Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwyżki cen 2018. Jesień przyniesie falę nie notowanych od dawna podwyżek cen: żywność, gaz, prąd, paliwa. Co jeszcze? O ile?

Zbigniew Biskupski
Skokowy wzrost cen masła i jaj mamy za sobą. W obu przypadkach wywołały je czynniki losowe, a w takich przypadkach drożyzna jest przejściowa. Gorzej jest gdy na rynkach rosną ceny głównych „surowców” do produkcji żywności: pszenicy, kukurydzy, a także mięsa. W przypadku towarów importowanych oraz marży kupców – dodatkowo ceny walut. Słaby złoty podwyższa ceny importowanych artykułów, zwiększa też ceny paliw, a w konsekwencji transport, który w handlu odgrywa kluczową rolę.
Niestety, w najbliższych miesiącach będziemy mieli kumulację tych wszystkich złych trendów.
Już wiadomo (szacunek GUS), że zbiory pszenicy w Polsce będą o 16 proc. niższe niż przed rokiem. Na giełdach światowych ceny pszenicy i kukurydzy biją rekordy – są najwyższe od trzech lat.

Mięso drożeje w Polsce drugi rok z rzędu. Ceny wołowiny są najwyższe w historii. Uśrednione ceny mięsa (uwzględniające wieprzowinę, wołowiną i drób) od 2015 roku wzrosły o 12 proc.

A byłoby jeszcze gorzej gdyby nie choroba (afrykański pomór świń), z powodu której wybijane są stada i jest duża podaż wieprzowiny. Gdy sytuacja się unormuje, jej ceny gwałtownie wzrosną i dynamiką dorównają niestety wołowinie.
Skokowy wzrost cen masła i jaj mamy za sobą. W obu przypadkach wywołały je czynniki losowe, a w takich przypadkach drożyzna jest przejściowa. Gorzej jest gdy na rynkach rosną ceny głównych „surowców” do produkcji żywności: pszenicy, kukurydzy, a także mięsa. W przypadku towarów importowanych oraz marży kupców – dodatkowo ceny walut. Słaby złoty podwyższa ceny importowanych artykułów, zwiększa też ceny paliw, a w konsekwencji transport, który w handlu odgrywa kluczową rolę. Niestety, w najbliższych miesiącach będziemy mieli kumulację tych wszystkich złych trendów. Już wiadomo (szacunek GUS), że zbiory pszenicy w Polsce będą o 16 proc. niższe niż przed rokiem. Na giełdach światowych ceny pszenicy i kukurydzy biją rekordy – są najwyższe od trzech lat. Mięso drożeje w Polsce drugi rok z rzędu. Ceny wołowiny są najwyższe w historii. Uśrednione ceny mięsa (uwzględniające wieprzowinę, wołowiną i drób) od 2015 roku wzrosły o 12 proc. A byłoby jeszcze gorzej gdyby nie choroba (afrykański pomór świń), z powodu której wybijane są stada i jest duża podaż wieprzowiny. Gdy sytuacja się unormuje, jej ceny gwałtownie wzrosną i dynamiką dorównają niestety wołowinie. Grzegorz Mehring / Polska Presse
Nawet jeśli mocno nie zaszalejemy z wydatkami w czasie urlopów i wakacji, to i tak od września musimy wprowadzić dużą dyscyplinę w domowych wydatkach. Czeka nas szok cenowy niemal w każdej przegródce domowego portfela: wydatki na żywność, paliwo, opłaty mieszkaniowe, a także pewnie na wszelkie usługi. To efekt kumulacji niesprzyjających trendów i zjawisk ekonomicznych. Co podrożeje, kiedy i o ile?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto