Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczuć się jak Batman. Dzięki skokom w tych strojach jest to możliwe!

Sonia Tulczyńska-Starnawska
Sonia Tulczyńska-Starnawska
Poczuć się jak Batman. Dzięki skokom w tych strojach jest to możliwe!
Poczuć się jak Batman. Dzięki skokom w tych strojach jest to możliwe! fot. Facebook.com/BASE JUMP Poland
Specjalne kombinezony ze „skrzydłami” i spadochronem umożliwiają latanie i szybki skok z wysokości. Aby wykonywać jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów świata najpierw trzeba jednak potrenować... kilkaset razy.

O base jumpingu rozmawiam z 36-letnim Jackiem Jasionkiem. Pochodzi z Bielska-białej, dlatego większość jego aktywności wiąże się z górami. Zawodowo jest instruktorem spadochronowym i narciarskim. Skakać zaczął w 2005 roku a base jumpingiem zainteresował się pięć lat później. W sezonie zimowym szkoli i zaraża ludzi pasją do tzw. skiturów a więc narciarstwa z dala od znanych tras.

Kiedy widzę urwisko, od razu staram się spojrzeć, czy „twardo stoję na ziemi” i czy na pewno mam wszystko pod kontrolą, a Ty traktujesz to jako idealną okazję do oddania skoku.
Z pewnością osoba, która nie radzi sobie z lękiem wysokości może zapomnieć o base jumpingu. Generalnie predyspozycje wskazane do uprawiania tego sportu to dobra kondycja fizyczna, refleks i potrzeba mocnych doznań.

Od czego najlepiej zacząć?Jak się sprawdzić?
Base jumping jest efektem wcześniej uprawianych sportów takich, jak: spadochroniarstwo, paralotniarstwo, wspinaczka (alpejska, skałkowa), narciarstwo, downhill [jedna z ekstremalnych odmian kolarstwa górskiego - przyp. red.] czy motocross. Osoby, które zaczynają przygodę ze skokami, mają za sobą najczęściej wieloletnie doświadczenie w sportach ekstremalnych. Nieodzowne jest wykonanie minimum trzystu skoków z samolotu i nabycie umiejętności w wolnym opadaniu oraz sterowaniu czaszą spadochronu.

Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych sportów na świecie. Co Cię w nim tak kusi?
To prawda, sport jest trochę niebezpieczny, ale dający ogromną satysfakcję. Jest ekscytujący już od momentu przygotowywania się, planowania, aż do chwili lądowania. Motywuje do podróżowania, spędzania czasu w górach, które kocham i poznawania ciekawych ludzi z całego świata.

Był ktoś, kto mówił: „Jacek, daj spokój, daruj sobie”...?
Czasami rodzina po prostu boi się o nas, laicy którzy nie mają o tym zielonego pojęcia komentując to jako głupotę z niepotrzebnym narażaniem życia. Ale raczej są to osoby, które za bardzo niczym się nie pasjonują. Bo Ci ,co mają w swoim życiu jakieś zainteresowania i pasje, doskonale rozumieją, dlaczego to robię.


Gdzie skakać? Najlepsze miejscówki poleca Jacek
Urwiska alpejskie, fiordy w Norwegii oraz ściany Dolomitów są świetne do skoków tego typu. W Polsce niestety ze względu na ukształtowanie terenu, czyli brak pionowych formacji skalnych, skakanie jest praktycznie niemożliwe.
Polecam też Wenezuelę albo Rio de Janerio w Brazylii. Jednak w przypadku tych miejsc trzeba się liczyć z większymi wydatkami na podróż.


Opowiedz o przygotowaniach do tego sportu.
Bardzo często miejsca, z których skaczemy, tzw. exit point, znajdują się wysoko w górach, gdzieś, gdzie nie ma kolei linowej czy dróg. Dlatego ważna jest dobra kondycja fizyczna i wydolność. Bieganie czy siłownia są bardzo pomocne i pozwalają po kilkugodzinnym marszu zachować energię na ten najważniejszy moment czyli skok, który wymaga ogromnego skupienia i również wysiłku fizycznego.
Główny nacisk kładziemy jednak na trening w powietrzu, czyli skaczemy z samolotu w różnego rodzaju wingsuitach [specjalny kombinezon do skoku - przyp. red.]. Ćwiczymy akrobacje i latanie w formacjach kilku osobowych.
Podstawowy sprzęt do uprawiania tego sportu to kombinezon - wingsuit lub trackingsuit i spadochron. Dodatkowo warto mieć kask, okulary i obuwie chroniące kostki przed skręceniami. Koszt nowego wingsuitu to 1-2 tysiące euro a spadochronu ok. 3 tys. euro. Jest to wydatek na około 2-3 sezony intensywnego użytkowania.

Założyliście polską grupę fanów tego sportu. Co, w jej ramach, robicie?
Base jump Poland to fanpage na którym zobaczyć można zdjęcia i filmy z naszych skoków z różnych zakątków świata. Staramy się promować bezpieczne uprawianie tego rodzaju spadochroniarstwa. Jednocześnie służymy radą osobom chcącym zacząć przygodę. Odradzamy samodzielną naukę, bo nie jest to tak łatwe jak wygląda na youtubie.
Jednocześnie dobrze się bawimy!

Jestem ciekawa, jakie jest marzenie base jumpera.
Base jumperzy to zwykli ludzie i nie mają ponadprzeciętnych marzeń. Na pewno myślą o tym, żeby jak najdłużej i jak najbezpieczniej robić to, co kochają. No i korzystać z życia na 100 procent.

Dzięki za rozmowę. Była inspirująca.

Więcej zdjęć i informacji znajdziecie też na profilu: Base Jump Poland

Skoki zapierające dech w piersiach. Dwaj base jumperzy zeskoczyli ze 120-metrowego dźwigu w Petersburgu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto