Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Jerzego Targalskiego. Historyk spoczął na warszawskich Powązkach Wojskowych

Redakcja
Krystian Dobuszyński
Pogrzeb Jerzego Targalskiego odbył się we wtorek, 28 września. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą świętą w Katedrze Wojska Polskiego. Historyk, politolog i działacz opozycyjny spoczął na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Udział w pogrzebie wzięli m.in. wicepremier oraz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, Daniel Obajtek oraz Antoni Macierewicz.

Jerzy Targalski zmarł 19 września w jednym z warszawskich szpitali. Historyk miał 69 lat. Pogrzeb, który odbył się we wtorek (28 września) miał charakter państwowy. Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 13 mszą świętą w Katedrze Wojska Polskiego. Następnie o godz. 15 uformowany został kondukt przy Bramie Głównej na Powązkach Wojskowych. Historyk, politolog i działacz opozycyjny spoczął w grobie w Alei Zasłużonych, obok mogiły śp. mec. Stefana Hambury. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli m.in. wicepremier oraz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, Daniel Obajtek, Antoni Macierewicz, prof. Andrzej Zybertowicz (jako reprezentant prezydenta Andrzeja Dudy) oraz Agnieszka Kamińska.

Pogrzeb Jerzego Targalskiego. Historyk spoczął na warszawski...

Jerzy Targalski – kim był?

Jerzy Targalski w 1976 r. ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, a rok później studia w zakresie filologii starożytnego wschodu w Instytucie Orientalistycznym UW. Od 1976 roku był także współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się i do 1983 działał w podziemiu. Był współtwórcą podziemnego czasopisma „Niepodległość” i do 1984 jego szefem i redaktorem (pod pseudonimem Józef Darski). Założył także podziemny dwumiesięcznik „Obóz”. Od 1984 do 1997 roku przebywał na emigracji we Francji. Współpracował z "Kontaktem", "RWE" i "Kulturą".
W 2020 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jerzy Targalski zajmował się problematyką przemian ustrojowych w Europie Środkowej i Wschodniej na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, a zwłaszcza rolą, jaką w tych przemianach odegrały służby specjalne. Wielokrotnie zwracał uwagę na zagrożenia wynikające ze zbyt dużej roli funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa oraz Wojskowych Służb Informacyjnych i jej tajnych współpracowników w życiu politycznym i gospodarczym Polski po 1989 roku.
Wspólnie z Dorotą Kanią i Maciejem Maroszem napisał książki "Resortowe dzieci. Media" (2013) "Resortowe dzieci. Służby" (2015) i "Resortowe dzieci. Politycy" (2016).

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto