sprawdzenia pirotechnicznego, a także strat, jakie poniosła dana firma czy instytucja. Koszty tego typu akcji uzależnione są od przebiegu danej sytuacji oraz środków i sił wykorzystanych podczas danego zdarzenia – zazwyczaj wynoszą one od kilku do kilkunastu tysięcy złotych - tłumaczy Włodarska.

Co zrobić, kiedy widzimy podejrzany pakunek albo sytuację?
Przede wszystkim powinniśmy pilnować swoich bagażów i być ostrożni. - W przypadku nabrania podejrzeń związanych z pozostawionym bez należytego nadzoru cudzym bagażem lub wzbudzającym niepokój pakunkiem, nie powinni sprawdzać ich zawartości na własną rękę, ale niezwłocznie przekazać informacje pod numery alarmowe: 112 lub 997. Istotną sprawą jest również to, aby osoby, które np. zapomniały, gdzie pozostawiły swój bagaż, jak najszybciej poinformowały o tym fakcie służby porządkowe - dodaje.

Każdy przypadek jest inny
Co ciekawe, policjanci nie mają jednej procedury i schematu działania w przypadku zagrożenia. - Informacja o pozostawionym bez opieki bagażu każdorazowo traktowana jest jako potencjalne zagrożenie, co wiąże się ze wszczęciem odpowiednich procedur bezpieczeństwa przez Policję oraz inne służby. Policjanci, w zależności od rodzaju oraz okoliczności towarzyszących uzyskaniu informacji o zagrożeniu bezpieczeństwa, podejmują natychmiastowe, zmierzające do opanowania kryzysowej sytuacji, działania. Funkcjonariusze przeprowadzają rozpoznanie pirotechniczne przy użyciu specjalistycznego sprzętu i z pomocą psa służbowego, szkolonego do wykrywania materiałów wybuchowych. Zaznaczam, że policjanci podchodzą indywidualnie do każdego tego typu zdarzenia - puentuje Włodarska. O ostatniej interwencji policji możecie przeczytać na przykład tutaj „W DOMU JEST BOMBA, POŁÓŻ 100 TYS. NA WYCIERACZCE”.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto