Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Polak potrafi”, „globalny kryzys” i „multi kulti”. Co te hasła znaczą dla młodego pokolenia?

red
„Polak potrafi”, „globalny kryzys” i „multi kulti”. Co te hasła znaczą dla młodego pokolenia?
„Polak potrafi”, „globalny kryzys” i „multi kulti”. Co te hasła znaczą dla młodego pokolenia? Piotr Krzyżanowski
„Skłonności do ostrości” to wystawa młodych artystów w Muzeum Karykatury. Poprzez plakaty, grafiki i ilustracje komentują oni ważne wydarzenia kulturalno-społeczne. Twórcy odwołują się do ostrych reakcji i ciętych komentarzy z otaczającego ich świata.

Co to znaczy być „więźniem sumienia”? Czym jest „globalny kryzys”, bo może związany jest z polityką „multi kulti”? Młodzi twórcy szukają ostrych komentarzy i bezpośrednich relacji z najważniejszych dla nich wydarzeń, które dzieją się na świecie. W Muzeum Karykatury, na wystawie „Skłonności do ostrości”, znajdziemy sporo radykalnych haseł, karykaturalnych plakatów i ostrych wypowiedzi przedstawionych na ilustracjach.

- Słowa, które najlepiej charakteryzują tę wystawę to niekonwencjonalność, charyzma i bezkompromisowość. Jestem przekonana, że jeśli ktoś choć raz ją zobaczy, długo nie zapomni towarzyszących temu emocji - mówi Elżbieta Laskowska z Muzeum Karykatury. - To, co może zwrócić uwagę odbiorców, to niezwykła swoboda interpretacji i nieszablonowość myślenia młodych artystów, którzy często trudne i złożone tematy przedstawiają w niezwykle różnorodny sposób. - dodaje.

Młodych twórców interesuje nie tylko polityka, ale także kultura. Sporo odniesień dotyczy filmów, np. „Seksmisji”, „Drogówki” czy „Pod mocnym Aniołem” oraz wydarzeń muzycznych, jak festiwal „Jazz Jamboree”. Wszystko to jest interpretowane przez pryzmat współczesnych wydarzeń społecznych.

Twórcami wystawy są studenci trzech pracowni Wydziału Grafiki i Komunikacji Wizualnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu: dwóch zajmujących się plakatem pod kierunkiem prof. Eugeniusza Skorwidera i prof. Grzegorza Marszałka oraz jednej dotyczącej ilustracji pod opieką prof. Mirosława Adamczyka. Premierowy pokaz wystawy odbył się w czerwcu ubiegłego roku w Legnicy w ramach Międzynarodowej Wystawy Satyrykon – Legnica 2015. Obecnie trafiła do Warszawy. Kuratorami wystawy są Elżbieta Pietraszko i Szymon Szymankiewicz. Wejście do Muzeum Karykatury kosztuje 7 zł, uczniowie, emeryci i posiadacze Karty Warszawiaka mogą liczyć na zniżki. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.


Jeśli jesteś zainteresowany patronatem naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]
Jeśli chciałbyś zrobić projekt niestandardowy z naszemiasto.pl – napisz pod adres [email protected]


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto