Policjant medalistą

[email protected]
Sierżant sztabowy Piotr Jabłoński, na co dzień służący w mokotowskiej komendzie, został srebrnym medalistą odbywających się w ostatni weekend Mistrzostw Polski w Trójboju Siłowym.

Sierżant sztabowy Piotr Jabłoński, na co dzień służący w mokotowskiej komendzie, został srebrnym medalistą odbywających się w ostatni weekend Mistrzostw Polski w Trójboju Siłowym. Funkcjonariusz zajął drugie miejsce z łącznym wynikiem 827,5 kg. W zeszłym roku znalazł się tuż za podium, na czwartej pozycji. Teraz potrafił go pokonać tylko jeden z rywali.

W dniach 2 - 4 marca br. w Werbkowicach odbyły się XXXI Mistrzostwa Polski Kobiet i Mężczyzn oraz Weteranów w Trójboju Siłowym, będące jednocześnie krajowymi eliminacjami do Mistrzostw Świata. Udział w zawodach wziął policjant z mokotowskiej komendy sierż. szt. Piotr Jabłoński. Pan Piotr służy w Policji od 1991 roku. Od tego czasu trwa także jego przygoda ze sportami siłowymi. Trójbojem zainteresował się cztery lata temu i bardzo szybko osiągnął poziom, który pozwala z powodzeniem startować w imprezach rangi mistrzowskiej, a nawet spowodował powołanie w Skład Kadry Narodowej Seniorów w Trójboju Siłowym Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju Siłowego
na rok 2007.

W zeszłorocznych mistrzostwach Piotr Jabłoński wywalczył czwarte miejsce, zaraz obok podium. Jak sam wówczas stwierdził, tamten wynik tylko zdopingował go do dalszej walki. W tym roku zajął drugie miejsce, zdobywając srebrny medal w kategorii wagowej do 125 kg. Poszczególne wyniki to 187,5 kg w wyciskaniu, 310 kilogramów w martwym ciągu i 330 kg w przysiadzie. Łącznie „nasz” zawodnik uzyskał wynik 827,5 kilograma. Warto nadmienić, że na drodze do zwycięstwa siłaczowi w mundurze oprócz konkurentów stanęła również infekcja gardła. W trakcie imprezy Piotr zmagał się z objawami grypy. Na treningach poprzedzających zawody uzyskał 340 kg w przysiadzie, 330 w martwym ciągu i 200 w wyciskaniu. Takie wyniki zapewniłyby mu zwycięstwo. Swoje drugie miejsce podsumował stwierdzeniem, że nadal ma motywację do ciężkich ćwiczeń. W kolejnych zawodach będzie chciał sięgnąć po złoto.

Praca i treningi wypełniają sierżantowi Jabłońskiemu praktycznie cały czas. Od początku związany jest z prewencją. Zaczynał jeżdżąc w patrolu interwencyjnym i przez wszystkie lata zdążył „od podszewki” poznać zarówno lepsze, jak i gorsze strony tej wymagającej służby. Obecnie pracuje w Zespole Operacji Policyjnych, gdzie m.in. przygotowywane są zabezpieczenia imprez i uroczystości odbywających się na terenie naszych dzielnic. Tutaj również przydaje się zdobyte przez niego doświadczenie często, bowiem dowodzi policjantami na miejscu akcji. W uprawianiu trójboju siłowego Piotra Jabłońskiego wspiera żona, która również jest policjantką i pracuje jako dochodzeniowiec w komendzie na Mokotowie. Jak przyznaje sam zainteresowany, pod czujnym okiem małżonki nie ma mowy o „odpuszczeniu” treningów, więc i dobre wyniki nie powinny dziwić.

Początki trójboju siłowego sięgają końca lat 50-tych, kiedy rozegrane zostały Pierwsze Mistrzostwa Wielkiej Brytanii. W obecnej formie trójbój ukształtował się pod koniec lat 60-tych. Rok 1972 to powstanie Międzynarodowej Federacji Trójboju Siłowego (IPF). Rok później rozegrano pierwsze oficjalne mistrzostwa świata. Na dzień 11 maja 1977 roku datowane jest powstanie Europejskiej Federacja Trójboju Siłowego (EPF). Pierwsze mistrzostwa Europy odbyły się rok później w Birmingham. Polski Związek Kulturystyki i Trójboju Siłowego jest członkiem IPF i EPF od 1989 roku. W maju 1977 r., w Piotrkowie Trybunalskim zostały zorganizowane pierwsze mistrzostwa Polski w kulturystycznym trójboju siłowym. Mistrzem Polski w kategorii ciężkiej (waga >90 kg) został wówczas Bolesław Sotomski z Warszawy, uzyskując wynik 670 kg (180 wyciskanie, 230 przysiad, 260 martwy ciąg).

Trójbój siłowy jest sportem nieolimpijskim, jednak osoby związane z tą dyscypliną mają nadzieję, że wkrótce również siłacze dołączą do zawodników uczestniczących w igrzyskach. A wówczas, kto wie... być może jednym z olimpijczyków reprezentujących nasz kraj zostanie zawodnik w policyjnym mundurze, czego szczerze jemu i sobie życzymy.

Wojciech Łobodziński, trener Arki Gdynia: Karny był ewidentny