Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poczuj klimat przedwojennej Warszawy

Monikka
Monikka
W sobotę (18 kwietnia) przed kościołem św. Anny na Krakowskim Przedmieściu odbędzie się barwne widowisko poświęcone przedwojennej i powojennej stolicy w wykonaniu Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego.

Artyści wystąpią w charakterystycznych dla epoki kostiumach, a całości dopełni pomysłowa, symboliczna scenografia. – Pretekstem do wyjścia na zewnątrz z dotychczasowym programem jest przyjazd do Warszawy delegacji Federacji Chórów Francusko-Niemieckich, której honorowym członkiem jest Warszawski Chór Międzyuczelniany – mówi Tomasz Sosin, prezes Fundacji Promocji Twórczości Amatorskiej „Cantica”.

Fundacja jest organizatorem widowiska. – Zwyczajem jest, że chór miejscowy, goszczący delegatów, przygotowuje z tej okazji specjalne przedstawienie. Postanowiliśmy pokazać gościom wizytówkę Warszawy, czyli Trakt Królewski i Stare Miasto – dodaje.

W pierwszej części koncertu, który rozpocznie się o godzinie 19.00, przedstawiony zostanie klimat przedwojennej stolicy, z całą jego różnorodnością i wielobarwnością, od praskich zaułków, poprzez pełne życia kabarety i kawiarnie, aż do eleganckich salonów. W programie zaplanowano zaaranżowane specjalnie dla chóru szlagiery z repertuaru Hanki Ordonówny, Zuli Pogorzelskiej, Jana Kiepury, Adolfa Dymszy czy Eugeniusza Bodo. Licznie reprezentowane będą również popularne piosenki śpiewane na ulicach przedwojennej Warszawy.

Druga część to spacer po Warszawie powojennej, przedstawiający znane piosenki śpiewane przez warszawiaków, chwalące piękno odbudowanej stolicy.

Chórowi będą towarzyszyć: pianista Wojciech Kaleta oraz soliści i artyści współpracujący z zespołem. Obie części koncertu uzupełnią komentarze konferansjera Janusza Zadury. Łącznie w przedstawieniu będzie uczestniczyć 40 osób.

Opracowań chóralnych utworów dokonał doświadczony i ceniony chórmistrz, a zarazem dyrygent Warszawskiego Chóru Międzyuczelnianego, Janusz Dąbrowski. Utwory pierwotnie wykonywane solo lub w duetach, prezentowane przez chór brzmią bardzo oryginalnie.

Projekt został dofinansowywany ze środków Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.


Zobacz również:
Wystawa "Warszawa z wysoka" [zdjęcia]
Warszawa w roku 1916 - fotografie Willy’ego Römera
"Warszawa w listopadzie 1918 r. Tak mało pomnę. Ów dzień był jak chwila…”Z miłości do miasta, czyli "dziary" warszawskie [foto + wideo]

od 7 lat
Wideo

Jak wyprać kurtkę puchową?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto