Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podziel się sobą! Dzisiaj obchodzimy dzień Transplantacji [wideo]

Zuza Gunia
26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji
26 stycznia to Ogólnopolski Dzień Transplantacji 123rf
Dzisiaj w Polsce promuje się przeszczepy.

Zobacz również: Wywiad z profesorem Bochenkiem: w Polsce są nadal ludzie o kamiennych sercach

Dzień Transplantacji jest obchodzony w rocznicę pierwszego, polskiego przeszczepu nerki, który miał miejsce w 1966 roku w Warszawie. Był to 621 zabieg na świecie. Dzień ten obchodzony jest od 2005 roku. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was garść informacji, które każdy na temat przeszczepu powinien wiedzieć.

Dlaczego warto oddać swój narząd do przeszczepienia?

To proste: możesz uratować komuś życie! Przeszczep zdrowego narządu, jest zazwyczaj konieczny, aby inna osoba mogła normalnie żyć.

Kiedy pobierane są narządy do przeszczepienia?

Jak czytamy na stronach Poltransplantu: "Niektóre narządy (nerka, segment wątroby) lub tkanki (szpik kostny) można pobierać od osób żywych pod warunkiem, że dawca wyrazi na to zgodę, a jego życie nie będzie narażone na niebezpieczeństwo. Jednak większość narządów i tkanek do przeszczepienia pobiera się ze zwłok osób, które za życia nie wyraziły sprzeciwu na pobranie. Nerki, serce, płuca, wątrobę, trzustkę, jelito i rogówkę można pobrać od osoby zmarłej, kiedy zostały już wyczerpane wszystkie możliwości jej leczenia i u której stwierdzono komisyjnie śmierć mózgową."

Czym jest oświadczenie woli?

Oświadczenie woli to promocja transplantacji i nie jest dokumentem, który posiada moc prawną. Warto jednak nosić taką kartę przy sobie i chwalić się nią wśród znajomych. W ten sposób informacja, o tym, że warto być dawcą będzie rozpowszechniana.

Co jeśli nie chcę zostać dawcą?

W świetle polskiego prawa, każdy z nas po śmierci jest dawcą narządów. Jeśli nie chcemy, by nasze narządy zostały przeszczepione, możemy się zgłosić do Centralnego Rejestru Sprzeciwów, który jest dostępny na stronach Poltransplantu. Warto uprzedzić o tym rodzinę. Moc prawną ma również noszone przy sobie własnoręcznie podpisane oświadczenie sprzeciwu lub oświadczenie ustne złożone w obecności dwóch świadków.

Czy biorca może się dowiedzieć kim był zmarły dawca lub skontaktować się z rodziną?

Artykuł 19 Ustawy o pobieraniu, przechowywaniu I przeszczepianiu komórek tkanek I narządów mówi:
1. Dane osobowe dotyczące potencjalnego dawcy, dawcy, potencjalnego biorcy i biorcy są objęte tajemnicą i podlegają ochronie przewidzianej w przepisach o tajemnicy zawodowej i służbowej oraz w przepisach dotyczących dokumentacji medycznej prowadzonej przez podmioty lecznicze.
2. Jeżeli narząd ma być pobrany od żywego dawcy, przepis ust. 1 nie dotyczy ujawnienia danych osobowych o dawcy i o biorcy odpowiednio tym osobom.

Jaka jest liczba przeszczepów w Polsce?

Niestety wciąż niższa, niż w innych krajach wysoko rozwiniętych. W ubiegłym roku przeszczepiono 1616 narządów wewnętrznych, wzrosła liczba przeszczepów od żywych dawców: było ich 85. Najczęściej przeszczepia się nerki i fragmenty wątroby.

Akcja #oddajserce

W ciągu najbliższych dni w kilku miastach Polski odbędzie się kampania Dawca.pl Nietypowa akcja ma na celu propagowanie przeszczepów. 25 stycznia w Warszawie, 7 lutego na Dworcu Głównym w Krakowie i 14 lutego na Dworcu Głównym we Wrocławiu staną specjalne fotobudki, gdzie będzie można zrobić sobie zdjęcie z narysowanym narządami. Następnie można je dodać w serwisach społecznościowych i dodać hashtag #oddajserce

- Zrobienie zdjęcia w odpowiedniej pozie – z wyciągniętą ręką, i opublikowanie w aplikacji Instagram, wskazuje na przekazanie serca drugiej osobie. Dodatkowo aplikacją internetowa na www.dawca.pl/oddajserce będzie automatycznie zaciągała zdjęcia opatrzone hasztagiem #oddajserce w celu stworzenie wirtualnego serca, w którym będzie można odnaleźć swoje zdjęcia i udostępniać w wybranych kanałach Social Media - czytamy na stronach projektu Dawca.pl

Zobacz jak to działa:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto