Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podróż Na Litwę Najlepszą Lekcją Historii. Zobaczyli Grób Matki I Urnę Z Sercem Marszałka

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
To było spotkanie z historią, uczniowie z Liceum ...
To było spotkanie z historią, uczniowie z Liceum ... Marek Jaszczyński
To było spotkanie z historią, uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego nr XVIII w czasie wyprawy na Litwę zwiedzili jedne z najsłynniejszych cmentarzy polskich, wileńską Rossę.

Licealiści pojechali na Litwę w ramach Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży. Są to uczniowie drugiej i trzeciej klasy z LO nr XVIII z Zespołu Szkół nr 5, którzy trafili do Niemenczyna, miasta położonego w rejonie wileńskim ok. 25 km na północny wschód od Wilna przy ujściu rzeki Niemenczynki do Wilii. Miasto liczy około 6 tys. mieszkańców z których 55% stanowią Polacy.

- Pojechaliśmy w celu poprawienia umiejętności językowych, z Litwinami rozmawialiśmy po angielsku - mówią Małgorzata Kujawska i Małgorzata Matuszak, wychowawcy. - Głównymi celami projektu było promowanie dialogu międzykulturowego i międzyetnicznego, promowanie tolerancji oraz łamanie stereotypów.

Ale wyprawa do sąsiednego kraju dostarczyła także emocji związanych z odkrywaniem historii Polski i Litwy. Szczecinianie trafili na Cmentarz Na Rossie w Wilnie, czyli zespół cmentarny, który początkami sięga XVIII wieku. Nekropolia o powierzchni ponad dziesięciu hektarów została poważnie zniszczona w 1952 roku, zamknięta w 1967 roku, a dwa lata później została wpisana do rejestru zabytków.
Cmentarz Na Rossie jest jedną z czterech polskich nekropolii narodowych. W skład zespołu cmentarnego wchodzi Stara Rossa (1769), Nowa Rossa (1847), Cmentarz Wojskowy (1920), mauzoleum Matka i Serce Syna (1936).

To właśnie tutaj szczecinianie zrobili sobie zdjęcie, w miejscu po lewej stronie bramy cmentarza znajduje się grób Marii z Billewiczów Piłsudskiej - matki marszałka i miejsce pochówku urny z sercem Józefa Piłsudskiego. Na płycie nagrobnej wyryto napis "Matka i serce syna".

- Byłam tam pierwszy raz, spore wrażenie robią na mnie groby ozdobione biało-czerwonymi barwami, aż serce się raduje, że ktoś opiekuje się tymi mogiłami - mówi Zuzanna Paczyńska, uczestniczka wyjazdu na Litwę. - Widać też znicze i świeże kwiaty.

Na Rossie spoczywają także inni przedstawiciele rodu Piłsudksich,m.in. Maria Piłsudska z Koplewskich primo voto Juszkiewiczowa - pierwsza żona Marszałka Józefa Piłsudskiego; Ludwika z Piłsudskich Majewska - siostra Marszałka Józefa Piłsudskiego; Adam Piłsudski - brat marszałka, wiceprezydent Wilna, senator IV kadencji w II RP.

Przy bramie wejściowej, znajduje się kwatera żołnierska o powierzchni 0,2 ha na której spoczywają polscy oficerowie i ochotnicy polegli w latach 1919-1920 w walkach o Wilno, a także żołnierze Armii Krajowej polegli podczas operacji "Ostra Brama", czyli walk o miasto w 1944 roku.

Młodzież zwiedzając cmentarz mogła poznać nawziska, innych znaych Polaków, których doczesne szczątki spoczywają w Wilnie.

- Znaleźliśmy grób Joachima Lelewela historyka, działacza politycznego, poligloty i numizmatyka, - mówia uczniowie. - Tutaj spoczywa także Euzebiusz Słowacki - historyk literatury, tłumacz, dramatopisarz i ojciec Juliusza Słowackiego.
Kolejny przedstawiciel romantyzmu, który tu spoczął to poeta Władysław Syrokomla.


Moje Miasto Szczecin www.mmszczecin.pl on Facebook

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podróż Na Litwę Najlepszą Lekcją Historii. Zobaczyli Grób Matki I Urnę Z Sercem Marszałka

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto