Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarny dom pod Warszawą. Ma nietypową japońską elewację. To unikat na skalę światową

Joanna Postrzednik
Joanna Postrzednik
Na porośniętej dzikimi brzozami działce powstał charakterystyczny czarny dom. Wyróżnia go nietypowa elewacja, wykonana w całości w starej japońskiej technice Shou Sugi Ban. Szczegóły w tekście poniżej.

- Najważniejszymi decyzjami projektowymi było wyeksponowanie zastanych brzóz na tle czarnej elewacji budynku, zachowanie jak największej liczby istniejących drzew i połączenie budynku z ogrodem - mówią architekci z biura 89 stopni.

Czarny dom pod Warszawą

Na działce porośniętej dzikimi brzozami wybudowano charakterystyczny czarny dom. To jeden z pierwszych w Polsce domów z elewacją wykonaną w całości w starej japońskiej technice Shou Sugi Ban, polegającej na konserwacji drewna przez opalanie. Proces ten wydobywa również jego niesamowite walory estetyczne. Bryła naturalnie kontrastuje z białymi pniami brzóz. - Projekt podporządkowaliśmy walorom krajobrazowym małej działki porośniętej dzikimi brzozami i dopasowaliśmy do wymagań funkcjonalnych narzuconych przez inwestora. Najważniejszymi decyzjami projektowymi było wyeksponowanie zastanych brzóz na tle czarnej elewacji budynku, zachowanie jak największej liczby istniejących drzew i połączenie budynku z ogrodem – mówi architekt Joachim Surdy z pracowni 89 stopni.

ZOBACZ, jak wygląda Czarny Dom

Czarny dom pod Warszawą. Ma nietypową japońską elewację. To ...

5 metrów widoku na ogród

Czarny dom otwarty jest na ogród dużymi przeszkleniami. Charakterystycznym elementem domu jest wysokie, ponad 5-metrowej wysokości okno wprowadzające południowe światło do jadalni. Przesunięcie górnej bryły budynku tworzy naturalny podcień nad wejściem i zadaszenie nad częścią tarasu przy salonie, jednocześnie nadając monolitycznej bryle lekkości i oddechu. W północnej części zlokalizowanej od strony wjazdu na działkę znajdują się kuchnia oraz sypialnie dzieci, natomiast w południowej - salon, jadalnia i sypialnia rodziców. Rozległe przeszklenia pokoju dziennego łączą go funkcjonalnie i wizualnie z ogrodem. W centralnej części budynku znajdują się schody rozdzielające kuchnię od salonu. Po wejściu na piętro ukazuje się widok na wysoką jadalnię.

Zobacz też:

Zobacz też najnowszy projekt tego samego projektanta - lewitujący dom, który również stanie pod Warszawą:
Lewitujący dom w Józefowie. Projekt, który zachwycił architektów

Tak wygląda Niewidzialny Dom. Powstał pod Warszawą. Zazdrośc...

89 stopni to młode studio kreatywne skupiające się na architekturze i projektowaniu graficznym. Shou Sugi Ban House został zaprojektowany przez Joachima Surdy i Michała Pawlik. Więcej projektów studia 89 stopni znajdziesz na Facebooku oraz Instagramie.

Zobacz też:

Wyjątkowy dom w sąsiedztwie Puszczy Kampinoskiej. Wygląda jak wyciosany w pniu

Nietypowy dom w lesie pod Warszawą. Wygląda jak wyciosany w ...

Zobaczcie też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto