Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pokazy pierwszej pomocy na dworcu w Zawierciu [ZDJĘCIA]

Paulina Musialska
Pokazy pierwszej pomocy na dworcu w Zawierciu: O tym jak proste jest udzielanie pierwszej pomocy przekonywali uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej w Zawierciu. Wszystko za sprawą akcji „Pierwsza pomoc - to dziecinnie proste!”

Pokazy pierwszej pomocy na dworcu w Zawierciu

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy od wielu lat uczy nasze społeczeństwo, jak udzielać pierwszej pomocy. Szczególnie znane są ogólnopolskie akcje: Światowy Dzień Pierwszej Pomocy oraz bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przez jak największą liczbę osób. Kolejną akcję Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przygotowała razem z PKP S.A, Przewozami Regionalnymi oraz szkołami objętymi programem edukacyjnym „Ratujemy i uczymy ratować”. W środę na dziesięciu dworcach w całej Polsce - w tym również w Zawierciu - dzieci uczyły przechodniów udzielania pierwszej pomocy.

- Sam program „Ratujemy i uczymy ratować” jest realizowany od kwietnia 2006 roku. Przeszkoliliśmy w tym czasie aż 91 proc. szkół w Polsce i przełożyło się to na ponad dwa miliony dzieci, które potrafią nauczać pierwszej pomocy. Na dworcach jesteśmy po raz drugi. Chociaż tak naprawdę jest to trzeci raz, ponieważ po raz pierwszy działaliśmy w ten sposób podczas Światowego Dnia Pierwszej Pomocy w 2013 roku. Akcja ta na pewno będzie kontynuowana - o środowej akcji opowiada instruktor Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Michał Udałowski.

W Zawierciu do akcji „Pierwsza pomoc – to dziecinnie proste” włączył się Zespół Szkół i Placówek Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza w Polsce placówka specjalna, która bierze udział w tym wydarzeniu. Dzieci ze szkoły były wspierane przez profesjonalnych instruktorów oraz trójkę nauczycieli: Martę Drabek, Gabrielę Rudy oraz Grzegorza Krasowskiego.

- Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy współpracujemy już od wielu lat. W ramach jednej z akcji dostaliśmy fantomy. Braliśmy i bierzemy do tej pory udział w programie edukacyjnym „Ratujemy i uczymy ratować”. Dzisiejsza akcja jest drugą z kolei. Wcześniej braliśmy udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w prowadzeniu resuscytacji - opowiada dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych w Zawierciu, Waldemar Karoń. - Co nas skłoniło do uczestnictwa w akcji „Pierwsza pomoc - to dziecinnie proste”? Przede wszystkim chęć udzielania pomocy. Tym bardziej ta akcja jest cenna, ponieważ wpisuje się w nasz szkolny program wychowawczy i program profilaktyki. Jesteśmy szkołą specjalną i uczymy dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Nasi uczniowie często bywają w różnych sytuacjach życiowych i sami są narażeni na różnego rodzaju urazy. Ta akcja pozwoli propagować w szerszym kręgu konieczność udzielania pierwszej pomocy. Jest to również niewątpliwie okazja do pokazania się jako jedyna szkoła specjalna w całej Polsce, która bierze udział w dzisiejszej akcji - dodaje Waldemar Karoń.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zawiercie.naszemiasto.pl Nasze Miasto