Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podjęli uchwałę, choć ta nie miała pozytywnej opinii komisarza

Magda Prętka
Projekt podziału gminy na okręgi wyborcze zaproponowany przez radnych Miasta i Gminy Szamotuły
Projekt podziału gminy na okręgi wyborcze zaproponowany przez radnych Miasta i Gminy Szamotuły UMiG
Choć projekt burmistrza dotyczący podziału miasta i gminy na okręgi wyborcze uzyskał pozytywną opinię komisarza, radni przyjęli własny projekt – z negatywną opinią...

Takiego przebiegu ubiegłotygodniowej sesji Rady Miasta i Gminy Szamotuły chyba nikt, może poza nielicznymi zgromadzonymi na sali sesyjnej, się nie spodziewał. Posiedzenie miało niecodzienny charakter, gdyż skupiało się w zasadzie na podjęciu tylko jednej uchwały – dotyczącej podziału miasta i gminy Szamotuły na okręgi wyborcze oraz ustaleniu ich granic. A wszystko to za sprawą nadania wyborom samorządowym w roku 2014 charakteru jednomandatowego (z każdego okręgu do Rady wybierany wówczas będzie tylko 1 kandydat z listy), w związku z czym konieczne stało się ustalenie nowego podziału miasta i gminy na okręgi wyborcze.

Niecodzienna była jednak i decyzja większości Rady w tej kwestii, która przyjęła propozycję podziału, do której komisarz wyborczy w Pile wydał negatywną opinię.

Cała sprawa związana z tym tematem rozpoczęła się tak naprawdę na ostatniej komisji budżetu, finansów i prawa Rady Miasta i Gminy Szamotuły, podczas której kierownik Wydziału Administracyjno – Gospodarczego, Stanisława Szymaniak przedstawiła radnym propozycję burmistrza, Włodzimierza Kaczmarka w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze. Propozycja ta opatrzona już została pozytywną opinią komisarza wyborczego. Radni postanowili jednak wprowadzić do niej zmiany dotyczące zarówno podziału miasta, jak i gminy, przy czym większość uwag koncentrowała się wokół sołectw.

Burmistrz proponował bowiem, by w gminie stworzyć następujące okręgi: nr 15 (Szczuczyn, Mutowo, Piotrkówko, Śmiłowo), nr 16 (Gąsawy, Kepa, Piaskowo, Kąsinowo, Myszkowo), nr 17 Pamiatkowo, Witoldzin), nr 18 (Baborówko, Baborowo, Lulinek, Przecław), nr 19 (Gałowo, Przyborówko, Przyborowo), nr 20 (Jastrowo, Lipnica, Brodziszewo, Emilianowo) i nr 21 (Koźle, Krzeszkowice, Otorowo).

Radni z kolei, poza nielicznymi przypadkami, okręgi znacznie zmienili, co prezentuje załączona mapka. Zmiany w miejskich okręgach wyborczych natomiast skupiały się przede wszystkim na podziale najdłuższych ulic na kilka odcinków. Oczywiście nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyż mają prawo wyrazić własne uwagi i wprowadzać zmiany, gdyby – jak okazało się na sesji – spełniały one określone wymogi i normy, a nie odbiegały od nich w niektórych przypadkach. Kwestię tę wyjaśniała Stanisława Szymaniak.

– Rada Miasta i Gminy na wniosek burmistrza dokonuje podziału miasta i gminy na 21 stałych, jednomandatowych okręgów wyborczych (...) ustala liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu według jednolitej normy przedstawicielstwa obliczanej przez podzielenie liczby mieszkańców miasta i gminy przez liczbę radnych – mówiła podczas sesji Szymaniak.

Na podstawie danych przytoczonych przez kierownik Szymaniak ustalono, iż na miasto Szamotuły przypada 14 mandatów, zaś na gminę – 7.

– Minimalna liczba mieszkańców w okręgu dla miasta i gminy Szamotuły wynosi 685, a maksymalna – 2053 osoby. W proponowanym podziale na okręgi burmistrza minimalna liczba mieszkańców wynosi 1009 osób w okręgu nr 5 uzasadniając, iż jest to osiedle wielorodzinne tzw. osiedle Kopernika, natomiast maksymalna ilość mieszkańców jest w okręgu nr 21 przez połączenie sołectw Otorowo, Koźle i Krzeszkowice, gdzie zamieszkuje 1749 osób – przekonywała Szymaniak.

Wprowadzenie zmian przez radnych w projekcie burmistrza spowodowało zwiększenie zróżnicowania ilości mieszkańców w poszczególnych okręgach zarówno na terenie miasta, jak i gminy. Do propozycji tej komisarz wyborczy wniósł jednak zastrzeżenia.

– Sposób połączenia sołectw przedstawiony w pierwszej propozycji podziału pozwalał na zachowanie dużo bardziej zrównoważonych norm przedstawicielskich dla każdego z okręgów aniżeli w aktualnie przedłożonej wersji. Natomiast w mieście Szamotuły nowa propozycja podziału doprowadziła do utworzenia kilku okręgów z niską normą przedstawicielską – cytowała opinię komisarza kierownik Szymaniak – Podsumowując – w sytuacji, kiedy można połączyć sołectwa w okręgi wyborcze w sposób, który pozwala uzyskać dużo bardziej równoważne normy przedstawicielstwa – tak, aby na 1 mandat przypadała podobna liczba mieszkańców , podobnie podział miasta na okręgi wyborcze komisarz wyborczy opiniuje negatywnie projekt – mówiła Stanisława Szymaniak.

Wyjaśniła ona przy tym, że najlepszym rozwiązaniem byłoby przyjęcie propozycji burmistrza w sprawie podziału miasta i gminy na okręgi wyborcze, gdyż uzyskała ona pozytywną opinię komisarza wyborczego. W przypadku, gdy nie zostałaby ona natomiast podjęta , konieczne stanie się wprowadzenie zmian do projektu radnych – tak, by nie budził on już zastrzeżeń. Jeśli jednak takowy projekt do 1 listopada nie powstanie i nie zostanie pozytywnie zaopiniowany, wówczas komisarz sam podzieli miasto i gminę na okręgi wyborcze.

Oba projekty poddane zostały pod głosowanie mimo, iż w świetle przedstawionych faktów wydało się to bezzasadne. Ostatecznie jednak radni większością głosów przyjęli własny projekt uchwały, do którego komisarz wniósł zastrzeżenia. Komentarz wydaje się zbędny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto