Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Warszawska po remoncie elewacji

Anna J. Wolska
Ściany gmachu Politechniki już wkrótce nie będą żółte
Ściany gmachu Politechniki już wkrótce nie będą żółte Magdalena Myjak
Trwa modernizacja Głównego Gmachu Politechniki Warszawskiej. Ostatnio pojawił się pierwszy świeżo odmalowany fragment elewacji, który od razu wzbudził kontrowersje wśród mieszkańców stolicy. Przyzwyczajeni do ciemnożółtych ścian Politechniki, Warszawiacy porównują nowy kolor fasady do odcienia babcinych majtek.

O nowym kolorze elewacji po licznych konsultacjach zdecydowała Stołeczna konserwator Zabytków Ewa Nekanda-Trepka. Jej zdaniem jednak kolor, na który fasada została przemalowana, nie jest odpowiedni i zgodny z ustaleniami. Farba prezentowana na próbniku miała zdecydowanie bardziej beżowy odcień. Wykonawca w takiej sytuacji będzie zmuszony metodą prób i błędów znaleźć odpowiednią barwę. Przy dopasowywaniu barw mają wziąć udział również specjaliści. Wynik ich prac Warszawiacy mają poznać już w przyszłym tygodniu.

Obrońcy różowej fasady twierdzą jednak, że kolor został dobrany na podstawie odkrywek głębszych warstw tynku, oraz archiwalnych zdjęć i obrazków Politechniki Warszawskiej.Ich zdaniem krytykujący jej nową barwę Warszawiacy wykazują się nieznajmością historii i wyglądu miasta sprzed lat.

Warsawianiści twierdzą jednak, że orygianlny przedwojenny kolor tynku trudno będzie ustalić i odtworzyć. Nawet gdyby naukowcy przeprowadzili badania stratygraficzne tzn. odsłonili starsze warstwy tynku badania nie byłyby miarodajne, ponieważ elewacja w czasie wojny uległa wypaleniu. Kolejnym problemem w ustaleniu odpowiedniej kolorystyki jest fakt, że nawet projektant gamchu Stefan Szyller w swoim projekcie architektonicznym nie uwzględnił podania konkretnego koloru feralnej elewacji.

W ustaleniach nie pomogą również zbiory Muzeum Politechniki Warszawskiej. Wszystkie zdjęcia, które zostały wykonane na początku XX wieku, są w sepii. Można znaleźć także podkolorowane pocztówki i ilustracje, nie można ich jednak traktować jako źródła historycznego, ponieważ kolor na każdej pocztówce jest inny - wydawcy podkolorywali je takimi farbami, jakimi w danym momencie dysponowali. Kolorowe fotografie pojawiły się natomiast dopiero w okresie międzywojennym.

Zdaniem warsawianisty Ryszarda Mączewskiego, sprawa kontrowersyjnego koloru elewacji Politechniki przycichnie, gdy z biegiem czasu kolor poszarzeje i opatrzy się. Jego zdaniem najważniejsze jest to, by gmach wyglądał estetycznie.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto