Półmaraton Warszawski, Bieg na Piątkę i remonty w centrum miasta. Weekend w Warszawie nie będzie łatwy dla kierowców

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Warszawa zostanie opanowana przez biegaczy już w najbliższą niedzielę. W związku z półmaratonem warszawskim wiele stołecznych ulic zostanie zamknięta. Pojawią się objazdy i ograniczenia w parkowaniu. Ponadto planowana jest zmiana nawierzchni na ulicy Chmielnej, co także przyczyni się do zmian w ruchu w centrum miasta. Szykują się ogromne utrudnienia komunikacyjne, które rozpoczną się w piątek. Szczegóły w artykule.

W niedzielę 26 marca w stolicy odbędzie się 17. Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski oraz towarzyszącego mu New Balance Bieg na Piątkę. W wydarzeniu weźmie udział około 15 tys. uczestników. Pierwsze utrudnienia wystąpią już w piątek. Władze miasta przygotowały szczegółowy plan zamykania ulic oraz objazdów.

Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski

Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski to wielkie święto dla biegaczy.

Rywalizacja na 5 km rozpocznie się o godz. 10:00 (po zmianie czasu na letni), a półmaraton o godz. 11:00. Start obu biegów odbędzie się z ul. Konwiktorskiej, metę zaplanowano na Wisłostradzie w rejonie Multimedialnego Parku Fontann. Uczestnicy pierwszego biegu pobiegną przez Żoliborz do placu Wilsona, a stamtąd prosto do mety. Półmaratończycy dotrą na Bielany, przez most Gdański przebiegną na Pragę, wrócą na lewy brzeg mostem Świętokrzyskim i przez Powiśle dotrą do mety.

Dla mieszkańców Warszawy oznacza to spore utrudnienia w ruchu. Ratusz jednak zapewnia, że urzędnicy opracowali plan organizacji w taki sposób, aby zminimalizować uciążliwości w poruszaniu się po mieście.

Nationale-Nederlanden Półmaraton Warszawski. Utrudnienia w ruchu

Utrudnienia rozpoczną się w piątek, 24 marca, o godz. 10:00. Wówczas z ruchu wyłączony zostanie skrajny prawy pas ulicy Wybrzeże Gdańskie, na odcinku od mostu Gdańskiego do ul. Grodzkiej, na jezdni w stronę Wilanowa.

Natomiast w sobotę, 25 marca, o godz. 20:00 na tym samym fragmencie Wisłostrady wyłączone z ruchu zostaną już dwa pasy, a kierowcy stracą możliwość skrętu w ulicę Sanguszki, która zostanie zamknięta na całej długości. Od godz. 22:00, jezdnia Wisłostrady prowadząca w kierunku Wilanowa zostanie zamknięta dla ruchu na odcinku od ul. Krasińskiego do Grodzkiej. Ruch w stronę Wilanowa, najpierw po jednym pasie, wróci w niedzielę o godz. 18:00, około godz. 20:00 dla kierowców dostępne już będą dwa pasy ruchu, a po godz. 22:00 cała szerokość jezdni. Druga nitka Wybrzeża Gdańskiego i Wybrzeża Gdyńskiego, prowadząca w kierunku Bielan, będzie cały czas przejezdna.

Także w sobotę, o godz. 18:00, wyłączona z ruchu zostanie ulica Konwiktorska. Ruch kołowy wróci na nią następnego dnia około godz. 18:00.

Natomiast w niedzielę rano, o godz. 8:00, zamknięta zostanie ul. Zakroczymska na odcinku od ul. Szymanowskiej do Konwiktorskiej. Ruch na tę drogę wróci tego samego dnia o godz. 18:00.

Półmaraton Warszawski, Bieg na Piątkę i remonty w centrum
UM Warszawa

Bieg na Piątkę. Jaka będzie trasa?

New Balance Bieg na Piątkę wystartuje o godz. 10:00. Rywalizacja rozpocznie się przy ul. Konwiktorskiej.

Biegacze przemieszczać się będą ulicami: Muranowską (jezdnia w kierunku Stawki, zamknięta w godz. 9:30-12:00, brak przejazdu w ul. Bonifraterską i Międzyparkową), Andersa (zamknięta w godz. 9:30-12:00), Mickiewicza (zamknięta wschodnia połowa jezdni, bez możliwości wyjazdu z ul. Zajączka (z obu stron), w godz. 9:30-12:30; dopuszczony jednokierunkowy ruch, na odcinku od pl. Wilsona do ul. Zajączka), a następnie na pl. Wilsona skręcą w ul. Krasińskiego (będzie zamknięta dla ruchu w godz. 9:30-12:30), by zbiec do Wisłostrady i dostać się nią do mety zlokalizowanej za ulicą Sanguszki.

Początek półmaratonu

Uczestnicy półmaratonu swoją rywalizację rozpoczną na analogicznej trasie.

"O godz. 11:00 wystartują z ul. Konwiktorskiej i pobiegną Muranowską, Andersa, Mickiewicza do pl. Wilsona. Ale potem dalszym odcinkiem ul. Mickiewicza pobiegną w stronę ronda Ruda (jezdnia w kierunku Bielan, zamknięta w godz. 10:30-12:30). Tam skierują się na ulicę Rudzką, którą dotrą do Lektykarskiej i dalej do Podleśnej (te ulice będą zamknięte dla ruchu w godz. 10:30-12:30). Następnie skręcą w lewo w ulicę Gwiaździstą (zamknięta w godz. 10:30-13:00), by dobiec do Wybrzeża Gdyńskiego (wyłączona z ruchu jezdnia w stronę Wilanowa, już od mostu Marii Skłodowskiej-Curie w godz. 10:30-13:00). Przed mostem Gdańskim zawodnicy skręcą w ul. Krajewskiego, a potem w ul. Jeziorańskiego, podbiegną pod wiaduktem kolejowym i ul. Zakroczymską do Szymanowskiej i Słomińskiego (ulice te będą zamknięte w godz. 10:00-13:30)" – przekazał stołeczny ratusz.

Utrudnienia na Pradze

Na praską stronę Warszawy zawodnicy przedostaną się mostem Gdańskim (jezdnia w stronę Pragi będzie zamknięta w godz. 10:30-13:30; w stronę Śródmieścia przeprawa będzie cały czas przejezdna).

Następnie pobiegną ulicami Starzyńskiego (poruszać się będą wiaduktem nad rondem Starzyńskiego, jezdnia w kierunku Targówka będzie zamknięta w godz. 11:00-13:30), Namysłowską, Ratuszową (wyłączone z ruchu w godz. 11:00-14:00), Wybrzeżem Helskim i Wybrzeżem Szczecińskim (nieprzejezdne w godz. 11:00-14:30), Okrzei, Jagiellońską, Sokolą i Zamoście (wszystkie będą zamknięte dla ruchu w godz. 11:00-14:30).

Następnie zawodnicy ponownie wbiegną na ul. Wybrzeże Szczecińskie, by dostać się do mostu Świętokrzyskiego (zamknięty w obu kierunkach w godz. 11:00-15:00).

Utrudnienia w Śródmieściu

To jednak nie koniec utrudnień. Zamknięta zostanie także ulica Słomińskiego na odcinku od ronda Zgrupowania AK „Radosław” do mostu Gdańskiego w godz. 10:30-13:30. Możliwy będzie wyłącznie dojazd do posesji położonych w rejonie ul. Dawidowskiego i Inflanckiej. Wyjazd z ul. Inflanckiej na Dawidowskiego będzie niemożliwy.

Z mostu Świętokrzyskiego zawodnicy pobiegną ul. Tamka do skrzyżowania z ul. Topiel, by tam skręcić w prawo. Następnie dotrą do ul. Browarnej, z której skręcą w ul. Karową w kierunku Wisły (te dwie drogi również będą zamknięte dla ruchu w godz. 11:00-15:00).

Ostatnie kilkaset metrów zawodnicy pokonają zachodnią jezdnią Wybrzeża Kościuszkowskiego i Wybrzeża Gdańskiego. Meta zmagań zlokalizowana będzie na wysokości Multimedialnego Parku Fontann (w pobliżu ul. Boleść).

W czasie trwania biegów kierowcy jadący Wisłostradą w stronę Bielan nie będą mieli możliwości wjazdu na most Śląsko-Dąbrowski oraz most Gdański.

Ograniczenia będą występować też w parkowaniu. W sobotę, 25 marca, o godz. 0:01 zacznie obowiązywać zakaz parkowania na ulicach Boleść oraz na Konwiktorskiej.

Tego samego dnia, ale o godz. 12:00 takie samo ograniczenie zostanie wprowadzone na ul. Sanguszki. W niedzielę zakaz parkowania zostanie wprowadzony na szeregu ulic, którymi przemieszczać się będą biegacze, ale także na trasach objazdowych do zamkniętych ciągów komunikacyjnych.

Ograniczenia w parkowaniu obwiązywać będą na ulicach: Franciszkańskiej (u zbiegu z Freta), Dawidowskiego (zatoka na jezdni zachodniej, od Inflanckiej do Andersa), Mickiewicza (na odcinku od pl. Wilsona do Klaudyny, na jezdni w stronę Bielan), Rudzkiej, Lektykarskiej, Podleśnej, Krasińskiego (na jezdni w stronę Wisły, na odcinku od pl. Wilsona do Wisłostrady), Dymińskiej (u zbiegu z Krajewskiego), Krajewskiego (od Wisłostrady do ul. Jeziorańskiego), Szymanowskiej, Namysłowskiej, Ratuszowej, Okrzei, Jagiellońskiej (na odcinku od Okrzei do Zamoyskiego), Sokolej, Tamce, Topiel, Browarnej oraz Karowej.

Zmiany w komunikacji miejskiej

Pierwsze zmiany w funkcjonowaniu Warszawskiego Transportu Publicznego wprowadzone będą już w piątek, 24 marca, o godz. 10:00. Zawieszone będą przystanki, m.in. Boleść 01 i Podzamcze 01

W sobotę, 25 marca, kiedy po godz. 18:00 zamknięta dla ruchu zostanie ulica Konwiktorska, autobusy linii 178 i 503 będą kierowane do pętli Esperanto. Następnie od godz. 22:00, autobusy linii 185, tylko w stronę krańca Ursynów Zach., pojadą trasą objazdową ulicami Andersa i pl. Bankowy, omijając zamkniętą jezdnię Wisłostrady w kierunku Wilanowa.

W niedzielę, 26 marca, w godz. 9:30-15:00, zamykane będą ulice na trasach obu biegów. Kursujące tamtędy autobusy oraz tramwaje, wraz z wyłączeniem kolejnych odcinków dróg i przemieszczaniem się biegaczy, będą etapowo kierowane na objazdy. Trasami zmienionymi będą kursować tramwaje linii: 6, 15, 20, 28 oraz 78, a także autobusy kursujące na liniach: 102, 106, 114, 116, 118, 122, 125, 127, 135, 146, 147, 157, 162, 166, 169, 170, 178, 181, 185, 197, 202, 212, 409, 500, 503, 509 i 518.

Szczegółowe informacje dotyczące objazdów i zmian w ruchu dla komunikacji miejskiej można będzie znaleźć na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

W weekend utrudnienia na ulicy Chmielnej

Okazuje się, że poza wydarzeniami biegowym w nadchodzący weekend, 24-26 marca, prywatny inwestor wymieni nawierzchnię na ul. Chmielnej pod nowopowstałym kompleksem biurowym Varso na rogu z al. Jana Pawła II. To także spowoduje kolejne utrudnienia w ruchu.

Remont rozpocznie się w piątek, 24 marca, o godz. 22. Wtedy ten fragment ulicy zostanie całkowicie wyłączony z ruchu (także dla dojazdu do posesji) i parkowania. Przejście dla pieszych przez Chmielną na czas prac zostanie nieznacznie zwężone. Przejazd rowerowy pozostanie bez zmian.

Kierowcy ominą utrudnienia na dwa sposoby. Z Al. Jana Pawła II będą mogli skręcić w ul. Złotą i dojechać do ul. Żelaznej lub minąwszy Chmielną, skręcić w Al. Jerozolimskie i w ten sposób także dotrzeć do Żelaznej.

Prace zakończą się w niedzielę, 26 marca, o godz. 18.

Strefa Biznesu - inwestycje w samochody klasyczne

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto