Licealiści pojechali na Litwę w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Są to uczniowie drugiej i trzeciej klasy z LO nr XVIII z Zespołu Szkół nr 5, którzy trafili do Niemenczyna, miasta położonego w rejonie wileńskim ok. 25 km na północny wschód od Wilna przy ujściu rzeki Niemenczynki do Wilii. Miasto liczy około 6 tys. mieszkańców z których 55% stanowią Polacy.
- Pojechaliśmy w celu poprawienia umiejętności językowych, z Litwinami rozmawialiśmy po angielsku - mówią Małgorzata Kujawska i Małgorzata Matuszak, wychowawcy. - Głównymi celami projektu było promowanie dialogu międzykulturowego i międzyetnicznego, promowanie tolerancji oraz łamanie stereotypów.
Ale wyprawa do sąsiednego kraju dostarczyła także emocji związanych z odkrywaniem historii Polski i Litwy. Szczecinianie trafili na Cmentarz Na Rossie w Wilnie, czyli zespół cmentarny, który początkami sięga XVIII wieku. Nekropolia o powierzchni ponad dziesięciu hektarów została poważnie zniszczona w 1952 roku, zamknięta w 1967 roku, a dwa lata później została wpisana do rejestru zabytków.
Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1769), Nowa Rossa (1847), Cmentarz Wojskowy (1920), mauzoleum Matka i Serce Syna (1936).
To właśnie tutaj szczecinianie zrobili sobie zdjęcie, w miejscu po lewej stronie bramy cmentarza znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej - matki marszałka i miejsce pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego. Na płycie nagrobnej wyryto napis "Matka i serce syna".
- Byłam tam pierwszy raz, spore wrażenie robią na mnie groby ozdobione biało-czerwonymi barwami, aż serce się raduje, że ktoś opiekuje się tymi mogiłami - mówi Zuzanna Paczyńska, uczestniczka wyjazdu na Litwę. - Widać też znicze i świeże kwiaty.
Na Rossie spoczywają także inni przedstawiciele rodu Piłsudksich,m.in. Maria Piłsudska z Koplewskich primo voto Juszkiewiczowa - pierwsza żona Marszałka Józefa Piłsudskiego; Ludwika z Piłsudskich Majewska - siostra Marszałka Józefa Piłsudskiego; Adam Piłsudski - brat marszałka, wiceprezydent Wilna, senator IV kadencji w II RP.
Przy bramie wejściowej, znajduje się kwatera żołnierska o powierzchni 0,2 ha na której spoczywają polscy oficerowie i ochotnicy polegli w latach 1919-1920 w walkach o Wilno, a także żołnierze Armii Krajowej polegli podczas operacji "Ostra Brama", czyli walk o miasto w 1944 roku.
Młodzież zwiedzając cmentarz mogła poznać nawziska, innych znaych Polaków, których doczesne szczątki spoczywają w Wilnie.
- Znaleźliśmy grób Joachima Lelewela historyka, działacza politycznego, poligloty i numizmatyka, - mówia uczniowie. - Tutaj spoczywa także Euzebiusz Słowacki - historyk literatury, tłumacz, dramatopisarz i ojciec Juliusza Słowackiego.
Kolejny przedstawiciel romantyzmu, który tu spoczął to poeta Władysław Syrokomla.
Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Garmin Venu Sq 2 Music Brzoskwiniowy (100270011)
NADGARSTKOWY CZUJNIK TĘTNA Zegarek stale mierzy tę…
kup teraz

Huawei Watch GT3 Pro Elite 46mm Srebrny
Wysokowydajny inteligentny zegarek z tytanowym kor…
kup teraz

Apple Watch 8 Cellular 41mm Grafitowy z opaską sportową w kolorze...
apple watch series 8 olśniewa dużym niegasnącym wy…
kup teraz

Huawei Watch GT 3 46 mm Active Czarny
Zachwyca designem i klasyczną estetyką, zapewniają…
kup teraz

Amazfit GTS 4 mini Czarny
Amazfit GTS 4 Mini Kompaktowy i pełen mocy Ultra p…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 1-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
iPolitycznie - Fogiel: bon-moty Korwin-Mikkego nie naprawią ekonomii