Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod patronatem MM: FilmTour Polska-Deutschland 2009

Monikka
Monikka
15 krótkometrażówek wyświetlanych w polskich i niemieckich klubach będzie wstępem do dyskusji na temat wzajemnych relacji w ramach projektu FilmTour Polska-Deutschland 2009.

FilmTour to rodzaj klubu filmowego, w którym organizatorzy celowo zrezygnowali z tradycyjnych sal kinowych na rzecz miejsc o profilu artystycznym. Objazdowa impreza potrwa od 4 do 13 października. Na wszystkie pokazy wstęp wolny!

- Chcemy stworzyć swobodną atmosferę do rozmowy na temat polsko-niemieckich relacji. Dzięki czterdziestu filmom, które zgłoszono na konkurs, udało nam się zaplanować interesujący dialog - mówi MM-ce Lucjan Towpik, jeden z organizatorów FilmTour.

I tak, obok profesjonalnej dokumentacji Andreasa Graefensteina i Fabiana Dauba "Co pozostaje", opowiadającej o parze przyjaciół, którzy na własną rękę od lat wydobywają węgiel koło Wałbrzycha, zostanie pokazana animacja "Maj Drim" Kacpra Pawluka z Białegostoku. To zabawny kolaż w stylu pamiętnych animacji z "Latającego cyrku Monty Python’a".

Z animacji na uwagę zasługuje także krótka opowieść o pracy Małgorzaty Jabłońskiej i Piotra Szewczyka pt. "Metka". Film nawiązuje do "Metropolis" Fritza Langa i jest ilustrowany muzyką zespołu The Complainer & The Complainers.

Z kolei fani science-fiction powinni obejrzeć film Bartka Honika i Markusa Engela z Berlina "Szparagi z kosmosu". Pod tajemniczym tytułem kryje się piętnastominutowa opowieść o przypadkowym spotkaniu polskiego pracownika w Niemczech z młodą Niemką. Twórcy rzucają trochę światła na niełatwą sytuację obojga.

Nietypową sąsiedzką pogawędkę zza płotu zobaczymy też w polsko-niemieckiej dokumentacji Leszka Dawida i Matla Findla "Zza płotu / Zaungaeste". Autorzy zainspirowani przez berlińską Akademię Sztuk Pięknych, podróżowali przez dwa kolejne sezony letnie po kraju sąsiada w poszukiwaniu obrazów. Jedyne ograniczenie, które sobie narzucili, to nieruchoma kamera. Tak powstał dialog filmowy w dwudziestu pięciu parach zdjęć.

Oddzielne miejsce w programie znalazły filmy reżyserów, którzy urodzeni w Polsce w latach 80-tych emigrowali z rodzinami do Niemiec i tam się wychowali. W swoich pracach często analizują przeszłość i starają się zmierzyć z rzeczywistością. Bartosz Grudziecki w filmie "Polska Roadmovie" zastanawia się nad niemiecką poprawnością polityczną i gra znanymi stereotypami aż do granic absurdu.

FilmTour Polska-Deutschland 2009

Lublin, 4 października, godz. 20
Tektura - Przestrzeń Działań Twórczych, ul. Wieniawska 15 a

Warszawa, 5 października, godz. 20
Klub Powiększenie, ul. Nowy Świat 27

Łódź, 6 października, godz. 20
Klub Łódź Kaliska, ul. Piotrkowska 102

Kraków, 7 października, godz. 20
Klub Lokator, ul. Krakowska 27

Częstochowa, 8 października, godz. 20
Klub Paradoks, Ul. Wilsona 16

Wrocław, 11 października, godz. 20
ul. Pawła Włodkowica 21

Berlin, 12 października, godz. 20**
Club der polnischen Versager
Ackerstr. 168 Einlass 20 Uhr,
Beginn 21Uhr

Frankfurt, 13 października
Europa-Universität Viadrina
Gräfin Dönhoff-Gebäude HS 08
Beginn 18 Uhr

Projekt realizowany jest przez dwa stowarzyszenia: Ahoj Nachbarn! z Norymbergi (www.ahojnachbarn.eu) oraz GFPS Polska (www.gfps.pl), od kilkunastu lat zajmujące się współpracą między dwoma krajami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto