Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Polacy z wyboru". Niemieckie korzenie Warszawy

PRZEWODNIK WARSZAWSKI
PRZEWODNIK WARSZAWSKI
Ta wystawa przezwycięża stereotypy. Bo pokazuje tych, którzy przybyli do stolicy, nie w mundurach wrogich armii, lecz w pokojowych zamiarach. Koniecznie wybierzcie się do Domu Spotkań z Historią.

"Polacy z wyboru. Rodziny pochodzenia niemieckiego w Warszawie w XIX i XX wieku". To tytuł nowej wystawy, którą możecie zobaczyć przy Karowej 20. Niemcy osiedlali się w stolicy od początku jej istnienia. To przecież z krzyżackiego wówczas Torunia sprowadzono mistrzów murarskich. Za panowania Sasów w mieście zadomawiali się urzędnicy, wojskowi, artyści i architekci (Zug, Deybel, Aigner i inni). A czy ktoś teraz pamięta, że Fukierowie, gdy przybyli do Starej Warszawy, nosili nazwisko Fugger?

Fenomenem warszawskim jest to, że cudzoziemcy bardzo szybko się asymilowali, w przeciwieństwie do innych miast, takich jak Łódź, gdzie zawsze była silna i zwarta mniejszość niemiecka. Obcokrajowcy pracowali i żyli dla stolicy, zaliczani byli do wybitnych obywateli. Wywodzili się z nich przedstawiciele finansjery, przemysłowcy i patrioci.

Przezwycięża stereotypy

I właśnie wystawa organizowana przy współpracy z Fundacją Polsko-Niemieckiej Współpracy ukazuje dzieje rodzin o niemieckim rodowodzie, które znalazły swoje miejsce w Warszawie. Zbiory dokumentów i fotografii udostępniły stołeczne muzea, archiwa jak i osoby prywatne. Większość z nich prezentowana jest po raz pierwszy.

Ekspozycja pozwala spojrzeć na relacje polsko-niemieckie w innym świetle. Oprócz tragizmu II wojny światowej jest przecież wiele pięknych, wspólnych kart, które zostawiły trwały ślad w historii miasta, i z których obie nacje mogą być dumne. Wystarczy wspomnieć czekoladę Wedla, czy precyzyjne wyroby fabryki Gerlacha.

Wystawę można oglądać do 28 marca w Domu Spotkań z Historią przy Karowej 20. Jest czynna od wtorku do piątku w godz. 10.00-18.00, a w soboty i niedziele w godz. 11.00-17.00. Wstęp wolny.

Warto się również wybrać na imprezy towarzyszące, czyli spotkania z potomkami rodów, "Spacer po Warszawie ścieżką niemiecką", pokazy filmów dokumentalnych, warsztaty edukacyjne dla młodzieży, promocje książek i dyskusje.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto