Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja chwali się nowym sprzętem za 3 miliony złotych. Do czego posłuży?

red.
Policja chwali się nowym sprzętem za 3 miliony złotych. Do czego posłuży?
Policja chwali się nowym sprzętem za 3 miliony złotych. Do czego posłuży? KSP
W stołecznym laboratorium kryminalistycznym odbyło się uroczyste przekazanie sprzętu m.in. do badań śladów z nielegalnych laboratoriów produkujących narkotyki czy przygotowywania ekspertyz kryminalistycznych związanych z badaniami DNA. Sprzęt zakupiono ze środków samorządu warszawskiego i wydano na niego 3 miliony złotych.

Do pracowni należących do Sekcji Biologii i Chemii zakupione zostały m.in. 4 chromatografy gazowe, które służą do badania środków odurzających i substancji psychotropowych oraz nowych substancji psychoaktywnych, czyli dopalaczy. Biegli badań genetycznych w swojej pracy mogą wykorzystywać automat służący do izolacji DNA metodą magnetyczną, który umożliwia m.in. przebadanie 16 próbek jednocześnie w czasie 40 minut. Urządzenie to znacznie pozwala na skrócenie czasu wykonywanych badań.

Wśród zakupionego sprzętu znalazła się również stacja pipetująca, która stanowi zautomatyzowany system izolacji DNA, czyli uzyskiwania DNA z materiału biologicznego, co stanowi pierwszy i najbardziej istotny etap badań z zakresu genetyki sądowej. Urządzenie to umożliwia przebadanie aż 48 próbek w tym samym czasie w ciągu 2 godzin. - Dzięki zautomatyzowaniu procesów analitycy kryminalistyki mogą znacznie zaoszczędzić czas pracy, jaki musieliby poświęcić na manualne wykonanie danych czynności - podkreśla rzecznik Komendy Stołecznej Policji.

Wśród zakupionych urządzeń znalazły się także stół laboratoryjny, oświetlacz kryminalistyczny, specjalistyczne latarki oraz dygestorium, które będą wykorzystywane przez specjalistów z Sekcji Daktyloskopii. To ostatnie urządzenie służy do przeprowadzania prac laboratoryjnych z substancjami chemicznymi, zarówno w stanie stałym, ciekłym jak i gazowym. Minimalizuje ono ryzyko pracy z chemikaliami i tym samym chroni osoby wykonujące prace badawcze w komorze przed wydzielającymi się w niej szkodliwymi dla zdrowia oparami. Urządzenie to, przy pomocy ciągłego systemu wentylacji na zewnątrz laboratorium, zbiera i usuwa szkodliwe substancje.

Zakupy te były możliwe dzięki wsparciu finansowemu samorządu warszawskiego, który na ten cel przeznaczył ponad 3 miliony złotych.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto