MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pod placem Piłsudskiego powstanie przeszklony budynek? [WIZUALIZACJE]

red
Pod placem Piłsudskiego powstanie przeszklony budynek? [WIZUALIZACJE]
Pod placem Piłsudskiego powstanie przeszklony budynek? [WIZUALIZACJE] materiały prasowe
Przeszklone sale przeznaczone do debat, spotkań i multimedialnych wystaw, biblioteka, a na środku wielkie drzewo. Tak, według artystów z projektu "Rozbrojenie kultury", mógłby wyglądać w przyszłości plac Piłsudskiego.

W czwartek, 6 października, w Galerii Zachęta zostały zaprezentowane wizualizacje zagospodarowania placu Piłsudskiego. Ich autorami są dwaj artyści działający w ramach projektu "Rozbrojenie kultury" - Krzysztof Wodiczko oraz Jarosław Kozakiewicz.

"Rozbrojenie kultury" jest projektem Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen. Instytut miałby być miejscem przeznaczonym do debat oraz dyskusji i wystaw edukacyjnych, których tematem przewodnim byłaby próba pokazania, że zbudowanie przyszłości bez wojen i innych konfliktów zbrojnych jest możliwe.

Siedzibą instytutu miałby zostać właśnie plac Piłsudskiego. A właściwie jego podziemia, bo projekt zaprezentowany przez Wodiczkę i Kozakiewicza zakłada umieszczenie całej infrastruktury instytutu pod płytą placu. Miałyby tam powstać duże, przeszklone sale, w których będą odbywać się debaty, dyskusje, spotkania i wystawy. Obiekt zostanie zatopiony pod powierzchnią bez naruszania historycznych fundamentów. Instytut będzie widoczny i dostępny także z poziomu placu. Dzięki specjalnemu hydraulicznemu systemowi możliwe będzie zasłonięcie pasażu prowadzącego do Grobu Nieznanego Żołnierza, stanowiącego oś przestrzenną obiektu.

Przeszklone sale i wielkie drzewo
Centralnym punktem zaprojektowanego pasażu ma być olbrzymie drzewo, które stanie przy głównym wejściu do siedziby instytutu. Prawe skrzydło obiektu projektanci przeznaczyli na cele ekspozycji stałej opowiadającej o konfliktach, wojnie i budowaniu pokoju. W jej centrum pojawi się zrekonstruowana sala obrad z repliką Okrągłego Stołu. W Sali Działaczy na rzecz Pokoju zwiedzający poznają dorobek noblistów i laureatów innych pokojowych nagród.
W multimedialnej strefie ekspozycyjnej prezentowane mają być projekty kuratorskie z obszaru kultury, sztuki i pedagogiki, dotyczące zagadnień budowania pokoju. Zobaczymy tam też prace artystów, którzy w swojej twórczości często poruszali temat wojny i konfliktów, m.in. Yoko Ono, Johna Lennona, Artura Grottgera, Francisca Goi oraz Marthy Rosler.

Czytaj też: Schody, park, rezydencje artystyczne. Tak mógłby wyglądać Plac Defilad [GALERIA]

Projekt zakłada również stworzenie audytorium, będącego przestrzenią do organizacji wystaw multimedialnych, konferencji i kongresów. Będzie też miejscem zgromadzeń i publicznych dyskusji.

Najważniejszą strefą w lewym skrzydle Instytutu Rozbrojenia Kultury i Zniesienia Wojen będzie Sala Sytuacyjna z interaktywną, multimedialną mapą świata monitorującą i wizualizującą konflikty zbrojne. Ta część zostanie też przeznaczona na sale do wyświetlania filmów, bibliotekę z archiwum oraz przestrzenie do prezentacji wystaw, multimedialnych instalacji, performensów i organizacji warsztatów artystycznych.

Grób Nieznanego Żołnierza z tarasem
Wodiczko i Kozakiewicz zadbali również o zagospodarowanie przestrzeni wokół placu i zamienienie jej w ogólnodstępną strefę rekreacyjno-edukacyjną. Jednym z jej elementów miałby być taras widokowy nad Grobem Nieznanego Żołnierza. Będzie można na niego wejść zarówno z poziomu placu, jak i z poziomu pasażu.
Grób Nieznanego Żołnierza ma stanowić oś przestrzenną całego obiektu. Jak przekonują twórcy projektu, związek z tym najważniejszym miejscem pamięci w Polsce stanie się symboliczną manifestacją i rzeczywistym świadectwem pokojowej misji instytutu.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto