Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Sławomira Mrożka 17 września [zdjęcia] Urna została umieszczona w Panteonie Narodowym

redakcja
redakcja
Urna z prochami Mrożka spocznie w krakowskim kościele św. Piotra i Pawła. Zobacz zdjęcia z pogrzebu.

Mrożka pochowano 17 września o godzinie 13 w kościele pw. św. Piotra i Pawła. Nabożeństwo poprowadził Metropolita Krakowski ks. kard. Stanisław Dziwisz. Prochy Mrożka zostały przetransportowane z Francji przed samymi uroczystościami pogrzebowymi.

Zdjęcia z pogrzebu Sławomira Mrożka

O godzinie 10 otwarty został Barbakan, gdzie wystawiona została urna z prochami Sławomira Mrożka oraz księga kondolencyjna. Jest to czas dla mieszkańców Krakowa, na pożegnanie Sławomira Mrożka.

Karawan z czarnymi końmi przejedzie Drogą Królewską

Choć pierwotnie zakładano skromny pogrzeb, jednak ze względu na rangę uroczystości plany te uległy modyfikacji.

Po pożegnaniu w Barbakanie, o godzinie 12:30 kondukt żałobny ruszył spod Bramy Floriańskiej i przejechał Drogą Królewską na plac Marii Magdaleny pod Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie, gdzie kardynał Stanisław Dziwisz odprawił nabożeństwo pogrzebowe.

Karawan zaprzęgnięty był - zgodnie z wolą zmarłego - w czarne konie i przejechał ulicami Krakowa. Była to repnlika wozu sprzed 120 lat. Z Rynku Głównego procesja ulicą Grodzką skierowała się pod bazylikę św. Piotra i Pawła.

Zobacz zdjęcia z pogrzebu Mrożka w Krakowie

 

W uroczystościach żałobnych w kościele wzięła udział rodzina Sławomira Mrożka, przyjaciele i współpracownicy pisarza oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Ze wzgledu na ograniczoną pojemność bazyliki uroczystości były jednocześnie transmitowane na telebimie ustawionym na pl. św. Marii Magdaleny.

Krypta w Panteonie Narodowym wyrazem najwyższego uznania i szacunku

Po zakończeniu nabożeństwa pogrzebowego urna z prochami zmarłego została przeniesiona do podziemnej krypty kościoła, w której powstaje nowy Panteon Narodowy. Tam złożoną ją w okazałym sarkofagu z piaskowca, ufundowanym przez władze miasta. Mrożek spoczął w przestronnym pomieszczeniu, a sam sarkofag ma dwa metry długości, metr szerokości i ponad 100 cm wysokości. O tym, jak wygląda grobowiec zdecydowała nie tylko rodzina Sławomira Mrożka - projekt  musiał zatwierdzić konserwator zabytków.

Źródło: x-news/TVN
Rozmiar ostatniego miejsca spoczynku jest - obok uroczystego pogrzebu - wyrazem szacunku i uznania dla osiągnięć Sławomira Mrozka. Jest to również zgodne z tradycją pochówku wielkich Polaków. Co prawda urna z prochami mogłaby się zmieścić na mniejszej przestrzeni, jednak jak tłumaczą przedstawicielu Panteonu Narodowego, to nie logistyka i ilość miejsc jest tu najważniejsza.

Panteon Narodowy był dostępny dla mieszkańców Krakowa około godzinę po zakończeniu uroczystości żałobnych.

Organizację pogrzebu Sławomira Mrożka,koordynowało kilkanaście instytucji - od miejskich służb porządkowych i policję po konserwatora zabytków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto