MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Poddębicki Latoszyn coraz bliżej zdroju

Andrzej Plęs
Rada Gminy Dębica bez sprzeciwu zaakceptowała pomysł powołania spółki Źródła Latoszyńskie, w której udziały miałyby po połowie gmina Dębica i firma Trans-Południe.

Rada Gminy Dębica bez sprzeciwu zaakceptowała pomysł powołania spółki Źródła Latoszyńskie, w której udziały miałyby po połowie gmina Dębica i firma Trans-Południe. Gmina wnosi do niej działkę w Latoszynie o wartości ponad 127 tys. zł, dokumentację techniczną przyszłego uzdrowiska, którą wyceniono na prawie 59 tys. zł, i studnię, z której spółka wydobywać będzie lecznicze wody. Wobec bezgotówkowego wkładu gminy Trans-Południe wyłoży kapitał na uruchomienie inwestycji.

Pierwotnie nowa firma miała być spółką akcyjną, ale...
- Uznaliśmy, że spółka akcyjna jest zbyt skomplikowana w prowadzeniu, a dla tego rodzaju działalności bardziej właściwa będzie spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - tłumaczył radnym gminnym zastępca wójta Krzysztof Madej.

Obaj współwłaściciele podzielili się też strefą wpływów w kierownictwie przedsiębiorstwa. Trans-Południe ma zagwarantowaną wyłączność na obsadzanie stanowiska prezesa i zarządu, natomiast w radzie nadzorczej dwie osoby będą reprezentować gminę, trzecią zaś wydeleguje Trans-Południe. Spółka będzie miała dwóch udziałowców, lecz żaden nie wyklucza, że w przyszłości będzie ich więcej.

O ile sprawy wewnętrzne obu inwestorów zostały uporządkowane, o tyle do realizacji pomysłu brakuje jeszcze decyzji na znacznie wyższych szczeblach władzy. Od ministra zdrowia zależy teraz, czy teren przyszłej zdrojowej lecznicy w Latoszynie otrzyma status obszaru ochrony uzdrowiskowej, by sołectwo można było nazwać zdrojowym. Wprawdzie rozporządzenie Rady Ministrów z grudnia 2001 roku o złożach kopalin i wód leczniczych na terenie kraju potwierdza, że pod ziemią w Latoszynie znajdują się wody siarczanowo-wapniowe i siarczkowe, to jednak nie wystarczy do uzyskania statusu uzdrowiska.

Konieczna będzie jeszcze aktualizacja operatu klimatycznego. Bez uzyskania akceptacji ministerialnych dla powołania uzdrowiska przedsięwzięcie może nie mieć sensu, bo Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie mógł kierować tu kuracjuszy i finansować ich pobytu .
A właśnie pieniądze z NFZ byłyby w przyszłości jednym z filarów finansowych spółki. Dlatego władze gminy od dawna zabiegają u władz wojewódzkich o przychylność dla tej inwestycji. Inwestorzy są gotowi i obiecują, że w 2012 roku Latoszyn-Zdrój przyjmie pierwszych kuracjuszy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto