MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polimery Police. Wykonawca chce 24 milionów euro i więcej czasu na finał prac

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Tworzywa produkowane w Polimerach Police pod marką handlową Gryfilen będą charakteryzować się bardzo niską zawartością substancji lotnych, nie będą również zawierać ftalanów, czy bisfenolu A (BPA). Zapewnią także bardzo niskie przekazywanie smaków i zapachów, a to cecha szczególnie istotna w zastosowaniach w przemyśle spożywczym
Tworzywa produkowane w Polimerach Police pod marką handlową Gryfilen będą charakteryzować się bardzo niską zawartością substancji lotnych, nie będą również zawierać ftalanów, czy bisfenolu A (BPA). Zapewnią także bardzo niskie przekazywanie smaków i zapachów, a to cecha szczególnie istotna w zastosowaniach w przemyśle spożywczym Grupa Azoty
Hyundai Engineering Co., Ltd., czyli wykonawca prac przy kompleksie chemicznym w Policach po raz kolejny wystąpił z finansowymi żądaniami. Powód? To sankcje europejskie wobec Rosji, wojna w Ukrainie i epidemia koronawirusa.

- Zakres proponowanych przez wykonawcę zmian w umowie EPC obejmuje kwestie związane z podwyższeniem wynagrodzenia wykonawcy o łączną kwotę wynoszącą 24,15 mln euro. W ocenie wykonawcy powodem zgłoszenia propozycji zmian jest w szczególności wpływ europejskich sankcji nałożonych przeciwko Rosji oraz wojny na terenie Ukrainy na realizację projektu Polimery Police, a także inne niezależne od wykonawcy zdarzenia (w szczególności pandemia COVID-19), które utrudniły realizację projektu Polimery Police - czytamy w komunikacie giełdowym, który opublikowała Grupa Azoty S.A.

Grupa Azoty informuje, że propozycja koreańskiej firmy będzie poddana analizie i weryfikacji. Dodajmy, że to nie pierwsze żądania finansowe HEC i nie pierwsze, które zostały zaakceptowane przez inwestora. W styczniu 2022 roku podpisano aneks do umowy zwiększający wynagrodzenie wykonawcy o 72,48 mln euro i wydłużający harmonogram realizacji projektu o 6 miesięcy. Jeszcze wcześniej, w listopadzie 2020 roku, zwiększono wynagrodzenia HEC o kwotę 33,2 mln euro oraz wydłużono harmonogram prac o 3 miesiące.

O inwestycji

Postęp rzeczowy prac przy projekcie Polimery Police wynosi ponad 99 %. Przez ogólny postęp rzeczowy prac należy rozumieć: uzyskiwanie stosownych pozwoleń, zamówienia i dostawy urządzeń oraz materiałów, prace konstrukcyjne, odbiory i rozruch.
Celem projektu Polimery Police, którego całkowity budżet to ok. 1,8 mld dolarów jest budowa zintegrowanego kompleksu chemicznego, w którego zakres wchodzą instalacja do produkcji propylenu metodą odwodornienia propanu oraz instalacja do wytwarzania polipropylenu, o mocy produkcyjnej do 437 tys. ton rocznie.

Obie kluczowe instalacje zostały zaprojektowane z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii, umożliwiających wysoką elastyczność produkcji i możliwość dostarczania szerokiej gamy rodzajów polipropylenu. Zakres projektu obejmuje również budowę gazoportu z terminalem przeładunkowo-magazynowym, zapewniającym możliwość pozyskania drogą morską niezbędnych do produkcji surowców oraz szereg instalacji pomocniczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jarosław Kaczyński nie stawił się przed komisją śledczą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na police.naszemiasto.pl Nasze Miasto