Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Pokój na lato": oddaj kwiaty do hotelu, posłuchaj Celińskiej, pozwól dziecku zrobić las

Karolina Kowalska
"Pokój na lato": oddaj kwiaty do hotelu, posłuchaj Celińskiej, pozwól dziecku zrobić samodzielnie las
"Pokój na lato": oddaj kwiaty do hotelu, posłuchaj Celińskiej, pozwól dziecku zrobić samodzielnie las mat. pras.
Przed nami Noc Muzeów, czyli prawdziwe święto kultury. W ten dzień, dodatkowo, otworzy się także „Pokój na lato” – miejsce, gdzie będzie można przyjść na varsavianistyczny dyżur, posłuchać Stanisławy Celińskiej, wziąć udział w retro potańcówce czy wyprzedaży garażowej. Tutaj dowiemy się także, jak zająć się renowacją mebli, jak rozpoznawać jadalne rośliny w mieście, czy samodzielnie stworzyć kosmetyki bez chemii. Albo po prostu poleżeć z książką.

Przy Muzeum Powstania Warszawskiego każdy będzie mógł się pohuśtać na gigantycznym hamaku lub po prostu odpocząć w cieniu drzew z lemoniadą. Do dyspozycji gości będzie również bezpłatny hotel dla kwiatów. W „Pokoju na lato” będą prowadzone także zajęcia dla najmłodszych gości. Oprócz turnieju planszówek, zajęć o gwarze, dzieci będą miały okazję tworzyć lasy w butelce.

Wszystko zaczęło się 31 lipca zeszłego roku, kiedy swoją działalność rozpoczął letni pawilon rekreacyjno-kulturalny przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Na rogu ul. Towarowej i Grzybowskiej powstała przestrzeń, którą w ciągu dwóch miesięcy funkcjonowania pokochało kilka tysięcy warszawiaków. Najlepsi muzycy, przewodnicy, varsavianiści codziennie byli stałymi rezydentami "Pokoju na lato".

Teraz powraca. Przebudowany, rozbudowany i niezależny od pogodowych humorów warszawskiego lata, od maja do sierpnia 2016 r. będzie miejscem spotkań dla spragnionych odpoczynku wśród zieleni, wiedzy o Warszawie, jazzowych koncertów, kuchni inspirowanej przedwojennym życiem rozrywkowym stolicy, spacerów i warsztatów.

Zieleń
- Zaprosimy warszawiaków między innymi do odkrycia w sobie duszy działkowca - mówi Anna Kotonowicz, rzecznik Prasowy Muzeum Powstania Warszawskiego. - Pod okiem miejskich ogrodników oraz Jodie Baltazar i Pauliny Jeziorek z Jadalnej Warszawy w "Pokoju na lato" można będzie pielęgnować własny kawałek ogrodu, a plony zostaną wykorzystane na warsztatach kulinarnych - dodaje.

Dodatkowo, na czas wakacyjnych wyjazdów, "Pokój na lato" służyć będzie mieszkańcom bezpłatnym hotelem dla kwiatów, czyli specjalnie zaprojektowaną szklarnią. Kwiatuchy z Kwiaciarni Grafiki zaproszą mieszkańców do prezentacji roślin, z których są szczególnie dumni. Dzieciaki nauczą się hodowli roślin. W tym roku do przyjścia i pozostania w "Pokoju na lato" zapraszać będzie „Zielony Mural” - wertykalny ogród, do którego każdy będzie mógł dosadzić własną cegiełkę.

Koncerty
W ramach akcji "Pokój na lato" przed nami czternaście Jazzowo-Swingowych Piątków ze Starszymi Panami, Wojną Domową, Agnieszką Osiecką czy porucznikiem Borewiczem. Koncerty to flagowe wydarzenia w Pokoju. Podobnie jak w ubiegłym roku, będą i te duże m.in. Pablo Pavo i te mniejsze - kameralne koncerty warszawskich zespołów jak Teściowa Śpiewa. - Warszawiacy pokochali muzykę w Pokoju, a ich reakcje pokazały nam, jak bardzo lubią tańczyć i śpiewać, dlatego zorganizujemy także warsztaty muzyczne - zaznacza Anna Kotonowicz. - Ponadto Michał Fogg poprowadzi swoje legendarne potańcówki i zaprosimy na Warszawskie Karaoke, a w tygodniu pokażemy, że polska scena muzyczna poza głównym nurtem ma się bardzo dobrze, wręcz śpiewająco - obiecuje.

Warsztaty, spacery, wykłady
W tym roku dzięki "Pokojowi na lato" będziemy nie tylko zazieleniać stolicę, ale i poznawać Warszawę w piórkach. Pomoże nam w tym podczas wykładów i spacerów Stanisław Łubieński ze swoją grupą ornitologów, opowie i pokaże historie pierzastych mieszkańców stolicy.

Coś dla siebie znajdą także miłośnicy warszawskiej architektury - na nich czekać będą zupełnie nowe wykłady i trasy prowadzone przez Grzegorza Mikę z Warszawskiego Modernizmu oraz Jarosławem Gajdą - współautorem "Architecture is a good idea".

Dla dzieci
W "Pokoju na lato" znajdziemy nie tylko największym hamakiem w Warszawie, ale także warsztaty, spotkania i zajęcia edukacyjne dla dzieci. W nowo projektowanej części pawilonu najmłodsi znajdą miejsca na odrabianie lekcji, naukę i zabawę. Program zajęć układany jest tak, by mogły spędzić czas wspólnie z rodzicami, bądź dać rodzicom odpocząć. Do wyboru, do koloru: turnieje planszówek, zajęcia o gwarze i języku Warszawy, warsztaty z grom-owcami, nauka tańca, przedstawienia kukiełkowe, wspólne czytanie książek, warsztaty kulinarne i ogrodnicze, legendy warszawskie, nauka warszawskich piosenek i rysowania.

Dla głodomorów
Plenerową restaurację w "Pokoju na lato" poprowadzą dwaj pasjonaci przedwojennej kuchni. Będzie więc retro, ale z nowym sznytem - przystosowanym do braku czasu, wymogów diety i portfela. Ale i dla sentymentalnych konserwatystów - raz na jakiś czas znajdą się - pączki z Górczewskiej i pyzy z Różyca. Co weekend będziemy mieć okazję wziąć udział w tematycznych śniadaniach na trawie, połączonych z varsavianistycznymi smaczkami.

Przez 15 tygodni warszawiacy będą mogli wziąć udział w: 32 spotkaniach warsztatowych, 20 koncertach (5 dużych koncertów, w tym dwa na otwarcie i 15 mniejszych), 24 wykładach varsavianistycznych, 4 spotkaniach filmowych, 4 wieczorach komediowych, 2 potańcówkach retro, 2 wyprzedażach garażowych i w wielu innych atrakcjach.

"Pokój na lato" będzie czynny codziennie od godz. 11:00.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto