Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podział Mazowsza w 2021 roku. Będą dwa województwa. Jedno z siedzibą w Radomiu, drugie w Warszawie

Piotr Wróblewski
Piotr Wróblewski
Szymon Starnawski
Podział Mazowsza wydaje się przesądzony. Poseł Marek Suski przyznał, że dojdzie do niego w połowie przyszłego roku. Powstaną dwa województwa: Mazowieckie z siedzibą w Radomiu i Warszawskie - z siedzibą w stolicy. Ten podział ma jednak swoich przeciwników. Szczegóły poniżej.
Podium TOP 3 najbogatszych miast na Mazowszu otwiera Płock. Dochód per capita wynosi tam 6814,68 zł

Ranking najbogatszych miast na Mazowszu. Tutaj mieszka się najlepiej

Posłowie PIS od lat zapowiadają podział Mazowsza na dwa województwa. Argumentują to tym, że środki przeznaczone na całe województwo "pożera" Warszawa. Warto przypomnieć, że pozostałe miasta - wyłączając aglomerację stołeczną - są niedofinansowane i znacznie biedniejsze. Co ciekawe, od 1 stycznia 2018 Unia Europejska traktuje Mazowsze i okolice Warszawy jako dwa osobne rejony umożliwiając ubieganie się osobno o środki z kasy wspólnoty. Ten podział posłom PIS jednak nie odpowiada.

Prace nad projektem podziału Mazowsza na województwo Mazowieckie (nowe) oraz Warszawskie (lub Stołeczne) nadzoruje poseł PIS Marek Suski. W porannej rozmowie RMF FM przyznał wprost. - Siedzibą władz nowego województwa będzie największe miasto na Mazowszu. Czyli Radom.

Zapytany o termin podziału odpowiedział: - Myślę, że połowa roku to byłby dobry termin (na stworzenie nowego województwa - red.). Jeśli ustawa zostanie przygotowana jeszcze w tym roku, a następnie zaakceptowana przez Sejm, Senat i podpisana przez Prezydenta, w przyszłym roku mieszkańców Mazowsza czekają nowe wybory. Jak powiedział Suski będą to wybory wyłącznie do sejmiku i władz województwa. Oznacza to, że nie będzie zmian prezydentów miast, rad miast (np. Rady Warszawy) czy rad dzielnic Warszawy.

Nie wiadomo jednak czy poseł Suski zdąży przygotować ustawę o podziale Mazowsza. W rozmowie przyznał, że to bardzo skomplikowany projekt. Obecnie trwają prace dotyczące m.in. podziału majątku, działalności Kolei Mazowieckich i innych spółek wojewódzkich. Przypomnijmy, że radni KO w sejmiku Mazowsza tłumaczyli, że po podziale problematyczne będzie finansowanie nowego województwa. Zajmować będzie ok. 85 proc. obecnej powierzchni woj. Mazowieckiego, ale do dyspozycji będzie miało jedynie 13 proc. obecnych wpływów z podatku CIT - który jest głównym źródłem dochodów województwa.

Z drugiej strony po podziale Mazowsza nowe województwo Warszawskie zapłaci ogromny podatek "Janosikowe", wynikający z tego, że będzie statystycznie bardziej zamożne niż inne województwa w Polsce.

Izera w Warszawie. Prototyp polskiego "elektryka" jeździł po...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podział Mazowsza w 2021 roku. Będą dwa województwa. Jedno z siedzibą w Radomiu, drugie w Warszawie - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto