Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płk Mitkowski nowym szefem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych

RO
Płk Wiesław Mitkowski jest o 1 marca, komendantem Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach - jednostki, która przejęła zadania Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych i Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej (CIMIC).

Zastępca dowódcy Sił Lądowych gen. bryg. Marek Mecherzyński powiedział podczas uroczystości, że nowy komendant jest oficerem doświadczonym, rzetelnie przygotowanym, z bogatym stażem zdobytym także poza granicami kraju; dowodził Centrum Współpracy Cywilno-Wojskowej, doświadczenie zdobywał na misjach w Libanie, Iraku i Afganistanie.

Mecherzyński podkreślił, że Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych zajmuje istotne miejsce wśród ośrodków szkolenia Wojsk Lądowych. Przygotowanie żołnierzy i pracowników wojska do udziału w operacjach pokojowych, humanitarnych i stabilizacyjnych w ramach Polskich Kontyngentów Wojskowych oraz misji obserwacyjnych poza granicami kraju to odpowiedzialne zadanie, które - jego zdaniem - centrum realizuje wzorowo.

Generał wysoko ocenił także odbywające się w kieleckiej jednostce szkolenia przygotowujące żołnierzy i pracowników wojska do realizacji zadań wsparcia współpracy cywilno-wojskowej poza granicami kraju oraz do służby i pracy w dowództwach i sztabach NATO oraz UE.

Mitkowski powiedział, że jest dumny z tego, że pokieruje centrum. "To stanowisko było moim marzeniem" - wyznał. W rozmowie z dziennikarzami przypomniał, że centrum, które powstało z połączenia dwóch jednostek, od stycznia funkcjonuje w nowych strukturach. Podstawowy filar nowej jednostki stanowi wydział CIMIC, który liczy ponad 120 osób. W całej jednostce pracuje 190 żołnierzy i 34 cywili.

"Mamy trochę wakatów. Potrzebujemy młodych oficerów - podporuczników, poruczników" - dodał.

Według komendanta priorytetem centrum jest wystawianie macierzystego pododdziału do udziału w misji w Afganistanie, chodzi mniej więcej o 50 osób rocznie. Poza tym odbywają się tam m.in. szkolenia żołnierzy innych jednostek i międzynarodowy kurs obserwatorów wojskowych. W Centrum prowadzone są szkolenia dowódczo-sztabowe Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan o kryptonimie Bagram. Nowym szkoleniem jest profesjonalny kurs przetrwania dla wyjeżdżających na misje.

Mitkowski przejął dowodzenie jednostką od płk. Ryszarda Bernata, który czasowo pełnił obowiązki komendanta centrum. W latach 2008-2011 Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych dowodził płk Janusz Falecki, który rozpoczął przekształcenia jednostki.

Płk Wiesław Mitkowski jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Łączności w Zegrzu oraz Podyplomowego Studium Operacyjno-Strategicznego w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Ukończył kursy specjalistyczne z zakresu współpracy cywilno-wojskowej w Danii, Holandii, na Węgrzech oraz w Niemczech. Służbę rozpoczął w 9. Pułku Artylerii w Morągu, jako dowódca plutonu łączności. Służył w Dowództwie Pomorskiego Okręgu Wojskowego i w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie. Od 2007 roku do maja 2011 był dowódcą Centralnej Grupy Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach. Czterokrotnie brał udział w misjach poza granicami kraju. Zadania Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych będą takie same, jak dwóch rozformowywanych jednostek - wszechstronne przygotowanie polskich kontyngentów wojskowych, wsparcie dowódców formujących poszczególne kontyngenty oraz zobowiązania sojusznicze w zakresie współpracy cywilno-wojskowej.

Jednostka mieści się w oddanych do użytku w 1928 roku koszarach "czwartaków" - 4. Pułku Piechoty Legionów na kieleckiej Bukówce. W 1989 roku utworzono tam Wojskowe Centrum Szkolenia dla Potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Od 1 lipca 2004 roku funkcjonowało tam Centrum Szkolenia na Potrzeby Sił Pokojowych.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kielce.naszemiasto.pl Nasze Miasto