Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczta nie pobłaża. Więcej kontroli abonamentów RTV

M. Kochanowska
Jakie kary mogą zapłacić ci, którzy nie stosują się do przepisów i nie płacą abonamentu RTV? Czy można ich uniknąć?

Zgodnie z przepisami, każdy kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny powinien zarejestrować go w ciągu 14 dni od zakupu. Można to zrobić w placówce pocztowej lub poprzez stronę internetową Poczty Polskiej.

Obowiązek płacenia abonamentu rozpoczyna się od nowego miesiąca. Jeśli więc zarejestrujemy telewizor w lipcu, abonament musimy zapłacić od sierpnia.

Jeżeli już zarejestrujemy radio lub telewizor, musimy abonament płacić regularnie. Gdy z jakichś powodów z nich zrezygnujemy, musimy koniecznie pamiętać, by je wyrejestrować - również na poczcie. Wówczas, od tego momentu abonamentu nie będziemy musieli już uiszczać.

Jeśli nadal mamy zarejestrowany telewizor i przestaliśmy abonament płacić, po jakimś czasie może przyjść do nas wezwanie do zapłaty z maksymalną kwotą około 1,5 tys. złotych - 1362 złote abonamentu z ostatnich pięciu lat (22,70 zł miesięcznie) z ustawowymi odsetkami, w sumie 1465,70 złotych.

Dlaczego z ostatnich pięciu lat? Zaległy abonament RTV przedawnia się bowiem po upływie pięciu lat od momentu, kiedy powstał dług, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.

Po doręczeniu tytułu egzekucyjnego możemy jednak wnieść zarzuty, jeżeli zobowiązanie zostało wykonane i mamy dowody zapłaty należności lub mamy dowód, że odbiornik radiowo-telewizyjny został wyrejestrowany, albo też, gdy dochodzona należność uległa 5-letniemu przedawnieniu. Także wtedy, gdy nie doręczono nam upomnienia do zapłaty i nie poinformowano nas, że w przypadku niedotrzymania terminu sprawa zostanie skierowana do postępowania egzekucyjnego. Wniesione w terminie zarzuty rozpatruje organ egzekucyjny po uzyskaniu stanowiska wierzyciela, czyli KRRiT.

W wyjątkowych sytuacjach, możemy wnosić o umorzenie całej należności wraz z odsetkami lub rozłożenie opłat na raty. Wniosek musimy złożyć drogą pocztową pod adres: Departament Budżetu i Finansów w Biurze KRRiT, Skwer Kardynała Stefana Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa.

W korzystniejszej sytuacji są ci, którzy do telewizorów w domu nigdy się nie przyznali. W ich przypadku najlepszym sposobem na uniknięcie kary jest niewpuszczenie kontrolera do domu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto