Platforma cyklu życia budynku – warsztaty wymiany doświadczeń w zarządzaniu budynkami

Artykuł sponsorowany
Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach uruchomionego projektu „Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami” zaprasza na warsztat „Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym”, który odbędzie się 09 lutego 2018 roku w Warszawie.

Projekt Eko-lokator został uruchomiony z myślą o szeroko pojętej edukacji zarządców nieruchomości, których zadaniem jest nie tylko gospodarowanie podległymi im budynkami, ale również budowanie świadomości wśród mieszkańców zarządzanej przez nich nieruchomości.

Za co odpowiedzialny jest zarządca?

W myśl artykułu 185 ustawy o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz.651 z późn. zm.) „Zarządzanie nieruchomością polega na podejmowaniu decyzji i dokonywaniu czynności mających na celu zapewnienie właściwej gospodarki ekonomiczno-finansowej nieruchomości oraz zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania i właściwej eksploatacji nieruchomości w tym bieżącego administrowania nieruchomością, jak również czynności zmierzających do utrzymania nieruchomości w stanie niepogorszonym zgodnie z jej przeznaczeniem oraz do uzasadnionego inwestowania w tę nieruchomość”. Jest to ogólny zapis, ale w kolejnych punktach ustawy odnajdujemy uszczegółowienie obowiązków zarządcy, takich jak np. konieczność stałego doskonalenia kwalifikacji zawodowych. W myśl ustawy zarządca to osoba dbająca o interes wspólny mieszkańców jakim jest ich nieruchomość w sferze finansowej jak i technicznej.
Zarządca to znacznie więcej niż finansjer i technik budynku. To on odpowiedzialny jest za reprezentowanie mieszkańców przed zarządem spółdzielni, lub wspólnoty.
Jego zadaniem jest również zaznajamianie właścicieli i lokatorów mieszkań z nowymi przepisami prawnymi, ustaleniami zarządu spółdzielni, a także uświadamianie jak właściwie korzystać z mieszkania. Czy też jakie mamy dostępne rozwiązania w inwestycje na rynku które pozwolą na obniżenie kosztów utrzymania mieszkania.

Współpraca z firmami zewnętrznymi

Obowiązkiem każdego zarządcy, jak już wiemy, jest dbałość o techniczny stan budynku, porządek, gospodarkę finansową wspólnoty. Wywiązywanie się z tych obowiązków często związane jest z koniecznością nawiązywania kontaktów z firmami różnych branż.
Począwszy od usług elektryków, hydraulików, poprzez firmę sprzątającą, biuro księgowe, skończywszy na wdrażaniu nowinek technologicznych. Nawiązywanie kontaktów z takimi firmami często odbywa się poprzez Internet, lub na targach branżowych, mimo wszystko każdy sposób prowadzi do spotkania się face to face.

Warsztat „Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym”

Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju w najbliższym czasie bo już 09 lutego 2018 w Warszawie stworzy taką okazję dla zarządców, członków zarządów spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, deweloperów, członków samorządów na warsztacie pt. „Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym”. Będzie to warsztat który ma być punktem wyjścia do Platformy cyklu życia budynku, której zadaniem
jest wymiana doświadczeń oraz budowa zaufanych relacji pomiędzy firmami zewnętrznymi
a zarządcami wspólnot i spółdzielni(w szerokim ujęciu). Warsztat będzie miał charakter bezpłatny i otwarty dla każdego kto się zarejestruje. Rejestrację na warsztat prowadzona jest przez Internet, Facebook projektu Eko-lokator, oraz portal chronmyklimat.pl.
Na warsztat „Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym” zapraszamy przedstawicieli firm którzy w swojej ofercie mają odnawialne źródła energii; fotowoltaika, pompy ciepła, małe elektrownie wiatrowe. W wydarzeniu udział wezmą też przedstawiciele instytucji świadczących dofinansowania na projekty, przedstawiciele banków które w swojej ofercie mają kredyty dla wspólnot i spółdzielni,
a także przedstawiciele samorządów lokalnych. Wydarzenie ma mieć charakter networkingowy, na którym będzie można spotkać potencjalnego inwestora, oraz wykonawcę i podwykonawcę naszego przedsięwzięcia związanego z efektywnością energetyczną.
Warsztat składać się będzie z trzech sesji ogólnych, polegać one będą na referacie wprowadzającym i dyskusji wokół tematu. Pierwsza planowana sesja dotyczyć będzie roli efektywności energetycznej i OZE w rozwiązywaniu problemów współczesnego
miasta: zmiany klimatu i inne problemy ekologiczne – referat wprowadzający i dyskusja. Druga sesja dotyczyć będzie OZE w wielkim mieście – jakie, jak, gdzie i kto? – dyskusja panelowa. Trzecia sesja poruszy temat integracji OZE w gospodarce mieszkaniowej. Pomiędzy wszystkimi trzema sesjami są przewidziane przerwy networkingowe.
Szczegółowy harmonogram wydarzenia znajduje się na stronie wydarzenia w zakładce Platforma cyklu życia budynku, oraz przy formularzu rejestracyjnym.

Eko-lokator – zwiększenie wiedzy i umiejętności zarządców nieruchomości

Projekt Eko-lokator jest projektem dwuletnim, prowadzonym przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju i dofinansowanym z Programu Operacyjnego Infrastruktura
i Środowisko. W trakcie jego realizacji przeprowadzimy 24 szkolenia, 3 warsztaty
i 3 debaty on-line. W ostatnim czasie zakończylismy realizację szkoleń z pierwszego tematu jakim była efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii.
Przeprowadziliśmy szkolenia w Poznaniu, Krakowie, Toruniu oraz Lublinie. Wszystkie szkolenia cieszyły się dużym zainteresowaniem, a uczestnicy uznali przekazywane treści za nowe, wartościowe i przydatne.

Gospodarowanie odpadami w budynku wielorodzinnym

Kolejny moduł jaki zostanie uruchomiony w projekcie Eko-lokator dotyczył będzie gospodarowaniem odpadami w budynku wielorodzinnym. Pierwsze szkolenie odbędzie się w Łodzi 14 lutego, następne w Białymstoku, Katowicach i Szczecinie. Wszystkie szkolenia będą bezpłatne i mają charakter otwarty dla wszystkich – zapraszamy głównie zarządców, członków zarządów wspólnot i spółdzielni oraz mieszkańców budynków wielorodzinnych. Tematyka szkolenia będzie dotyczyła zmian jakie zaszły w przepisach dotyczących segregowania odpadami, sposobów edukacji mieszkańców jak segregować, oraz jak przekonać mieszkańców do segregacji. Wszystkie informacje o aktualnych szkoleniach dostępne są na stronie projektu w zakładce szkolenia, oraz na bieżąco na facebooku Eko-lokatora.

Strona projektu Eko-lokator
Eko-lokator na FB

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto